All Results

W35 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.01
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Erawati, Dedeh           W37 Indonesia                 7.89Q  1
  2 Foster, Melissa          W38 Australia                 8.24Q  2
  3 Spurway, Claire          W38 Great Britain             7.94Q  1
  4 Aguilera Gonzalez, Maria W37 Chile                     8.27Q  2
  5 Newfei, Ho               W36 Singapore                 8.60q  1
  6 Damas, Corinne           W36 Spain                     8.83q  1
  7 Jeong, Yumi              W37 Korea                    10.69q  2
  8 Noh, Sungae              W35 Korea                    10.89q  2
  9 Chae, Jieun              W36 Korea                    11.29   1
 10 Lee, Suhyun              W38 Korea                    11.84   1
 11 Kim, Bongjeong           W37 Korea                    12.04   2
 12 Kwon, Myunghee           W37 Korea                    12.20   2

W35 60 m
================================================================
         WMA: R  7.01
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Erawati, Dedeh           W37 Indonesia                 7.81
  2 Spurway, Claire          W38 Great Britain             7.95
  3 Foster, Melissa          W38 Australia                 8.16
  4 Aguilera Gonzalez, Maria W37 Chile                     8.48
  5 Newfei, Ho               W36 Singapore                 8.71
  6 Damas, Corinne           W36 Spain                     8.83

W40 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.17
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Walles, Maurelhena       W42 United States             8.55Q  1
  2 Åkervall, Jenny          W44 Sweden                    8.56Q  2
  3 Kalva, Solvita           W43 Latvia                    8.59Q  1
  4 Linina, Dace             W41 Latvia                    8.67Q  2
  5 Haikonen, Johanna        W43 Finland                   8.74q  2
  6 Jassó, Anikó             W43 Hungary                   8.76q  1
  7 Lau, Bernice Kam Mun     W43 Malaysia                  9.07q  2
  8 Kim, Gyeongmi            W43 Korea                     9.48q  2
  9 Tapia, Barbara           W41 Chile                     9.57   1
 10 Kim, Jungmi              W44 Korea                    11.39   1

W40 60 m
================================================================
         WMA: R  7.17
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Walles, Maurelhena       W42 United States             8.49
  2 Åkervall, Jenny          W44 Sweden                    8.54
  3 Linina, Dace             W41 Latvia                    8.55
  4 Kalva, Solvita           W43 Latvia                    8.62
  5 Jassó, Anikó             W43 Hungary                   8.71
  6 Haikonen, Johanna        W43 Finland                   8.76
  7 Lau, Bernice Kam Mun     W43 Malaysia                  9.05

W45 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.30
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lambert, Lenore          W47 Australia                 8.22Q  3
  2 Thomas, Michelle Gabriel W45 Great Britain             8.25Q  1
  3 Colas, Esther            W49 Spain                     8.34Q  2
  4 Faitusa, Dace            W49 Latvia                    8.52Q  2
  5 Kiyohara, Mika           W45 Japan                     8.60Q  3
  6 West, Nedenia            W48 United States             8.86Q  1
  7 Gooden, LaDonna          W49 United States             8.67q  2
  8 van Daalen, Aafke        W45 Netherlands               8.71q  2
  9 Chen, Ya-Li              W47 Chinese Taipei            8.86   3
 10 Raman, Virpi             W49 Finland                   8.86   1
 11 Kuczalska, Agnieszka     W49 Canada                    9.08   2
 12 Gulati, Roshni           W48 India                     9.11   2
 13 Bak, Chanok              W47 Korea                     9.11   1
 14 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                     9.34   3
 15 Lee, Sunok               W47 Korea                    10.18   1
 16 Kang, Hyesung            W49 Korea                    10.83   3
 17 Ellis, Selina            W48 Australia                10.86   3
 18 Richardson, Lesley       W47 Great Britain            10.93   1
 19 Min, Suyeon              W47 Korea                    11.12   1
 20 Kim, Soyean              W47 Korea                    12.15   3
 21 Kim, Wijin               W47 Korea                    12.49   3
 22 Kwon, Eunkyeong          W46 Korea                    12.91   2
 23 Hwang, Jeomsook          W46 Korea                    13.84   2

W45 60 m
================================================================
         WMA: R  7.30
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Thomas, Michelle Gabriel W45 Great Britain             8.19
  2 Colas, Esther            W49 Spain                     8.26
  3 Lambert, Lenore          W47 Australia                 8.34
  4 Faitusa, Dace            W49 Latvia                    8.37
  5 Kiyohara, Mika           W45 Japan                     8.50
  6 Gooden, LaDonna          W49 United States             8.67
  7 van Daalen, Aafke        W45 Netherlands               8.69
  8 West, Nedenia            W48 United States             8.91

W50 60 m
===================================================================
         WMA: R  8.03
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brims, Julie             W51 Australia                 8.20Q  1
  2 Icarre, Maryvonne        W51 France                    8.30Q  2
  3 Miyata, Naomi            W52 Japan                     8.44Q  3
  4 Opitz, Iris              W50 Germany                   8.50Q  3
  5 Mogentale, Gianna        W53 Australia                 8.51Q  1
  6 Gumpil, Juliana          W53 Malaysia                  8.71Q  2
  7 Kaneko, Yoko             W52 Japan                     8.73q  2
  8 Barney, Colleen          W50 United States             8.74q  1
  9 Hung, Ka Yee Margaret    W53 Hong Kong, China          9.08   2
 10 Wight, Philippa          W53 Australia                 9.24   3
 11 Jeong, Heeok             W52 Korea                     9.41   2
 12 Bayaban, Salve           W53 Philippines               9.46   1
 13 Naylon, Janet            W50 Australia                 9.53   3
 14 Sibelius, Nina           W51 Finland                   9.53   3
 15 Nurani, Budi             W51 Indonesia                 9.55   1
 16 Carty-Dumitrescu, Linda  W50 United States             9.83   2
 17 Leung, Yuen Fan Jennifer W50 Hong Kong, China         10.26   1
 18 Lung, Wai Lan            W52 Hong Kong, China         10.37   3
 19 Kim, Busun               W51 Korea                    10.74   2
 20 Castillo Páez, Constanza W52 Colombia                 10.77   3
 21 Byeon, Hyeonji           W50 Korea                    11.59   1
 22 Leung, Yuen Man Mandy    W53 Hong Kong, China         11.72   3

W50 60 m
================================================================
         WMA: R  8.03
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Brims, Julie             W51 Australia                 8.08
  2 Icarre, Maryvonne        W51 France                    8.29
  3 Miyata, Naomi            W52 Japan                     8.35
  4 Mogentale, Gianna        W53 Australia                 8.46
  5 Opitz, Iris              W50 Germany                   8.46
  6 Gumpil, Juliana          W53 Malaysia                  8.65
  7 Barney, Colleen          W50 United States             8.72
  8 Kaneko, Yoko             W52 Japan                     8.79

W55 60 m
===================================================================
         WMA: R  8.01
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zongo, Joelle            W56 France                    8.67Q  4
  2 Douglass, Lynda          W55 Australia                 8.73Q  3
  3 Triolo, Sandra           W55 United States             8.86Q  2
  4 Upshaw, Joy              W56 United States             8.88Q  1
  5 Tse, Cecilia Wah Sau     W57 Hong Kong, China          8.89q  3
  6 Mcclelland, Averil       W58 Great Britain             9.05q  2
  7 Stagles, Sally           W56 Australia                 9.06q  3
  8 Nakanishi, Mayumi        W59 Japan                     9.22q  2
  9 Suttor, Robyn            W58 Australia                 9.39   4
 10 Kelly, Angela            W56 Great Britain             9.47   1
 11 McCoy, Belinda           W56 United States             9.77   4
 12 Dorina, Annie            W59 France                    9.84   1
 13 Cubban, Ellena           W59 Australia                 9.99   2
 14 Joung, Bokhee            W58 Korea                    10.21   2
 15 Jin, Hyesun              W57 Korea                    10.28   2
 16 Kaushik, Indu            W59 India                    10.76   4
 17 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         10.82   3

W55 60 m
================================================================
         WMA: R  8.01
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Zongo, Joelle            W56 France                    8.50
  2 Upshaw, Joy              W56 United States             8.60
  3 Douglass, Lynda          W55 Australia                 8.71
  4 Triolo, Sandra           W55 United States             8.73
  5 Tse, Cecilia Wah Sau     W57 Hong Kong, China          8.91
  6 Stagles, Sally           W56 Australia                 9.00
  7 Mcclelland, Averil       W58 Great Britain             9.10
  8 Nakanishi, Mayumi        W59 Japan                     9.11

W60 60 m
===================================================================
         WMA: R  8.56
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alexis, Wendy            W61 Canada                    8.85Q  4
  2 Jacobs, Tilly            W60 Netherlands               9.05Q  2
  3 Del Grande, Karla        W63 Canada                    9.15Q  1
  4 Powell, Caroline         W63 Great Britain             9.21Q  3
  5 Horder, Jane             W60 Great Britain             9.22q  2
  6 Mariuccia, Quilleri      W63 Italy                     9.71q  1
  7 Nagasaki, Hinako         W64 Japan                     9.82q  4
  8 Dassie, Sue              W64 Great Britain             9.86q  1
  9 Grummert, Karin          W61 Germany                   9.87   2
 10 Mukai, Kyouko            W60 Japan                    10.13   3
 11 Parrado Martínez, Amanda W61 Colombia                 10.38   3
 12 Forero Mancipe, Rosalba  W64 Colombia                 10.42   2
 13 Thoma, Ingeborg          W64 Germany                  10.46   1
 14 Tanaka, Yasuko           W64 Japan                    10.47   4
 15 Gombosuren, Altantsetseg W61 Mongolia                 10.51   4
 16 Busquets Fuster, Maria R W60 Spain                    10.61   4
 17 Taylor, Jill             W61 Australia                10.99   1
 18 Adan, Pilar              W64 Spain                    11.05   2
 19 Min, Uenhee              W61 Korea                    12.88   3
 20 Liskova, Jozefa          W64 Slovak Republic          14.46   3
 21 Kim, Sookhwa             W60 Korea                    15.76   2

W60 60 m
================================================================
         WMA: R  8.56
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Del Grande, Karla        W63 Canada                    8.84
  2 Alexis, Wendy            W61 Canada                    8.89
  3 Jacobs, Tilly            W60 Netherlands               9.04
  4 Powell, Caroline         W63 Great Britain             9.20
  5 Horder, Jane             W60 Great Britain             9.24
  6 Mariuccia, Quilleri      W63 Italy                     9.72
  7 Dassie, Sue              W64 Great Britain             9.80
  8 Nagasaki, Hinako         W64 Japan                    10.01

W65 60 m
================================================================
         WMA: R  8.80
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Peake, Lyn               W67 Australia                 9.48
  2 Perkins, Wilma           W67 Australia                 9.74
  3 Kameoka, Kimiko          W65 Japan                     9.99
  4 Deleiros, Anne           W68 New Zealand              10.56

W70 60 m
================================================================
         WMA: R  9.21
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Waring, Christine        W73 New Zealand              10.30
  2 Hampson, Jean            W71 Australia                11.55

W75 60 m
================================================================
         WMA: R  9.49
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bayler, Frances          W76 New Zealand              11.10
  2 Parrish, Noreen          W75 Australia                11.42
  3 Langenwalter, Carolyn    W79 United States            12.25
  4 Ah Kang, Sylvie          W77 Mauritius                13.77

W80 60 m
================================================================
      80 WMA: R 10.37
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                   10.56
  2 Rorek, Marietje Elizabet W84 Indonesia                15.99

W90 60 m
================================================================
      90 WMA: R 15.14
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cheung, Suet-Ling        W93 Hong Kong, China         25.37

M35 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.57
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Beaumont, David          M37 France                    7.20Q  5
  2 Torres, Jassiel          M39 United States             7.31Q  3
  3 Dunn, Durran             M35 United States             7.44Q  1
  4 Fukunaga, Kazuki         M36 Japan                     7.44Q  9
  5 Lin, Zih-Yuan            M37 Chinese Taipei            7.56Q  8
  6 Takehara, Kazuya         M38 Japan                     7.60Q  2
  7 Sullivan, Michael        M36 United States             7.67Q  4
  8 Mather, Richard          M37 Singapore                 7.68Q  6
  9 Kim, JuneSeok            M36 Korea                     7.75Q  7
 10 Oshiro, Tomoki           M39 Japan                     7.33q  3
 11 Wee, Lawrence            M38 Singapore                 7.45q  1
 12 Yagi, Satoru             M36 Japan                     7.61q  9
 13 Park, Shinwoong          M35 Korea                     7.63q  9
 14 Lee, Chi Fai             M37 Hong Kong, China          7.81q  8
 15 Hwang, Ilha              M36 Korea                     7.89q  7
 16 Eda, Tatsurou            M37 Japan                     7.89q  1
 17 Kang, Taehoon            M37 Korea                     7.90q  5
 18 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei            7.94q  7
 19 Jang, Yeongkwon          M37 Korea                     7.98q  5
 20 Lim, Sanguk              M38 Korea                     8.02q  6
 21 Bae, Kyuhyun             M37 Korea                     8.25q  6
 22 Choi, Junho              M36 Korea                     8.45q  4
 23 Jung, Seunguk            M37 Korea                     8.56q  2
 24 Han, Chul Woo            M37 Korea                     8.70q  8
 25 Park, Sangsoon           M39 Korea                     8.77   1
 26 Kim, Jekwon              M35 Korea                     8.80   2
 26 Kim, Jaehyung            M39 Korea                     8.80   2
 28 Ahn, Yongjun             M39 Korea                     8.83   7
 29 Shrestha, Kumar Babu     M35 Nepal                     9.02   2
 30 Lee, Teajin              M38 Korea                     9.33   4
 31 Kim, Sinhyuk             M35 Korea                     9.62   4
 32 Lee, Inseok              M36 Korea                     9.63   2
 33 Jeon, Yeongsik           M36 Korea                     9.94   3
 34 Hyeon, Junghwan          M36 Korea                    10.37   7
 35 Kwon, Min Suk            M36 Korea                    10.47   5
 36 Hwang, Sungyoun          M37 Korea                    10.49   6
 37 Nam, Giyong              M39 Korea                    11.29   4

M35 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.57
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Beaumont, David          M37 France                    7.19Q  2
  2 Oshiro, Tomoki           M39 Japan                     7.28Q  1
  3 Lin, Zih-Yuan            M37 Chinese Taipei            7.30Q  3
  4 Dunn, Durran             M35 United States             7.38Q  1
  5 Torres, Jassiel          M39 United States             7.39Q  3
  6 Takehara, Kazuya         M38 Japan                     7.58Q  2
  7 Fukunaga, Kazuki         M36 Japan                     7.43q  1
  8 Wee, Lawrence            M38 Singapore                 7.46q  3
  9 Park, Shinwoong          M35 Korea                     7.63   2
 10 Mather, Richard          M37 Singapore                 7.66   3
 11 Kim, JuneSeok            M36 Korea                     7.67   1
 12 Yagi, Satoru             M36 Japan                     7.67   2
 13 Lee, Chi Fai             M37 Hong Kong, China          7.73   3
 14 Sullivan, Michael        M36 United States             7.78   2
 15 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei            8.07   2
 16 Eda, Tatsurou            M37 Japan                     8.08   1
 17 Lim, Sanguk              M38 Korea                     8.10   3

M35 60 m
================================================================
         WMA: R  6.57
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Beaumont, David          M37 France                    7.18
  2 Lin, Zih-Yuan            M37 Chinese Taipei            7.29
  3 Oshiro, Tomoki           M39 Japan                     7.33
  4 Torres, Jassiel          M39 United States             7.35
  5 Fukunaga, Kazuki         M36 Japan                     7.49
  6 Dunn, Durran             M35 United States             7.51
  7 Wee, Lawrence            M38 Singapore                 7.62
  8 Takehara, Kazuya         M38 Japan                     7.66

M40 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.78
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain             7.18Q  3
  2 Elliott, Mensah          M40 Great Britain             7.27Q  8
  3 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain             7.35Q  1
  4 Gippert, Jochen          M40 Germany                   7.38Q  4
  5 Takei, So                M43 Japan                     7.39Q  2
  6 Hong, Wen-Chin           M40 Chinese Taipei            7.60Q 10
  7 Sadayoshi, Seiji         M43 Japan                     7.66Q  9
  8 Ishiguro, Fumiyasu       M43 Japan                     7.71Q 11
  9 Peterson, Alfonso        M40 United States             7.71Q  6
 10 Laitinen, Petteri        M40 Finland                   7.77Q  5
 11 Balachandran Laila, Ranj M40 Singapore                 8.16Q  7
 12 Ou, Wen-Chien            M42 Chinese Taipei            7.59q  1
 13 Yamada, Shinishi         M41 Japan                     7.63q  8
 14 Yu, Wai Chun Peter       M41 Hong Kong, China          7.68q  2
 15 Yazawa, Keiichi          M40 Japan                     7.81q  2
 16 Cho, Wooyoun             M43 Korea                     7.81q  4
 17 Ramat, Abdul Rahim       M41 Singapore                 7.83q  5
 18 Chin, Khen Theen         M43 Singapore                 7.90q  4
 19 Sabater Santonja, Luis M M40 Spain                     7.95q  6
 20 Lim, Hyeontaek           M41 Korea                     7.98q  3
 21 Lee, Sangsin             M40 Korea                     8.20q  8
 22 Bae, Moonjong            M41 Korea                     8.22q  5
 23 Hartoyo, Hartoyo         M42 Indonesia                 8.45q  3
 24 Sasame, Nobuo            M42 Japan                     8.50q 10
 25 Kim, Sukjoo              M43 Korea                     8.66   1
 26 Choi, Sang Gil           M41 Korea                     8.71  10
 27 Kim, Taewoo              M42 Korea                     9.19   3
 28 Park, Chulhyun           M41 Korea                     9.22   7
 29 Han, Jongsu              M43 Korea                     9.27   9
 30 Kim, Daebo               M41 Korea                     9.74   5
 31 Kim, Mooseok             M41 Korea                     9.99  11
 32 Im, Seongbin             M42 Korea                    10.23   4
 33 Kim, Hyunho              M43 Korea                    10.69   6
 34 Chang, Junyeol           M40 Korea                    11.77   6
 35 Moon, Sunghyun           M41 Korea                    12.69   8

M40 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.78
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Gippert, Jochen          M40 Germany                   7.01Q  3
  2 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain             7.06Q  1
  3 Elliott, Mensah          M40 Great Britain             7.07Q  2
  4 Takei, So                M43 Japan                     7.35Q  2
  5 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain             7.35Q  3
  6 Sadayoshi, Seiji         M43 Japan                     7.42Q  1
  7 Hong, Wen-Chin           M40 Chinese Taipei            7.47q  1
  8 Laitinen, Petteri        M40 Finland                   7.52q  3
  9 Peterson, Alfonso        M40 United States             7.52   3
 10 Ishiguro, Fumiyasu       M43 Japan                     7.55   2
 11 Ou, Wen-Chien            M42 Chinese Taipei            7.57   1
 12 Yamada, Shinishi         M41 Japan                     7.73   1
 13 Yu, Wai Chun Peter       M41 Hong Kong, China          7.74   2
 14 Yazawa, Keiichi          M40 Japan                     7.89   3
 15 Chin, Khen Theen         M43 Singapore                 7.89   1
 16 Sabater Santonja, Luis M M40 Spain                     7.90   1
 17 Cho, Wooyoun             M43 Korea                     7.91   3
 18 Ramat, Abdul Rahim       M41 Singapore                 7.92   2
 19 Lim, Hyeontaek           M41 Korea                     8.02   2
 20 Lee, Sangsin             M40 Korea                     8.13   3
 21 Balachandran Laila, Ranj M40 Singapore                 8.17   2
 22 Bae, Moonjong            M41 Korea                     8.31   3
 23 Sasame, Nobuo            M42 Japan                     8.38   1

M40 60 m
================================================================
         WMA: R  6.78
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain             7.04
  2 Gippert, Jochen          M40 Germany                   7.05
  3 Elliott, Mensah          M40 Great Britain             7.10
  4 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain             7.29
  5 Takei, So                M43 Japan                     7.40
  6 Sadayoshi, Seiji         M43 Japan                     7.42
  7 Hong, Wen-Chin           M40 Chinese Taipei            7.53
  8 Laitinen, Petteri        M40 Finland                   7.61

M45 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.97
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carty, Jason             M47 Great Britain             7.33Q  5
  1 Fukuzato, Takeshi        M46 Japan                     7.33Q 10
  3 Kodaka, Koji             M49 Japan                     7.45Q  9
  4 Appiah, Joe              M46 Great Britain             7.59Q  6
  5 Parkinson, Gary          M49 Australia                 7.73Q  1
  6 Kangni, Jerry            M48 Canada                    7.74Q  4
  7 Egoua, Georges           M46 France                    7.75Q 11
  8 Kung, Chun-Wen           M46 Chinese Taipei            7.78Q  2
  9 Jaafar, Radwan           M45 Singapore                 7.93Q  3
 10 Lim, Woeho               M47 Korea                     8.07Q  7
 11 Gallyot, Ronald dominic  M46 Singapore                 8.08Q 12
 12 van den Kerkhoff, Peter  M49 Netherlands               8.69Q  8
 13 Lee, Boksoo              M45 Korea                     7.56q  5
 14 Kim, Kyoungdae           M45 Korea                     7.76q  1
 15 Telfer, Ken              M49 Australia                 7.86q  4
 16 Tan, Yew Yong            M48 Singapore                 7.90q 11
 17 Ogaki, Tetsuaki          M49 Japan                     7.98q  3
 18 Lui, Yu Man Timothy      M47 Hong Kong, China          8.13q  9
 19 Warren, Mark             M49 United States             8.16q  2
 20 Shortridge, David        M46 Great Britain             8.25q 11
 21 Lay Yat Mou, Yau Ching   M45 Hong Kong, China          8.31q  4
 22 Burda, Jiri              M49 Czech Republic            8.33q  5
 23 Padgett, Calvin          M48 United States             8.34q 12
 24 You, Choongyel           M48 Korea                     8.39q  9
 25 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                     8.48   4
 26 Kim, Daeheon             M45 Korea                     8.49   7
 27 Choi, Sanghong           M49 Korea                     8.59  12
 28 Son, Youngdook           M45 Korea                     8.64  12
 29 Kim, Jaehyo              M48 Korea                     8.75  10
 30 See, Jungwoo             M47 Korea                     8.85   5
 31 Kim, Kihyun              M45 Korea                     9.04   3
 32 Choi, Chihwan            M46 Korea                     9.20   2
 33 Sinaga, Ockben Saor      M48 Indonesia                 9.23  12
 34 Kim, Byungho             M46 Korea                     9.30   4
 35 Seok, Jincheol           M48 Korea                     9.42   9
 36 Wu, Ming-Hsien           M47 Chinese Taipei            9.50   8
 37 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China          9.73  10
 38 Jo, Daehyun              M49 Korea                     9.96   3
 39 Kim, Youngjae            M46 Korea                    10.03   9
 40 Choi, Yonggoo            M49 Korea                    10.25   8
 41 Bae, Younghwan           M46 Korea                    10.73   6
 42 Woo, Jinkuo              M49 Korea                    10.75   1
 43 Kang, In Su              M47 Korea                    10.86  11
 44 Kim, Chelhyn             M46 Korea                    11.98  11
 45 Lee, Jonggyu             M48 Korea                    12.32   7
 46 Kim, Jubeom              M48 Korea                    13.71   6
 -- Chiu, Chien-Chih         M45 Chinese Taipei             DNF  12

M45 60 m
===================================================================
         WMA: R  6.97
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Carty, Jason             M47 Great Britain             7.21Q  3
  2 Fukuzato, Takeshi        M46 Japan                     7.30Q  1
  3 Appiah, Joe              M46 Great Britain             7.35Q  2
  4 Egoua, Georges           M46 France                    7.49Q  3
  5 Kodaka, Koji             M49 Japan                     7.49Q  2
  6 Parkinson, Gary          M49 Australia                 7.70Q  1
  7 Lee, Boksoo              M45 Korea                     7.53q  3
  8 Kangni, Jerry            M48 Canada                    7.66q  3
  9 Kim, Kyoungdae           M45 Korea                     7.76   1
 10 Tan, Yew Yong            M48 Singapore                 7.77   2
 11 Lim, Woeho               M47 Korea                     7.81   2
 12 Jaafar, Radwan           M45 Singapore                 7.84   2
 13 Kung, Chun-Wen           M46 Chinese Taipei            7.87   1
 14 Ogaki, Tetsuaki          M49 Japan                     7.99   1
 15 Telfer, Ken              M49 Australia                 7.99   2
 16 Gallyot, Ronald dominic  M46 Singapore                 8.02   1
 17 Shortridge, David        M46 Great Britain             8.15   1
 18 Lui, Yu Man Timothy      M47 Hong Kong, China          8.18   3
 19 Burda, Jiri              M49 Czech Republic            8.34   2
 20 Padgett, Calvin          M48 United States             8.44   1
 21 Lay Yat Mou, Yau Ching   M45 Hong Kong, China          8.72   2

M45 60 m
================================================================
         WMA: R  6.97
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Fukuzato, Takeshi        M46 Japan                     7.21
  2 Carty, Jason             M47 Great Britain             7.22
  3 Appiah, Joe              M46 Great Britain             7.30
  4 Kodaka, Koji             M49 Japan                     7.46
  5 Egoua, Georges           M46 France                    7.52
  6 Kangni, Jerry            M48 Canada                    7.78
  7 Parkinson, Gary          M49 Australia                 7.80

M50 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.13
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bontemps, Francois       M53 France                    7.60Q 10
  2 Aurelien, Clinton        M51 United States             7.71Q  3
  3 Lemassif, Christian      M50 Canada                    7.73Q  8
  4 Tavitian, Zaven          M50 Canada                    7.74Q  9
  5 Lommen, Pierre           M51 Netherlands               7.80Q  1
  6 Jones, Stephen           M53 Australia                 7.84Q  5
  7 Jalon Sesma, Miguel Anto M50 Spain                     7.85Q 13
  8 Urayama, Kazuhiro        M51 Japan                     7.85Q 11
  9 Prime, Martin            M54 Trinidad &Tobago          7.96Q  7
 10 Brown, Donald            M53 Great Britain             7.97Q  2
 11 Lai, Tung Sing Jeffrey   M51 Hong Kong, China          7.97Q  4
 12 Saviard, Laurent         M52 France                    8.05Q 12
 13 Power, Thomas            M50 Ireland                   8.13Q  6
 14 Tan, Keng Lay Kevin      M51 Singapore                 7.83q  1
 15 Popov, Igor              M50 France                    7.94q  8
 16 Faucher, Serge           M52 Canada                    7.95q  5
 17 Smith, Colin             M54 Australia                 7.97q  9
 18 Muñoz Catalan, Fernando  M50 Chile                     8.02q 13
 19 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand               8.05q  4
 20 Yasumura, Mitsushige     M50 Japan                     8.05q 10
 21 Budhiastra, I Wajan      M54 Indonesia                 8.07q  5
 22 Lam, Tsun Fat            M51 Hong Kong, China          8.22q  1
 23 Taylor, Dean             M53 Australia                 8.37q 12
 24 Chow, Anthony C W        M54 Hong Kong, China          8.46q 11
 25 Walker, Stuart           M52 Great Britain             8.52   3
 26 Purvee, Narmandakh       M52 Mongolia                  8.65   6
 27 Choi, Wonyeong           M51 Korea                     8.71   3
 28 Jankowski, George        M54 Australia                 8.72   1
 29 Douglas-Home, Sholto     M54 Great Britain             8.78  10
 30 Antonio, Juan            M51 Mexico                    9.01   7
 31 Yamasaki, Yasufumi       M53 Japan                     9.03   2
 32 Evshinkhuu, Narangerel   M54 Mongolia                  9.04   5
 33 Fields, Cornell          M53 United States             9.06   6
 34 Woo, Sangho              M52 Korea                     9.38  12
 35 Choi, Jaegon             M54 Korea                     9.43  13
 36 Lee, Sangyoung           M54 Korea                     9.67  12
 37 Kim, Youngil             M52 Korea                     9.77  12
 38 Oh, Sunghyun             M52 Korea                     9.88  10
 39 Cho, Sukhyeon            M51 Korea                    10.09   5
 40 Park, Hyoungkeun         M50 Korea                    10.15   1
 41 Baek, Youn Geol          M54 Korea                    10.32  13
 42 Sung, Dalyong            M52 Korea                    10.59   2
 43 Lee, Bokwoo              M51 Korea                    11.16   5

M50 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.13
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Bontemps, Francois       M53 France                    7.44Q  3
  2 Prime, Martin            M54 Trinidad &Tobago          7.66Q  1
  3 Aurelien, Clinton        M51 United States             7.66Q  2
  4 Urayama, Kazuhiro        M51 Japan                     7.70q  2
  5 Lemassif, Christian      M50 Canada                    7.76q  1
  6 Lommen, Pierre           M51 Netherlands               7.79q  2
  7 Tan, Keng Lay Kevin      M51 Singapore                 7.80q  2
  8 Jones, Stephen           M53 Australia                 7.82q  3
  9 Jalon Sesma, Miguel Anto M50 Spain                     7.84   3
 10 Lai, Tung Sing Jeffrey   M51 Hong Kong, China          7.85   2
 11 Faucher, Serge           M52 Canada                    7.94   1
 12 Brown, Donald            M53 Great Britain             7.98   1
 13 Smith, Colin             M54 Australia                 8.06   2
 14 Saviard, Laurent         M52 France                    8.10   3
 15 Popov, Igor              M50 France                    8.12   1
 16 Budhiastra, I Wajan      M54 Indonesia                 8.13   1
 17 Yasumura, Mitsushige     M50 Japan                     8.16   2
 18 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand               8.20   3
 19 Power, Thomas            M50 Ireland                   8.21   3
 20 Lam, Tsun Fat            M51 Hong Kong, China          8.22   1
 21 Muñoz Catalan, Fernando  M50 Chile                     8.22   3
 22 Taylor, Dean             M53 Australia                 8.37   2
 23 Chow, Anthony C W        M54 Hong Kong, China          8.44   3

M50 60 m
================================================================
         WMA: R  7.13
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Bontemps, Francois       M53 France                    7.50
  2 Urayama, Kazuhiro        M51 Japan                     7.62
  3 Prime, Martin            M54 Trinidad &Tobago          7.65
  4 Aurelien, Clinton        M51 United States             7.70
  5 Lemassif, Christian      M50 Canada                    7.73
  6 Jones, Stephen           M53 Australia                 7.81   7.808
  7 Lommen, Pierre           M51 Netherlands               7.81   7.809
  8 Tan, Keng Lay Kevin      M51 Singapore                 7.90

M55 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.34
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Foster, Robert           M55 United States             7.87Q  8
  2 Smith, Raymond           M57 Trinidad &Tobago          7.88Q  1
  3 Kocis, Rudy              M55 Australia                 7.92Q  5
  4 Morita, Toru             M57 Japan                     7.95Q  7
  5 Yuji, Yasuhisa           M56 Japan                     7.96Q  4
  6 Sheridan, Shane          M58 Ireland                   7.97Q  3
  7 Kung, Wai Ling           M57 Hong Kong, China          7.99Q  6
  8 Yasuda, Hirohiko         M56 Japan                     8.13Q  2
  9 Seo, Keumseog            M55 Korea                     8.01q  1
 10 Yamashita, Tetsushi      M56 Japan                     8.09q  1
 11 Poschwatta, Thorsten     M55 Germany                   8.09q  8
 12 Wakamatsu, Yoshio        M55 Japan                     8.13q  4
 13 Han, Jaeheon             M55 Korea                     8.20q  8
 14 Harianto, Mochamad       M57 Indonesia                 8.32q  6
 15 Su, Paul                 M57 Singapore                 8.38q  2
 16 Rodriguez Garin, Eduardo M56 Argentina                 8.47q  6
 17 Rubia, Rafael De La      M56 Spain                     8.49q  4
 18 Choi, Hyunsik            M59 Korea                     8.50q  7
 19 White, Stuart            M55 Great Britain             8.57q  6
 20 Woo, Ho Dae              M55 Korea                     8.64q  2
 21 Santos, Marcelo          M55 Brazil                    8.76q  5
 22 Lee, Younggi             M56 Korea                     8.80q  4
 23 Millerbis, Alvin         M58 United States             8.89q  3
 24 Brown, David             M57 United States             9.07q  3
 25 Kao, Chen-San            M57 Chinese Taipei            9.17   3
 26 May, Michael             M56 Great Britain             9.47   1
 27 Kim, Seyeong             M55 Korea                     9.56   2
 28 Jeong, Untae             M57 Korea                     9.89   7
 29 Lee, Gillsoo             M55 Korea                    10.96   1
 30 An, Heeyun               M58 Korea                    12.38   6

M55 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.34
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Foster, Robert           M55 United States             7.79Q  1
  1 Kung, Wai Ling           M57 Hong Kong, China          7.79Q  1
  3 Kocis, Rudy              M55 Australia                 7.81Q  3
  4 Yuji, Yasuhisa           M56 Japan                     7.83Q  2
  5 Smith, Raymond           M57 Trinidad &Tobago          7.83Q  2
  6 Morita, Toru             M57 Japan                     8.00Q  3
  7 Sheridan, Shane          M58 Ireland                   7.88q  1
  8 Poschwatta, Thorsten     M55 Germany                   7.99q  2
  9 Yasuda, Hirohiko         M56 Japan                     8.01   2
 10 Seo, Keumseog            M55 Korea                     8.10   3
 11 Yamashita, Tetsushi      M56 Japan                     8.12   3
 12 Wakamatsu, Yoshio        M55 Japan                     8.23   1
 13 Han, Jaeheon             M55 Korea                     8.31   1
 14 Harianto, Mochamad       M57 Indonesia                 8.37   2
 15 White, Stuart            M55 Great Britain             8.45   1
 16 Rodriguez Garin, Eduardo M56 Argentina                 8.57   3
 17 Su, Paul                 M57 Singapore                 8.58   3
 18 Millerbis, Alvin         M58 United States             8.86   2
 19 Santos, Marcelo          M55 Brazil                    9.10   3
 20 Brown, David             M57 United States             9.17   1

M55 60 m
================================================================
         WMA: R  7.34
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Foster, Robert           M55 United States             7.81
  2 Yuji, Yasuhisa           M56 Japan                     7.81
  3 Kocis, Rudy              M55 Australia                 7.84
  4 Sheridan, Shane          M58 Ireland                   7.89
  5 Smith, Raymond           M57 Trinidad &Tobago          7.96
  6 Kung, Wai Ling           M57 Hong Kong, China          7.96
  7 Morita, Toru             M57 Japan                     7.98
  8 Poschwatta, Thorsten     M55 Germany                   8.17

M60 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.52
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kerry             M63 Canada                    8.01Q  3
  2 Burgess, Kevin           M60 Great Britain             8.06Q  1
  3 Elderfield, David        M61 Great Britain             8.22Q  4
  4 Gould, Stephen           M60 United States             8.24Q  5
  5 Marchand, Jean-Luc       M61 France                    8.34Q  2
  6 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                   8.25q  4
  7 Niida, Tetsushi          M64 Japan                     8.25q  5
  8 Koskela, Raimo           M62 Finland                   8.27q  4
  9 Wakao, Tokuo             M62 Japan                     8.33q  3
 10 Franklyn, Walwyn         M64 Great Britain             8.44q  1
 11 Barrett, Simon           M64 Great Britain             8.47q  2
 12 Ko, Yeonggyun            M60 Korea                     8.53q  5
 13 Ozkan, Ercan             M64 Turkey                    8.55q  1
 14 Choi, Cheolha            M62 Korea                     8.64q  1
 15 Ramondetta, Victor       M62 Australia                 8.73q  2
 16 Chang, Shun-Ho           M60 Chinese Taipei            8.75q  4
 17 Marriott, Wayne          M62 Australia                 8.87   5
 18 Choulidis, Ioannis       M64 Greece                    8.88   4
 19 Riddell, David           M63 New Zealand               8.97   3
 20 Park, Chungmok           M61 Korea                     9.11   3
 21 Lee, GwonJo              M60 Korea                     9.28   4
 22 Yeo, Yeongrok            M61 Korea                     9.70   3
 23 Benito, Roberto          M60 Spain                     9.91   3
 24 Le Gall, Jean-Yves       M61 France                   10.61   1
 25 Kim, Sungtae             M62 Korea                    10.78   1
 26 Bae, Kyungwon            M63 Korea                    10.86   2
 27 Shin, Hongsik            M62 Korea                    11.83   2

M60 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.52
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Burgess, Kevin           M60 Great Britain             7.88Q  2
  2 Smith, Kerry             M63 Canada                    8.00Q  1
  3 Elderfield, David        M61 Great Britain             8.01Q  2
  4 Marchand, Jean-Luc       M61 France                    8.05Q  1
  5 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                   8.17q  2
  6 Niida, Tetsushi          M64 Japan                     8.17q  2
  7 Koskela, Raimo           M62 Finland                   8.21q  1
  8 Wakao, Tokuo             M62 Japan                     8.24q  1
  9 Gould, Stephen           M60 United States             8.31   1
 10 Franklyn, Walwyn         M64 Great Britain             8.33   2
 11 Ozkan, Ercan             M64 Turkey                    8.45   1
 12 Barrett, Simon           M64 Great Britain             8.47   2
 13 Ko, Yeonggyun            M60 Korea                     8.58   1
 14 Ramondetta, Victor       M62 Australia                 8.76   2

M60 60 m
================================================================
         WMA: R  7.52
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Burgess, Kevin           M60 Great Britain             7.91
  2 Smith, Kerry             M63 Canada                    7.95
  3 Marchand, Jean-Luc       M61 France                    8.06
  4 Elderfield, David        M61 Great Britain             8.11
  5 Niida, Tetsushi          M64 Japan                     8.12
  6 Koskela, Raimo           M62 Finland                   8.26
  7 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                   8.27
  8 Wakao, Tokuo             M62 Japan                     8.29

M65 60 m
===================================================================
         WMA: R  7.69
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Seidel, Wojciech         M67 Poland                    8.21Q  3
  2 Collins, William         M66 United States             8.22Q  1
  3 Wilson, Thaddeus         M66 United States             8.36Q  2
  4 Allie, Charles           M69 United States             8.30q  3
  5 Szymura, Henryk          M65 Poland                    8.38q  2
  6 Powell, Charles          M65 United States             8.48q  1
  7 Kong, Hansik             M65 Korea                     8.63q  3
  8 Boucquey, Thierry        M66 United States             8.71q  3
  9 Sasaki, Fumio            M65 Japan                     8.75   2
 10 Klemm, Ulrich            M68 Germany                   8.78   2
 11 Heckner, Winfried        M67 Germany                   8.83   3
 12 Hinds, David             M66 Great Britain             8.98   1
 13 Le Duff, Jean-Louis      M66 France                    9.19   1
 14 Nainggolan, Merari       M65 Indonesia                 9.33   3
 15 Miyasako, Yuji           M66 Japan                     9.34   1
 16 Sandhu, Hardev           M68 Canada                    9.36   2
 17 Tisch, Dieter            M69 Germany                   9.40   1
 18 Mizui, Motokazu          M69 Japan                     9.46   2
 19 Park, Chan Ho            M68 Korea                     9.51   2
 20 Park, Sangho             M66 Korea                     9.83   3
 21 Lee, Taehui              M66 Korea                     9.84   3
 22 Kuroiwa, Kuniyoshi       M67 Japan                    10.46   1
 23 Carvalho, Jorge          M69 Portugal                 11.17   1
 24 McGugan, Stephen         M65 Australia                12.21   2

M65 60 m
================================================================
         WMA: R  7.69
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Collins, William         M66 United States             7.83
  2 Allie, Charles           M69 United States             8.06
  3 Seidel, Wojciech         M67 Poland                    8.06
  4 Szymura, Henryk          M65 Poland                    8.42
  5 Wilson, Thaddeus         M66 United States             8.54
  6 Powell, Charles          M65 United States             8.57
  7 Kong, Hansik             M65 Korea                     8.65
  8 Boucquey, Thierry        M66 United States             8.72

M70 60 m
===================================================================
         WMA: R  8.09
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Crombie, Peter           M72 Australia                 8.55Q  3
  2 Guptill, Trevor          M70 New Zealand               8.70Q  1
  3 Vybostok, Vladimir       M70 Slovak Republic           8.72Q  2
  4 Mitsugi, Hideo           M70 Japan                     8.94q  1
  5 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands               8.99q  2
  6 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic           9.01q  2
  7 Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand               9.13q  1
  8 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                   9.20q  1
  9 Ogawa, Chuji             M71 Japan                     9.28   3
 10 Lippoldes, Udo           M70 Germany                   9.32   2
 11 Warem, Arne              M70 Norway                    9.42   3
 12 Jeon, Bong Ryeol         M70 Korea                     9.74   2
 13 Park, Heemang            M70 Korea                    10.20   3
 14 Fu, Chi Cheung           M71 Hong Kong, China         10.51   3
 15 Lee, Sun Ki              M73 Korea                    13.83   3
 16 Cartier, Joseph-Edouard  M74 Mauritius                14.26   1

M70 60 m
================================================================
         WMA: R  8.09
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Crombie, Peter           M72 Australia                 8.39
  2 Vybostok, Vladimir       M70 Slovak Republic           8.49
  3 Guptill, Trevor          M70 New Zealand               8.76
  4 Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand               9.03
  5 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic           9.06
  6 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands               9.07
  7 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                   9.18
  8 Mitsugi, Hideo           M70 Japan                     9.25

M75 60 m
===================================================================
         WMA: R  8.44
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Yasui, Takehiro          M75 Japan                     9.17Q  2
  2 Treacher, Anthony        M77 Great Britain             9.23Q  1
  3 Schmid, Karl             M79 Germany                   9.33q  1
  4 Mocka, Eugene            M77 France                    9.48q  2
  5 Ferguson, Barry          M75 Great Britain             9.65q  1
  6 Hendrata, Soetikno       M77 Indonesia                 9.72q  2
  7 Sagmyr, Kjell Hilmar     M75 Norway                    9.78q  1
  8 Adams, Gerhard           M79 Germany                   9.86q  1
  9 Mettrop, Christiaan      M75 Netherlands              10.13   2
 10 Wood, Allan              M79 Australia                11.09   1
 11 Kim, Chung Won           M77 Korea                    13.08   1

M75 60 m
================================================================
         WMA: R  8.44
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Yasui, Takehiro          M75 Japan                     9.08
  2 Treacher, Anthony        M77 Great Britain             9.32
  3 Schmid, Karl             M79 Germany                   9.39
  4 Mocka, Eugene            M77 France                    9.41
  5 Ferguson, Barry          M75 Great Britain             9.70
  6 Hendrata, Soetikno       M77 Indonesia                 9.78
  7 Sagmyr, Kjell Hilmar     M75 Norway                    9.79

M80 60 m
================================================================
         WMA: R  8.88
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lida, Robert             M80 United States             8.94
  2 Bowman, Tony             M81 Great Britain             9.52
  3 Cozens, Robert           M80 United States            10.10
  4 Kabele, Antonin          M81 Czech Republic           10.35
  5 Lam, Chun Chuen          M80 Hong Kong, China         12.95
  6 Lee, Gyuseok             M84 Korea                    16.76

M85 60 m
================================================================
         WMA: R  9.77  21/03/2017  Hiroo Tanaka, Japan
         WMA: R  9.77  21/03/2017  Hiroo Tanaka, Japan
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tanaka, Hiroo            M86 Japan                     9.77R
  2 Son, Kiho                M87 Korea                    11.15
  3 Singh, Hardev            M85 India                    11.17

M90 60 m
================================================================
      90 WMA: R 10.91
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sinclair, James          M92 Australia                13.56

M95 60 m
================================================================
      95 WMA: R 14.28
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Eugster, Charles         M97 Great Britain            15.42

W35 200 m
===================================================================
         WMA: R 23.04
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Garcia Garzon, Carolina  W38 Spain                    25.69Q  1
  2 Bechtina, Snezana        W35 Ireland                  25.92Q  2
  3 Spurway, Claire          W38 Great Britain            26.30q  2
  4 Aguilera Gonzalez, Maria W37 Chile                    26.84q  1
  5 Newfei, Ho               W36 Singapore                29.06q  1
  6 Damas, Corinne           W36 Spain                    29.28q  1
  7 Lee, Yun Jeong           W35 Korea                    36.54   2
  8 Kim, Jimin               W37 Korea                    44.14   2

W35 200 m
================================================================
         WMA: R 23.04
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Garcia Garzon, Carolina  W38 Spain                    25.11
  2 Bechtina, Snezana        W35 Ireland                  25.75
  3 Spurway, Claire          W38 Great Britain            25.93
  4 Aguilera Gonzalez, Maria W37 Chile                    27.01
  5 Newfei, Ho               W36 Singapore                28.98
  6 Damas, Corinne           W36 Spain                    29.34

W40 200 m
===================================================================
         WMA: R 23.93
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nefjodova-Volkova, Ludmi W40 Latvia                   27.33Q  1
  2 Story, Vanessa           W42 New Zealand              27.58Q  2
  3 Åkervall, Jenny          W44 Sweden                   27.93q  1
  4 Kalva, Solvita           W43 Latvia                   28.23q  2
  5 Walles, Maurelhena       W42 United States            28.34q  2
  6 Haikonen, Johanna        W43 Finland                  28.76q  2
  7 Rosén, Jenny             W44 Sweden                   28.88   1
  8 Jassó, Anikó             W43 Hungary                  29.97   1
  9 Tapia, Barbara           W41 Chile                    32.55   2
 -- An, Seonyeong            W40 Korea                       DQ   1  rule 163.3

W40 200 m
================================================================
         WMA: R 23.93
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Nefjodova-Volkova, Ludmi W40 Latvia                   26.86
  2 Story, Vanessa           W42 New Zealand              27.10
  3 Åkervall, Jenny          W44 Sweden                   27.44
  4 Walles, Maurelhena       W42 United States            27.99
  5 Haikonen, Johanna        W43 Finland                  28.92
 -- Kalva, Solvita           W43 Latvia                      DQ   163.6

W45 200 m
===================================================================
         WMA: R 25.44
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Delaney, Janelle         W47 Australia                26.76Q  2
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia                26.91Q  1
  3 Thomas, Michelle Gabriel W45 Great Britain            27.43q  1
  4 Colas, Esther            W49 Spain                    27.62q  2
  5 Faitusa, Dace            W49 Latvia                   28.53q  2
  6 Gooden, LaDonna          W49 United States            28.69q  2
  7 Raman, Virpi             W49 Finland                  28.88   1
  8 Bátori, Noémi            W47 Hungary                  29.58   2
  9 West, Nedenia            W48 United States            30.75   1
 10 Brown, Petrina           W48 Australia                31.94   1
 11 Noh, Misuk               W49 Korea                    43.42   1
 12 Kim, Youngran            W49 Korea                    57.37   2

W45 200 m
================================================================
         WMA: R 25.44
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Delaney, Janelle         W47 Australia                26.24
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia                26.54
  3 Thomas, Michelle Gabriel W45 Great Britain            26.86
  4 Colas, Esther            W49 Spain                    26.87
  5 Gooden, LaDonna          W49 United States            28.48
  6 Faitusa, Dace            W49 Latvia                   28.49

W50 200 m
===================================================================
         WMA: R 25.94
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brims, Julie             W51 Australia                26.58Q  3
  2 Icarre, Maryvonne        W51 France                   27.06Q  1
  3 Barney, Colleen          W50 United States            28.01Q  2
  4 Opitz, Iris              W50 Germany                  28.08q  3
  5 Mogentale, Gianna        W53 Australia                28.18q  1
  6 Kaneko, Yoko             W52 Japan                    29.13q  2
  7 Hung, Ka Yee Margaret    W53 Hong Kong, China         30.58   2
  8 Wight, Philippa          W53 Australia                30.76   1
  9 Jeong, Heeok             W52 Korea                    31.23   2
 10 Lung, Wai Lan            W52 Hong Kong, China         31.35   1
 11 Contag, Christiane       W54 Germany                  31.96   3
 12 Sibelius, Nina           W51 Finland                  32.41   3
 13 Jo, Young Hee            W53 Korea                    32.80   2
 14 Carty-Dumitrescu, Linda  W50 United States            32.96   3
 -- Gutierrez M, Sigrid      W53 Costa Rica                  DQ   3  rule 136.6

W50 200 m
================================================================
         WMA: R 25.94
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Brims, Julie             W51 Australia                26.11
  2 Icarre, Maryvonne        W51 France                   26.34
  3 Opitz, Iris              W50 Germany                  27.39
  4 Barney, Colleen          W50 United States            28.06
  5 Mogentale, Gianna        W53 Australia                28.30
  6 Kaneko, Yoko             W52 Japan                    28.99

W55 200 m
===================================================================
         WMA: R 26.13
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Upshaw, Joy              W56 United States            29.09Q  2
  2 Zongo, Joelle            W56 France                   29.59Q  1
  3 Mcclelland, Averil       W58 Great Britain            29.69Q  3
  4 Douglass, Lynda          W55 Australia                29.95q  3
  5 Triolo, Sandra           W55 United States            30.18q  1
  6 Suttor, Robyn            W58 Australia                31.24q  2
  7 McCoy, Belinda           W56 United States            32.86   1
  8 Kelly, Angela            W56 Great Britain            33.15   2
  9 Peksis, Julie            W57 Australia                34.81   3
 10 Jin, Hyesun              W57 Korea                    35.55   1

W55 200 m
================================================================
         WMA: R 26.13
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Upshaw, Joy              W56 United States            27.97
  2 Zongo, Joelle            W56 France                   28.49
  3 Mcclelland, Averil       W58 Great Britain            29.46
  4 Douglass, Lynda          W55 Australia                29.52
  5 Triolo, Sandra           W55 United States            29.71
  6 Suttor, Robyn            W58 Australia                31.08

W60 200 m
===================================================================
         WMA: R 28.23
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Powell, Caroline         W63 Great Britain            30.28Q  1
  2 Alexis, Wendy            W61 Canada                   30.37Q  3
  3 Del Grande, Karla        W63 Canada                   30.77Q  2
  4 Jacobs, Tilly            W60 Netherlands              30.82Q  3
  5 Mariuccia, Quilleri      W63 Italy                    33.53Q  2
  6 Nagasaki, Hinako         W64 Japan                    34.64Q  1
  7 Schubert, Rita           W62 Germany                  34.69   3
  8 Grummert, Karin          W61 Germany                  35.07   2
  9 Thoma, Ingeborg          W64 Germany                  36.34   3
 10 Hong, Hui Seon           W62 Korea                    47.99   1
 11 Je, Taenyeo              W64 Korea                    52.34   2
 12 Lee, Jeongseon           W63 Korea                    52.88   2

W60 200 m
================================================================
         WMA: R 28.23
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Del Grande, Karla        W63 Canada                   29.06
  2 Alexis, Wendy            W61 Canada                   29.26
  3 Powell, Caroline         W63 Great Britain            29.50
  4 Jacobs, Tilly            W60 Netherlands              30.36
  5 Mariuccia, Quilleri      W63 Italy                    32.27
  6 Nagasaki, Hinako         W64 Japan                    34.62

W65 200 m
================================================================
         WMA: R 30.10
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Marler, Caroline         W66 Great Britain            31.68
  2 Peake, Lyn               W67 Australia                31.92
  3 Metsankyla, Marja        W66 Finland                  34.46
  4 Kameoka, Kimiko          W65 Japan                    35.30

W70 200 m
================================================================
         WMA: R 31.86
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Waring, Christine        W73 New Zealand              36.10
  2 Hampson, Jean            W71 Australia                39.49
  3 Lee, Woosun              W70 Korea                    44.54
  4 Stanley, Patricia        W73 Great Britain            46.21

W75 200 m
================================================================
         WMA: R 33.06
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W75 United States            39.35
  2 Parrish, Noreen          W75 Australia                41.54
  3 Bayler, Frances          W76 New Zealand              42.35
  4 Harris, Frances          W75 Australia                44.31
  5 Langenwalter, Carolyn    W79 United States            44.78

W80 200 m
================================================================
      80 WMA: R 36.53
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                   38.32

W90 200 m
================================================================
      90 WMA: R 1:00.72
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cheung, Suet-Ling        W93 Hong Kong, China       2:24.19

M35 200 m
===================================================================
         WMA: R 20.59
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Stone, Jay               M37 Australia                23.14Q  3
  2 Collins, Liam            M38 Great Britain            23.24Q  2
  3 Alaves Clemente, Jose Lu M35 Spain                    23.25Q  1
  4 Beaumont, David          M37 France                   23.56q  1
  5 Torres, Jassiel          M39 United States            23.73q  3
  6 Dunn, Durran             M35 United States            24.15q  2
  7 Tanaka, Kenji            M37 Japan                    24.47   3
  8 Mather, Richard          M37 Singapore                24.63   2
  9 Kim, JuneSeok            M36 Korea                    24.98   1
 10 Kaneene, Tibita          M36 United States            26.77   2
 11 Bae, Kyuhyun             M37 Korea                    28.00   1
 12 Maharjan, Ramesh         M37 Nepal                    28.97   3
 13 Cho, Youngil             M36 Korea                    29.84   2
 14 Sim, Sangbaek            M35 Korea                    31.98   3
 15 Choi, Jaewon             M37 Korea                    36.79   2
 -- Kim, Taesub              M39 Korea                       DQ   1  rule 163.3
 -- Eda, Tatsurou            M37 Japan                       DQ   1  rule 163.3

M35 200 m
================================================================
         WMA: R 20.59
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Stone, Jay               M37 Australia                22.68
  2 Collins, Liam            M38 Great Britain            22.90
  3 Alaves Clemente, Jose Lu M35 Spain                    22.95
  4 Torres, Jassiel          M39 United States            23.85
  5 Dunn, Durran             M35 United States            24.42
 -- Beaumont, David          M37 France                      DQ   163.6

M40 200 m
===================================================================
         WMA: R 21.71
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain            23.70Q  4
  2 Dussett, Antwon          M41 United States            23.71Q  1
  3 Gippert, Jochen          M40 Germany                  23.85Q  3
  4 Peterson, Alfonso        M40 United States            24.11Q  2
  5 Besombes, Laurent        M40 France                   23.94Q  4
  6 John, Nigel              M44 Canada                   24.02Q  3
  7 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain            24.13Q  1
  8 Yamamoto, Koji           M40 Japan                    24.36Q  2
  9 Laitinen, Petteri        M40 Finland                  24.42q  2
 10 Nikolajev, Sergej        M44 Sweden                   25.14q  2
 11 Yazawa, Keiichi          M40 Japan                    25.23q  1
 12 Vostrukhin, Iurii        M43 Ukraine                  25.44q  4
 13 Chin, Khen Theen         M43 Singapore                25.52   3
 14 Hogue, Andrew            M43 United States            25.79   3
 15 Balachandran Laila, Ranj M40 Singapore                27.36   1
 16 Jung, Sangjun            M44 Korea                    29.77   1
 17 Park, Notaek             M40 Korea                    30.35   4
 18 Hwang, Daesun            M44 Korea                    30.52   4
 19 Choi, Hanseok            M40 Korea                    35.41   3

M40 200 m
===================================================================
         WMA: R 21.71
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Dussett, Antwon          M41 United States            22.73Q  1
  2 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain            22.98Q  2
  3 Gippert, Jochen          M40 Germany                  23.11Q  1
  4 Besombes, Laurent        M40 France                   23.84Q  2
  5 John, Nigel              M44 Canada                   23.62q  1
  6 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain            23.84q  1
  7 Laitinen, Petteri        M40 Finland                  24.11   2
  8 Yazawa, Keiichi          M40 Japan                    24.91   1
  9 Vostrukhin, Iurii        M43 Ukraine                  25.31   2
 10 Nikolajev, Sergej        M44 Sweden                   25.53   1
 -- Yamamoto, Koji           M40 Japan                       DQ   2  163.3
 -- Peterson, Alfonso        M40 United States               DQ   2  163.3

M40 200 m
================================================================
         WMA: R 21.71
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Ossai, Tamunonengiye-ofo M41 Great Britain            22.25
  2 Dussett, Antwon          M41 United States            22.50
  3 Gippert, Jochen          M40 Germany                  22.72
  4 John, Nigel              M44 Canada                   23.54
  5 Harvey, Ciaran           M43 Great Britain            23.73
  6 Besombes, Laurent        M40 France                   23.85

M45 200 m
===================================================================
         WMA: R 22.52
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    23.58Q  4
  2 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   24.18Q  3
  3 Lim, Woeho               M47 Korea                    25.21Q  1
  4 Acciaccaferri, Pierluigi M48 Italy                    25.37Q  5
  5 Osunsami, Michael        M48 Great Britain            25.53Q  2
  6 Kodaka, Koji             M49 Japan                    24.74q  3
  7 Egoua, Georges           M46 France                   25.24q  1
  8 Kangni, Jerry            M48 Canada                   25.63q  3
  9 Telfer, Ken              M49 Australia                25.66q  2
 10 Pistillo, Maurizio       M45 Italy                    25.67q  2
 11 Tan, Yew Yong            M48 Singapore                25.92q  1
 12 Jaafar, Radwan           M45 Singapore                26.36q  4
 13 Lawson, Peter            M48 Canada                   26.44   5
 14 Shortridge, David        M46 Great Britain            26.60   2
 15 Golding, Leeroy          M49 Great Britain            26.70   2
 16 Padgett, Calvin          M48 United States            26.83   1
 17 Lui, Yu Man Timothy      M47 Hong Kong, China         27.03   4
 18 Gallyot, Ronald dominic  M46 Singapore                27.40   5
 19 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                    28.19   5
 20 Keum, Tongkuk            M46 Korea                    28.49   1
 21 Lay Yat Mou, Yau Ching   M45 Hong Kong, China         28.86   4
 22 Yoon, Jin Kyung          M47 Korea                    29.90   3
 23 Shrestha, Narendra Man   M45 Nepal                    30.21   4
 24 Kim, Kihyun              M45 Korea                    30.68   1
 25 Bucherna, Nándor         M48 Hungary                  33.29   3
 26 Jo, Changmok             M49 Korea                    35.08   5
 27 Song, Sunwoo             M46 Korea                    40.35   5
 -- Parkinson, Gary          M49 Australia                   DQ   4  rule 163.3
 -- Baynes, Andre            M46 United States               DQ   2  rule 163.3
 -- Sim, Jinsub              M46 Korea                       DQ   3  rule 163.3

M45 200 m
===================================================================
         WMA: R 22.52
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    23.75Q  2
  2 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   23.88Q  1
  3 Kodaka, Koji             M49 Japan                    24.26Q  1
  4 Acciaccaferri, Pierluigi M48 Italy                    24.71Q  2
  5 Lim, Woeho               M47 Korea                    24.61q  1
  6 Egoua, Georges           M46 France                   24.77q  1
  7 Kangni, Jerry            M48 Canada                   24.97   2
  8 Osunsami, Michael        M48 Great Britain            25.47   2
  9 Tan, Yew Yong            M48 Singapore                25.61   1
 10 Telfer, Ken              M49 Australia                25.65   2
 11 Jaafar, Radwan           M45 Singapore                26.04   2
 12 Pistillo, Maurizio       M45 Italy                    26.05   1

M45 200 m
================================================================
         WMA: R 22.52
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    23.17
  2 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   23.17
  3 Kodaka, Koji             M49 Japan                    24.69
  4 Acciaccaferri, Pierluigi M48 Italy                    24.88
  5 Lim, Woeho               M47 Korea                    25.00
  6 Egoua, Georges           M46 France                   25.14

M50 200 m
===================================================================
         WMA: R 22.99
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Robert           M50 United States            24.36Q  1
  2 Bontemps, Francois       M53 France                   24.42Q  4
  3 Gröger, Roland           M52 Germany                  24.59Q  3
  4 Lemassif, Christian      M50 Canada                   24.71Q  5
  5 Shute, Marcus W          M54 United States            25.01Q  2
  6 Aurelien, Clinton        M51 United States            25.10Q  6
  7 Tavitian, Zaven          M50 Canada                   24.77q  1
  8 Faucher, Serge           M52 Canada                   25.23q  4
  9 Prime, Martin            M54 Trinidad &Tobago         25.25q  5
 10 Jalon Sesma, Miguel Anto M50 Spain                    25.32q  3
 11 Lommen, Pierre           M51 Netherlands              25.84q  6
 12 Jaramillo, Carlos        M52 Spain                    26.02q  4
 13 Zapha, Thierry           M52 France                   26.07   4  26.068
 14 Popov, Igor              M50 France                   26.07   2  26.069
 15 Smith, Colin             M54 Australia                26.18   6  26.172
 16 Jones, Stephen           M53 Australia                26.18   5  26.176
 17 Roncatti, Gustavo        M54 Chile                    26.27   1
 18 Blakemore, Damon         M54 United States            26.31   3
 19 Tan, Keng Lay Kevin      M51 Singapore                26.62   1
 20 Tifi, Alessandro         M53 Italy                    26.86   3
 21 Müller, Christoph        M50 Germany                  26.96   2
 22 Budhiastra, I Wajan      M54 Indonesia                27.00   5
 23 Lam, Tsun Fat            M51 Hong Kong, China         27.11   6
 24 Funk, Burghardt          M53 Germany                  27.21   3
 25 Taylor, Dean             M53 Australia                27.53   5
 26 Kim, Gwonsun             M52 Korea                    27.70   1
 27 Jankowski, George        M54 Australia                28.75   2
 28 Purvee, Narmandakh       M52 Mongolia                 28.84   2
 29 Antonio, Juan            M51 Mexico                   29.43   6
 30 Yamasaki, Yasufumi       M53 Japan                    31.01   5
 31 Chow, Anthony C W        M54 Hong Kong, China         31.25   4
 32 Kim, Seungsu             M51 Korea                    32.86   2
 -- Hong, Jongrok            M54 Korea                       DQ   4  rule 163.3

M50 200 m
===================================================================
         WMA: R 22.99
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Gröger, Roland           M52 Germany                  23.70Q  1
  2 Thomas, Robert           M50 United States            23.92Q  2
  3 Bontemps, Francois       M53 France                   23.78Q  1
  4 Lemassif, Christian      M50 Canada                   24.36Q  2
  5 Tavitian, Zaven          M50 Canada                   24.39q  1
  6 Aurelien, Clinton        M51 United States            24.46q  1
  7 Shute, Marcus W          M54 United States            24.62   2
  8 Jalon Sesma, Miguel Anto M50 Spain                    25.05   1
  9 Lommen, Pierre           M51 Netherlands              25.21   1
 10 Faucher, Serge           M52 Canada                   25.24   2
 11 Prime, Martin            M54 Trinidad &Tobago         25.33   2
 12 Jaramillo, Carlos        M52 Spain                    26.42   2

M50 200 m
================================================================
         WMA: R 22.99
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Gröger, Roland           M52 Germany                  23.63
  2 Thomas, Robert           M50 United States            23.74
  3 Bontemps, Francois       M53 France                   23.80
  4 Tavitian, Zaven          M50 Canada                   24.27
  5 Lemassif, Christian      M50 Canada                   24.27
  6 Aurelien, Clinton        M51 United States            25.00

M55 200 m
===================================================================
         WMA: R 23.36
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Yelverton, William       M56 United States            25.05Q  4
  2 Tunstall, Neil           M55 Great Britain            25.82Q  5
  3 Smith, Raymond           M57 Trinidad &Tobago         26.04Q  1
  4 Sheridan, Shane          M58 Ireland                  26.30Q  3
  5 Morita, Toru             M57 Japan                    26.32Q  2
  6 Guest, Paul              M55 Great Britain            26.04q  5
  7 Bayaban, Julio           M55 Philippines              26.46   1
  8 Yuji, Yasuhisa           M56 Japan                    26.83   3
  9 Seo, Keumseog            M55 Korea                    26.84   3
 10 Rubia, Rafael De La      M56 Spain                    27.03   2
 11 Stromberg, Christer      M56 Finland                  27.20   4
 12 Kocis, Rudy              M55 Australia                27.27   1
 13 Contag, Andreas          M56 Germany                  28.05   5
 14 Park, KyoungHyo          M56 Korea                    28.81   3
 15 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           28.83   5
 16 Santos, Marcelo          M55 Brazil                   29.59   3
 17 Yasuda, Hirohiko         M56 Japan                    29.88   2
 18 Olivier, Raimund         M58 Germany                  30.18   2
 19 May, Michael             M56 Great Britain            32.25   4
 20 Chung, Kwangmo           M55 Korea                    32.54   5
 21 Park, Sunghyun           M57 Korea                    34.30   4
 22 Jung, Myungin            M55 Korea                    34.79   3
 23 Yoon, Sanghwa            M58 Korea                    38.08   5
 -- Poschwatta, Thorsten     M55 Germany                    DNF   4
 -- Brown, David             M57 United States               DQ   1  rule 163.3
 -- Foster, Robert           M55 United States               DQ   1  rule 163.3
 -- Han, Jaeheon             M55 Korea                       DQ   2  rule 163.3
 -- Rodriguez Garin, Eduardo M56 Argentina                   DQ   1  rule 163.3

M55 200 m
================================================================
         WMA: R 23.36
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Yelverton, William       M56 United States            24.82
  2 Sheridan, Shane          M58 Ireland                  25.44
  3 Tunstall, Neil           M55 Great Britain            25.64
  4 Guest, Paul              M55 Great Britain            25.82
  5 Morita, Toru             M57 Japan                    26.41
  6 Smith, Raymond           M57 Trinidad &Tobago         26.88

M60 200 m
===================================================================
         WMA: R 24.32
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James, Ben               M60 United States            25.61Q  4
  2 Marchand, Jean-Luc       M61 France                   26.83Q  1
  3 Elderfield, David        M61 Great Britain            26.91Q  3
  4 Burgess, Kevin           M60 Great Britain            26.93Q  5
  5 Barrett, Simon           M64 Great Britain            27.17Q  2
  6 Koskela, Raimo           M62 Finland                  27.44Q  7
  7 Grissmer, Bernhard       M61 Germany                  28.24Q  6
  8 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  27.07q  5
  9 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                  27.09q  3
 10 Gould, Stephen           M60 United States            27.47q  7
 11 Franklyn, Walwyn         M64 Great Britain            27.76q  4
 12 Ozkan, Ercan             M64 Turkey                   28.15q  3
 13 Choi, Cheolha            M62 Korea                    28.23   1
 14 Wakao, Tokuo             M62 Japan                    28.49   1
 15 Ramondetta, Victor       M62 Australia                28.76   5
 16 Ko, Yeonggyun            M60 Korea                    28.88   2
 17 Marriott, Wayne          M62 Australia                28.88   7
 18 Schoffman, Jim           M63 United States            29.47   6
 19 Riddell, David           M63 New Zealand              29.65   1
 20 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                    29.81   7
 21 Choulidis, Ioannis       M64 Greece                   29.95   3
 22 Lee, GwonJo              M60 Korea                    30.40   3
 23 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  30.80   7
 24 Park, Chungmok           M61 Korea                    30.85   2
 25 Moon, Changrok           M64 Korea                    31.63   1
 26 Brody, Moise Emmanuel    M64 United States            32.01   5
 27 Yeo, Yeongrok            M61 Korea                    32.75   7
 28 Chang, Shun-Ho           M60 Chinese Taipei           33.24   1
 29 Yang, Hohoon             M60 Korea                    33.29   6
 30 Park, Yonggyu            M64 Korea                    38.08   3
 31 Yoo, Kyu Ha              M60 Korea                    49.03   4
 -- Kim, Duhwan              M63 Korea                       DQ   2  rule 163.3
 -- Niida, Tetsushi          M64 Japan                       DQ   2  rule 163.3
 -- Smith, Kerry             M63 Canada                      DQ   6  rule 163.3

M60 200 m
===================================================================
         WMA: R 24.32
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 James, Ben               M60 United States            25.50Q  1
  2 Marchand, Jean-Luc       M61 France                   25.89Q  2
  3 Elderfield, David        M61 Great Britain            26.43Q  2
  4 Barrett, Simon           M64 Great Britain            26.80Q  1
  5 Koskela, Raimo           M62 Finland                  26.85q  2
  6 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                  26.91q  1
  7 Franklyn, Walwyn         M64 Great Britain            27.56   2
  8 Gould, Stephen           M60 United States            28.10   2
  9 Ozkan, Ercan             M64 Turkey                   28.17   1
 10 Grissmer, Bernhard       M61 Germany                  28.24   2
 -- Burgess, Kevin           M60 Great Britain              DNF   1

M60 200 m
================================================================
         WMA: R 24.32
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Koskela, Raimo           M62 Finland                  26.77
  2 Barrett, Simon           M64 Great Britain            26.83
  3 Bagrin, Volodymyr        M62 Ukraine                  27.06
 -- Marchand, Jean-Luc       M61 France                      DQ   163.6
 -- James, Ben               M60 United States               DQ   163.6

M65 200 m
===================================================================
         WMA: R 24.94
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M69 United States            26.71Q  2
  2 Collins, William         M66 United States            26.97Q  1
  3 Soru, Mario              M66 Italy                    27.63Q  3
  4 Felicetti, Vincenzo      M68 Italy                    27.73Q  5
  5 Seidel, Wojciech         M67 Poland                   28.24Q  4
  6 Powell, Charles          M65 United States            27.74q  2
  7 Hinds, David             M66 Great Britain            28.43q  3
  8 Dougall, Alan            M69 New Zealand              28.44q  1
  9 Marcelissen, Frans       M65 Netherlands              28.59q  5
 10 Inoue, Yoshinori         M66 Japan                    28.75q  4
 11 Sasaki, Fumio            M65 Japan                    28.92q  3
 12 Klemm, Ulrich            M68 Germany                  29.54q  5
 13 Heckner, Winfried        M67 Germany                  29.74   2
 14 Mizui, Motokazu          M69 Japan                    30.76   3
 15 Le Duff, Jean-Louis      M66 France                   31.14   4
 16 Miyasako, Yuji           M66 Japan                    32.54   2
 17 Tisch, Dieter            M69 Germany                  32.72   2
 18 Park, Chan Ho            M68 Korea                    33.00   5
 19 Lee, Taehui              M66 Korea                    33.73   2
 -- Sandhu, Hardev           M68 Canada                      DQ   3  rule 163.3
 -- Shayakhmetov, Adilbek    M68 Kazakhstan                  DQ   1  rule 163.3

M65 200 m
===================================================================
         WMA: R 24.94
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Collins, William         M66 United States            26.01Q  1
  2 Allie, Charles           M69 United States            26.21Q  2
  3 Soru, Mario              M66 Italy                    26.88Q  1
  4 Seidel, Wojciech         M67 Poland                   27.02Q  2
  5 Felicetti, Vincenzo      M68 Italy                    27.37q  2
  6 Powell, Charles          M65 United States            27.57q  1
  7 Dougall, Alan            M69 New Zealand              28.43   2
  8 Marcelissen, Frans       M65 Netherlands              28.47   2
  9 Inoue, Yoshinori         M66 Japan                    28.49   1
 10 Hinds, David             M66 Great Britain            28.51   1
 11 Sasaki, Fumio            M65 Japan                    28.75   1
 12 Klemm, Ulrich            M68 Germany                  29.62   2

M65 200 m
================================================================
         WMA: R 24.94
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Collins, William         M66 United States            25.50
  2 Allie, Charles           M69 United States            25.54
  3 Soru, Mario              M66 Italy                    26.57
  4 Seidel, Wojciech         M67 Poland                   26.64
  5 Felicetti, Vincenzo      M68 Italy                    27.49
  6 Powell, Charles          M65 United States            27.94

M70 200 m
===================================================================
         WMA: R 26.87
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Crombie, Peter           M72 Australia                28.01Q  2
  2 Guptill, Trevor          M70 New Zealand              29.44Q  1
  3 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands              29.98q  2
  4 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                  30.33q  2
  5 Lippoldes, Udo           M70 Germany                  31.16q  2
  6 Vybostok, Vladimir       M70 Slovak Republic          31.37q  1
  7 Ogawa, Chuji             M71 Japan                    31.90   2
  8 Jeon, Bong Ryeol         M70 Korea                    32.66   1
  9 Duffy, Dennis            M74 United States            34.71   1
 10 Lee, Sun Ki              M73 Korea                    43.23   1
 -- Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand                 DQ   1  rule 163.3
 -- Genov, Yordan            M71 Bulgaria                    DQ   2  rule 163.3

M70 200 m
================================================================
         WMA: R 26.87
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Crombie, Peter           M72 Australia                27.30
  2 Guptill, Trevor          M70 New Zealand              28.63
  3 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands              29.25
  4 Vybostok, Vladimir       M70 Slovak Republic          29.34
  5 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                  30.43
  6 Lippoldes, Udo           M70 Germany                  32.70

M75 200 m
===================================================================
         WMA: R 27.64
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Treacher, Anthony        M77 Great Britain            31.42Q  2
  2 Torre, Filippo           M77 Italy                    32.11Q  3
  3 Mettrop, Christiaan      M75 Netherlands              34.18Q  1
  4 Sagmyr, Kjell Hilmar     M75 Norway                   31.48q  2
  5 Keck, Heinz              M75 Germany                  32.24q  2
  6 Mocka, Eugene            M77 France                   32.92q  3
  7 Boysen, Christian        M75 Germany                  34.30   3
  8 Szponik, Franz Josef     M76 Germany                  37.96   2
  9 Schuck, Hans             M75 Germany                  38.21   1
 10 Wood, Allan              M79 Australia                39.48   1
 11 Lawson, Blaine           M75 United States            40.72   3
 12 Kim, Chung Won           M77 Korea                    46.54   3
 -- Heo, Dueop               M77 Korea                       DQ   1  rule 163.3

M75 200 m
================================================================
         WMA: R 27.64
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Treacher, Anthony        M77 Great Britain            30.71
  2 Mocka, Eugene            M77 France                   31.32
  3 Keck, Heinz              M75 Germany                  31.87
  4 Sagmyr, Kjell Hilmar     M75 Norway                   32.02
  5 Torre, Filippo           M77 Italy                    32.21
 -- Mettrop, Christiaan      M75 Netherlands                 DQ   163.6

M80 200 m
================================================================
         WMA: R 29.15  23/03/2017  Robert Lida, United States
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lida, Robert             M80 United States            29.15R
  2 Cozens, Robert           M80 United States            32.34
  3 Bowman, Tony             M81 Great Britain            32.34
  4 Kabele, Antonin          M81 Czech Republic           38.34
  5 Lee, Gyuseok             M84 Korea                  1:10.10

M85 200 m
================================================================
      85 WMA: R 33.76  23/03/2017  Hiroo Tanaka, Japan
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tanaka, Hiroo            M86 Japan                    33.76R
  2 Singh, Hardev            M85 India                    38.75

M90 200 m
================================================================
      90 WMA: R 41.13  03/05/2010  Ugo Sansonetti, Italy
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sinclair, James          M92 Australia                50.13

W35 400 m
================================================================
         WMA: R 51.99
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kaczmarek, Aneta         W36 Poland                   56.33
  2 Bechtina, Snezana        W35 Ireland                  56.99
  3 Garcia Garzon, Carolina  W38 Spain                    57.20
  4 Aguilera Gonzalez, Maria W37 Chile                  1:00.57
  5 Au, Ying Mei             W35 Hong Kong, China       1:13.18
  6 Lee, Yun Jeong           W35 Korea                  1:27.91

W40 400 m
================================================================
         WMA: R 56.15
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Legendre, Carine         W43 France                   59.97
  2 Baggiolini, Emanuela     W44 Italy                  1:00.05
  3 Story, Vanessa           W42 New Zealand            1:00.22
  4 Nefjodova-Volkova, Ludmi W40 Latvia                 1:01.19
  5 Åkervall, Jenny          W44 Sweden                 1:02.23
  6 Walles, Maurelhena       W42 United States          1:03.08

W45 400 m
===================================================================
         WMA: R 56.99
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Delaney, Janelle         W47 Australia              1:01.61Q  1
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia              1:03.74Q  2
  3 Carabante, Maria Jose    W48 Spain                  1:02.64q  1
  4 Roberts, Charmaine       W49 United States          1:03.65q  1
  5 Colas, Esther            W49 Spain                  1:04.70q  2
  6 Bátori, Noémi            W47 Hungary                1:08.04q  1
  7 Chung, Man Yi            W45 Hong Kong, China       1:11.62   2
  8 Coombe, Amanda           W49 Australia              1:18.24   1
 -- Raman, Virpi             W49 Finland                     DQ   2  163.6
 -- Eeskivi, Tiia            W47 Estonia                     DQ   2  163.6

W45 400 m
================================================================
         WMA: R 56.99
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Delaney, Janelle         W47 Australia                58.68
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia                59.63
  3 Colas, Esther            W49 Spain                  1:00.64
  4 Carabante, Maria Jose    W48 Spain                  1:00.86
  5 Roberts, Charmaine       W49 United States          1:02.34
  6 Bátori, Noémi            W47 Hungary                1:14.54

W50 400 m
===================================================================
         WMA: R 1:01.17
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gutierrez M, Sigrid      W53 Costa Rica             1:04.63Q  3
  2 Icarre, Maryvonne        W51 France                 1:05.56Q  1
  3 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                1:07.26Q  2
  4 Mogentale, Gianna        W53 Australia              1:05.88q  3
  5 Collins, Alison Jane     W52 Great Britain          1:08.40q  2
  6 Wight, Philippa          W53 Australia              1:09.93q  3
  7 Everton, Nicola          W51 Canada                 1:10.10   1
  8 Contag, Christiane       W54 Germany                1:11.14   3
  9 Suzuki, Miki             W54 Japan                  1:12.61   1
 10 Lung, Wai Lan            W52 Hong Kong, China       1:13.64   1
 11 Leung, Yuen Fan Jennifer W50 Hong Kong, China       1:23.61   2
 12 Kim, Pilseon             W51 Korea                  1:28.96   1
 -- Chambers, Denise         W52 United States               DQ   2  163.3

W50 400 m
================================================================
         WMA: R 1:01.17
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Icarre, Maryvonne        W51 France                 1:01.62
  2 Gutierrez M, Sigrid      W53 Costa Rica             1:02.05
  3 Mogentale, Gianna        W53 Australia              1:05.01
  4 Collins, Alison Jane     W52 Great Britain          1:06.94
  5 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                1:07.16
  6 Wight, Philippa          W53 Australia              1:08.74

W55 400 m
===================================================================
         WMA: R 1:02.11
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Geel, Simone             W55 Netherlands            1:06.15Q  1
  2 Zongo, Joelle            W56 France                 1:08.64Q  2
  3 Suttor, Robyn            W58 Australia              1:11.08q  1
  4 Jasper, Lorraine         W55 United States          1:11.55q  2
  5 Bellaire, Cheryl         W58 United States          1:13.32q  1
  6 Triolo, Sandra           W55 United States          1:15.57q  2
  7 McCoy, Belinda           W56 United States          1:20.97   1
  8 Peksis, Julie            W57 Australia              1:20.98   2

W55 400 m
================================================================
         WMA: R 1:02.11
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Geel, Simone             W55 Netherlands            1:03.18
  2 Zongo, Joelle            W56 France                 1:06.34
  3 Jasper, Lorraine         W55 United States          1:06.86
  4 Triolo, Sandra           W55 United States          1:10.52
  5 Suttor, Robyn            W58 Australia              1:10.78
  6 Bellaire, Cheryl         W58 United States          1:13.16

W60 400 m
================================================================
         WMA: R 1:04.76
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Powell, Caroline         W63 Great Britain          1:06.90
  2 Del Grande, Karla        W63 Canada                 1:08.26
  3 Horder, Jane             W60 Great Britain          1:10.58
  4 Schubert, Rita           W62 Germany                1:24.92

W65 400 m
===================================================================
         WMA: R 1:10.34  25/03/2017  Jeanette Flynn, Australia
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Marler, Caroline         W66 Great Britain          1:12.60Q  1
  2 Flynn, Jeanette          W65 Australia              1:18.52Q  2
  3 Peake, Lyn               W67 Australia              1:16.90q  1
  4 Moorhouse, Paula         W68 Australia              1:20.23q  2
  5 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain          1:21.09q  2
  6 Yun, SunJa               W65 Korea                  1:46.43q  2
  7 Gunchin, Ayur            W68 Mongolia               1:52.77   1

W65 400 m
================================================================
         WMA: R 1:10.34  25/03/2017  Jeanette Flynn, Australia
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Flynn, Jeanette          W65 Australia              1:10.34R
  2 Marler, Caroline         W66 Great Britain          1:11.72
  3 Peake, Lyn               W67 Australia              1:14.16
  4 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain          1:17.05
  5 Moorhouse, Paula         W68 Australia              1:17.40

W70 400 m
================================================================
         WMA: R 1:17.74
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Waring, Christine        W73 New Zealand            1:31.68
  2 Hampson, Jean            W71 Australia              1:34.15
  3 Frable, Kathleen         W71 United States          1:43.48

W75 400 m
================================================================
      75 WMA: R 1:21.28
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W75 United States          1:31.40
  2 Parrish, Noreen          W75 Australia              1:51.08
  3 Langenwalter, Carolyn    W79 United States          1:57.96

W80 400 m
================================================================
      80 WMA: R 1:31.10
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                 1:32.61

M35 400 m
===================================================================
         WMA: R 47.45
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bolan-Ashworth, Tom      M37 Great Britain            51.52Q  2
  2 Alaves Clemente, Jose Lu M35 Spain                    52.27Q  3
  3 Stone, Jay               M37 Australia                52.93Q  1
  4 Honda, Naoya             M35 Japan                    52.06q  2
  5 Mather, Richard          M37 Singapore                53.12q  3
  6 Lynch, Colm              M37 Ireland                  53.93q  3
  7 Boyce, Brian             M39 Ireland                  55.02   1
  8 Mak, Ho Nung Marcus      M39 Hong Kong, China         55.28   1
  9 Chan, Eric               M39 Hong Kong, China         55.97   2
 10 Tang, Wing Kin           M39 Hong Kong, China         57.43   2
 11 Kim, Minsu               M35 Korea                    59.07   1
 12 Lo, Chi Hang Mark        M39 Hong Kong, China         59.70   2
 13 Kim, Seong Cheol         M36 Korea                  1:06.33   1
 14 Im, Myeonggyu            M38 Korea                  1:13.79   2
 15 Do, Hotak                M38 Korea                  1:17.24   3
 16 Cho, Youngjin            M38 Korea                  1:17.69   1
 17 Choi, Dae Young          M36 Korea                  1:19.15   3
 -- Eda, Tatsurou            M37 Japan                       DQ   3  163.3

M35 400 m
================================================================
         WMA: R 47.45
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Stone, Jay               M37 Australia                50.25
  2 Alaves Clemente, Jose Lu M35 Spain                    50.71
  3 Honda, Naoya             M35 Japan                    50.92
  4 Bolan-Ashworth, Tom      M37 Great Britain            51.02
  5 Mather, Richard          M37 Singapore                52.90
  6 Lynch, Colm              M37 Ireland                  54.05

M40 400 m
===================================================================
         WMA: R 48.95
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John, Nigel              M44 Canada                   54.57Q  1
  2 Coogan, Mike             M44 Great Britain            54.91Q  2
  3 Yamamoto, Koji           M40 Japan                    57.24Q  3
  4 Dussett, Antwon          M41 United States            57.44Q  4
  5 Besombes, Laurent        M40 France                   55.98q  2
  6 Vostrukhin, Iurii        M43 Ukraine                  57.20q  1
  7 Fujita, Katunori         M42 Japan                    57.88q  3
  8 Wong, Kin On             M43 Hong Kong, China         58.52q  4
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                    58.98q  4
 10 Fu, Yin Ho               M41 Hong Kong, China         59.40q  4
 11 Wong, Kai Tung Dominic   M44 Hong Kong, China       1:00.39q  1
 12 Ha, JinSu                M41 Korea                  1:02.03q  3
 13 Lai, Wai Yeung           M44 Hong Kong, China       1:02.21   2
 14 Lee, Hae Il              M40 Korea                  1:02.97   2
 15 Joo, Hong Il             M42 Korea                  1:05.86   2
 16 Kim, Dogyun              M40 Korea                  1:06.75   1
 17 Jeong, Uiyeong           M42 Korea                  1:11.31   3
 18 Jang, Jeongho            M40 Korea                  1:17.68   4
 -- Lee, Hee Woo             M42 Korea                      DNF   1

M40 400 m
===================================================================
         WMA: R 48.95
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Dussett, Antwon          M41 United States            53.01Q  1
  2 Coogan, Mike             M44 Great Britain            53.44Q  2
  3 Besombes, Laurent        M40 France                   53.20Q  1
  4 Yamamoto, Koji           M40 Japan                    53.74Q  2
  5 John, Nigel              M44 Canada                   53.73q  1
  6 Wong, Kin On             M43 Hong Kong, China         54.32q  1
  7 Fujita, Katunori         M42 Japan                    55.99   2
  8 Vostrukhin, Iurii        M43 Ukraine                  56.53   2
  9 Fu, Yin Ho               M41 Hong Kong, China         58.53   2
 10 Ha, JinSu                M41 Korea                  1:02.45   1

M40 400 m
================================================================
         WMA: R 48.95
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Dussett, Antwon          M41 United States            49.44
  2 Coogan, Mike             M44 Great Britain            51.07
  3 John, Nigel              M44 Canada                   51.70
  4 Besombes, Laurent        M40 France                   51.90
  5 Yamamoto, Koji           M40 Japan                    52.42
  6 Wong, Kin On             M43 Hong Kong, China         54.72

M45 400 m
===================================================================
         WMA: R 49.89
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Wilcox, Andrew           M48 Australia                55.17Q  3
  2 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    55.28Q  1
  3 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   55.34Q  2
  4 Parkinson, Gary          M49 Australia                55.75Q  4
  5 Janssens, Richard        M48 Netherlands              55.46q  1
  6 Hosaka, Masashi          M47 Japan                    55.80q  4
  7 Lawson, Peter            M48 Canada                   55.90q  3
  8 Cormier, John            M49 United States            56.59q  2
  9 Skeete, Marcus           M49 Canada                   56.72q  4
 10 Acciaccaferri, Pierluigi M48 Italy                    56.97q  1
 11 Shibata, Nobutaka        M47 Japan                    57.42q  4
 12 Faucher, Claude          M49 Canada                   57.63q  2
 13 Osunsami, Michael        M48 Great Britain            57.64   2
 14 Freemanst, Stephen       M49 Great Britain            57.64   3
 15 Kontonis, Dionysios      M48 Greece                   58.31   3
 16 Verasalam, Thana Rajan   M45 Singapore                59.32   3
 17 Shortridge, David        M46 Great Britain            59.49   2
 18 Golding, Leeroy          M49 Great Britain          1:01.04   1
 19 Baynes, Andre            M46 United States          1:01.05   1
 20 Park, Sangjun            M48 Korea                  1:06.84   4
 21 Jo, Daehyun              M49 Korea                  1:17.68   1
 22 Oh, Euntaek              M48 Korea                  1:20.86   3
 23 Kwon, Sanghyuk           M47 Korea                  1:21.42   2
 -- Chui, Kam Tong Tony      M47 Hong Kong, China            DQ   4  163.3

M45 400 m
===================================================================
         WMA: R 49.89
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    54.18Q  2
  2 Wilcox, Andrew           M48 Australia                54.64Q  1
  3 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   54.54Q  2
  4 Parkinson, Gary          M49 Australia                54.89Q  1
  5 Lawson, Peter            M48 Canada                   54.91q  2
  6 Janssens, Richard        M48 Netherlands              54.95q  1
  7 Hosaka, Masashi          M47 Japan                    55.18   2
  8 Cormier, John            M49 United States            55.40   1
  9 Skeete, Marcus           M49 Canada                   56.81   1
 10 Acciaccaferri, Pierluigi M48 Italy                    57.39   2
 11 Faucher, Claude          M49 Canada                   57.62   1
 12 Shibata, Nobutaka        M47 Japan                    58.05   2

M45 400 m
================================================================
         WMA: R 49.89
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 López Anaya, Juan Luis   M46 Spain                    51.46
  2 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   51.75
  3 Wilcox, Andrew           M48 Australia                52.99
  4 Parkinson, Gary          M49 Australia                53.69
  5 Lawson, Peter            M48 Canada                   53.70
  6 Janssens, Richard        M48 Netherlands              55.08

M50 400 m
===================================================================
         WMA: R 51.92
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gröger, Roland           M52 Germany                  55.96Q  1
  2 Thomas, Robert           M50 United States            56.21Q  4
  3 Sherar, Michael          M53 Canada                   57.46Q  2
  4 Shute, Marcus W          M54 United States            57.66Q  5
  5 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    58.06Q  3
  6 Jaramillo, Carlos        M52 Spain                    57.72q  1
  7 Faucher, Serge           M52 Canada                   57.85q  5
  8 Roncatti, Gustavo        M54 Chile                    58.08q  4
  9 Smith, Colin             M54 Australia                58.35q  1
 10 Zapha, Thierry           M52 France                   58.61q  4
 11 Müller, Christoph        M50 Germany                  58.83q  2
 12 Jones, Stephen           M53 Australia                59.20q  2
 13 Shimada, Yoshinori       M51 Japan                    59.33   3
 14 Tifi, Alessandro         M53 Italy                    59.43   5
 15 Kim, Gwonsun             M52 Korea                    59.99   1
 16 Rook, Andreas            M52 France                 1:00.51   2
 17 Taylor, Dean             M53 Australia              1:01.10   3
 18 Lam, Tsun Fat            M51 Hong Kong, China       1:01.26   5
 19 Park, Ju Yeol            M51 Korea                  1:04.37   5
 20 Kim, HongGyu             M51 Korea                  1:05.77   4
 21 Jalon Sesma, Miguel Anto M50 Spain                  1:06.80   3
 22 Jang, Geongi             M53 Korea                  1:10.22   5
 23 Park, Jeong Seok         M50 Korea                  1:17.28   4
 24 Shin, Min Cheol          M53 Korea                  1:19.36   2
 25 Ryu, Joonyoung           M53 Korea                  1:37.41   3
 -- Han, Hyunmoo             M54 Korea                      DNF   1
 -- Jeon, Daehyeon           M50 Korea                      DNF   3

M50 400 m
===================================================================
         WMA: R 51.92
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Gröger, Roland           M52 Germany                  54.27Q  2
  2 Thomas, Robert           M50 United States            55.54Q  1
  3 Shute, Marcus W          M54 United States            54.87Q  2
  4 Sherar, Michael          M53 Canada                   55.68Q  1
  5 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    54.99q  2
  6 Faucher, Serge           M52 Canada                   56.24q  1
  7 Jaramillo, Carlos        M52 Spain                    57.58   1
  8 Roncatti, Gustavo        M54 Chile                    57.92   2
  9 Smith, Colin             M54 Australia                58.09   2
 10 Zapha, Thierry           M52 France                   58.39   1
 11 Jones, Stephen           M53 Australia                59.60   2

M50 400 m
================================================================
         WMA: R 51.92
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Gröger, Roland           M52 Germany                  51.73R
  2 Thomas, Robert           M50 United States            53.00
  3 Shute, Marcus W          M54 United States            53.79
  4 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    54.38
  5 Sherar, Michael          M53 Canada                   54.58
  6 Faucher, Serge           M52 Canada                   54.90

M55 400 m
===================================================================
         WMA: R 53.20
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zavattero, Benoit        M56 France                   57.95Q  1
  2 Yelverton, William       M56 United States            58.62Q  2
  3 Aguirrebengoa, Roberto   M58 Spain                  1:00.09q  1
  4 Lewis, Bob               M55 Great Britain          1:00.58q  1
  5 Stromberg, Christer      M56 Finland                1:00.91q  2
  6 Cornyn, Michael          M55 Ireland                1:00.92q  1
  7 Nishimura, Hidehito      M59 Japan                  1:02.59   2
  8 Contag, Andreas          M56 Germany                1:02.60   2
  9 Park, Chang Soo          M58 Korea                  1:10.60   2
 10 Cho, Boungno             M58 Korea                  1:42.64   2
 11 Kim, Booseop             M55 Korea                  1:57.35   1
 -- Sheridan, Shane          M58 Ireland                    DNF   1

M55 400 m
================================================================
         WMA: R 53.20
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Zavattero, Benoit        M56 France                   54.39
  2 Yelverton, William       M56 United States            55.17
  3 Aguirrebengoa, Roberto   M58 Spain                    58.74
  4 Stromberg, Christer      M56 Finland                  59.75
  5 Lewis, Bob               M55 Great Britain          1:00.34

M60 400 m
===================================================================
         WMA: R 55.62
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Suzuki, Hisao            M60 Japan                  1:00.45Q  4
  2 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                1:01.44Q  2
  3 Marchand, Jean-Luc       M61 France                 1:01.49Q  3
  4 Elderfield, David        M61 Great Britain          1:01.82Q  1
  5 Barrett, Simon           M64 Great Britain          1:01.99q  3
  6 Sato, Ryuichi            M63 Japan                  1:02.46q  2
  7 Franklyn, Walwyn         M64 Great Britain          1:02.48q  2
  8 Licietis, Ivars          M61 Great Britain          1:02.51q  1
  9 Grissmer, Bernhard       M61 Germany                1:02.68q  1
 10 Schoffman, Jim           M63 United States          1:04.90q  3
 11 Ramondetta, Victor       M62 Australia              1:05.96q  4
 12 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                  1:06.34q  4
 13 Riddell, David           M63 New Zealand            1:06.44   3
 14 Lee, GwonJo              M60 Korea                  1:08.95   2
 15 Brody, Moise Emmanuel    M64 United States          1:10.13   4
 16 Baker, Anthony           M63 United States          1:10.93   4
 17 Benito, Roberto          M60 Spain                  1:11.43   1
 18 Yang, Hohoon             M60 Korea                  1:11.46   3
 19 Park, Chungmok           M61 Korea                  1:13.00   2
 20 Sahin, Necdet            M64 Turkey                 1:13.10   1
 21 Jang, Junggi             M62 Korea                  1:18.21   4

M60 400 m
===================================================================
         WMA: R 55.62
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Marchand, Jean-Luc       M61 France                   59.77Q  1
  2 Grissmer, Bernhard       M61 Germany                1:03.29Q  2
  3 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                1:00.39Q  1
  4 Licietis, Ivars          M61 Great Britain          1:03.43Q  2
  5 Sato, Ryuichi            M63 Japan                  1:02.45q  1
  6 Schoffman, Jim           M63 United States          1:04.89q  1
  7 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                  1:06.81   2
  8 Ramondetta, Victor       M62 Australia              1:06.89   1
 -- Elderfield, David        M61 Great Britain              DNF   2
 -- Suzuki, Hisao            M60 Japan                      DNF   2

M60 400 m
================================================================
         WMA: R 55.62
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Marchand, Jean-Luc       M61 France                   58.63
  2 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                1:00.56
  3 Grissmer, Bernhard       M61 Germany                1:02.17
  4 Licietis, Ivars          M61 Great Britain          1:02.58
  5 Sato, Ryuichi            M63 Japan                  1:03.70
  6 Schoffman, Jim           M63 United States          1:06.41

M65 400 m
===================================================================
         WMA: R 56.63
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M69 United States            59.84Q  2
  2 Soru, Mario              M66 Italy                  1:02.56Q  1
  3 Felicetti, Vincenzo      M68 Italy                  1:04.24Q  3
  4 Claassen, Len            M66 South Africa           1:03.26q  1
  5 Sasaki, Fumio            M65 Japan                  1:05.05q  2
  6 Inoue, Yoshinori         M66 Japan                  1:05.09q  1
  7 Dougall, Alan            M69 New Zealand            1:06.29   3
  8 Marcelissen, Frans       M65 Netherlands            1:07.49   3
  9 Hinds, David             M66 Great Britain          1:09.70   1
 10 Turkkal, Muhsin          M65 Turkey                 1:11.42   2
 11 Park, Chan Ho            M68 Korea                  1:15.49   1
 12 Sandhu, Hardev           M68 Canada                 1:16.56   3
 13 Greenshields, Duncan     M68 Canada                 1:19.26   2
 -- Lee, Tung-Lung           M68 Chinese Taipei              DQ   3  163.6
 -- Lee, Dekchon             M67 Korea                       DQ   1  163.5
 -- Powell, Charles          M65 United States               DQ   2  163.6

M65 400 m
================================================================
         WMA: R 56.63
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M69 United States            58.75
  2 Soru, Mario              M66 Italy                  1:00.04
  3 Felicetti, Vincenzo      M68 Italy                  1:00.49
  4 Claassen, Len            M66 South Africa           1:02.62
  5 Sasaki, Fumio            M65 Japan                  1:05.78

M70 400 m
===================================================================
         WMA: R 59.48
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Crombie, Peter           M72 Australia              1:05.72Q  2
  2 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands            1:08.91Q  1
  3 Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand            1:10.73q  2
  4 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                1:12.30q  1
  5 Juopperi, Markku         M72 Finland                1:13.66q  2
  6 Ogawa, Chuji             M71 Japan                  1:15.65q  1
  7 Shieh, Jong-Her          M71 Chinese Taipei         1:16.68   2
  8 Duffy, Dennis            M74 United States          1:23.73   1
  9 Lee, Sun Ki              M73 Korea                  1:33.63   2
 10 Choi, Eunsik             M70 Korea                  1:38.06   1

M70 400 m
================================================================
         WMA: R 59.48
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Crombie, Peter           M72 Australia              1:03.29
  2 van der Schaaf, Jelle    M72 Netherlands            1:06.74
  3 Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand            1:08.48
  4 Yla-Liedenpohja, Jouko   M72 Finland                1:09.80
  5 Juopperi, Markku         M72 Finland                1:10.39
  6 Ogawa, Chuji             M71 Japan                  1:14.99

M75 400 m
================================================================
         WMA: R 1:03.12
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Esnault, Jean-Louis      M77 France                 1:11.87
  2 Treacher, Anthony        M77 Great Britain          1:12.27
  3 Torre, Filippo           M77 Italy                  1:16.90
  4 Boysen, Christian        M75 Germany                1:21.88
  5 Wood, Allan              M79 Australia              1:45.13

M80 400 m
================================================================
         WMA: R 1:11.24
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lida, Robert             M80 United States          1:10.20R
  2 Cozens, Robert           M80 United States          1:29.16
  3 Bowman, Tony             M81 Great Britain          2:01.99

M85 400 m
================================================================
      85 WMA: R 1:21.26
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tanaka, Hiroo            M86 Japan                  1:22.91
  2 Kim, Kui Hyun            M87 Korea                  1:45.60

M90 400 m
================================================================
      90 WMA: R 1:46.78  06/05/2010  Ugo Sansonetti, Italy
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sinclair, James          M92 Australia              2:11.16

W35 800 m
================================================================
         WMA: R 1:58.37
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kaczmarek, Aneta         W36 Poland                 2:11.89
  2 Doyle, Zoe               W38 Great Britain          2:17.35
  3 Wlodarczyk, Patrycja     W36 Poland                 2:19.66
  4 Wellam, Katherine        W37 Great Britain          2:54.09

W40 800 m
================================================================
         WMA: R 2:01.59
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rudd, Louise             W42 Great Britain          2:17.05
  2 Legendre, Carine         W43 France                 2:17.15
  3 Baggiolini, Emanuela     W44 Italy                  2:19.69
  4 Story, Vanessa           W42 New Zealand            2:24.71
  5 Key, Latashia            W44 United States          2:46.01
 -- Vati, Padma              W42 India                      DNF

W45 800 m
================================================================
         WMA: R 2:14.38
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Prunea, Simona           W46 Italy                  2:26.66
  2 Carabante, Maria Jose    W48 Spain                  2:26.68
  3 Galli, Cristina          W49 Italy                  2:28.54
  4 Harris, Andrea           W46 New Zealand            2:32.25
  5 Coombe, Amanda           W49 Australia              2:58.28
  6 Gdovin, Joette           W45 United States          3:11.46
  7 Pyun, Inyoung            W48 Korea                  3:14.83
  8 Kim, Youngok             W47 Korea                  4:05.76
 -- Roberts, Charmaine       W49 United States               DQ   163.6

W50 800 m
================================================================
         WMA: R 2:21.09
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wieciorkowska, Zofia     W54 Poland                 2:34.68
  2 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                2:35.41
  3 Everton, Nicola          W51 Canada                 2:37.19
  4 Ramage, Sharyn           W54 Great Britain          3:00.23
  5 Sarangerel, Oyuntsetseg  W50 Mongolia               3:35.06

W55 800 m
================================================================
         WMA: R 2:27.84
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jasper, Lorraine         W55 United States          2:32.73
  2 Drennan, Deborah         W58 Australia              2:43.00
  3 Vlachynská, Libuše       W55 Czech Republic         2:44.96
  4 Ha, YuSuk                W58 Korea                  2:47.18
  5 Bellaire, Cheryl         W58 United States          2:53.34
  6 Peksis, Julie            W57 Australia              3:06.15
  7 Kramarich, Joy           W56 Canada                 3:14.48
  8 Marr, Lynne              W55 Great Britain          3:21.05

W60 800 m
================================================================
         WMA: R 2:37.67
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Howe, Joan               W62 Great Britain          2:56.55
  2 Schubert, Rita           W62 Germany                2:56.76
  3 Justin, Danielle         W64 Belgium                3:07.28

W65 800 m
================================================================
         WMA: R 2:44.35
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Flynn, Jeanette          W65 Australia              2:44.45
  2 Martin, Kathryn          W65 United States          2:47.02
  3 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain          2:56.14
  4 Steinbach, Coreen        W65 United States          3:01.58
  5 Moorhouse, Paula         W68 Australia              3:03.06
  6 Amano, Harumi            W68 Japan                  3:21.29
  7 Hudnall, Norma           W67 United States          3:29.33
  8 Gunchin, Ayur            W68 Mongolia               4:09.95
  9 Zaccaria, Jacqueline     W67 France                 6:35.89

W70 800 m
================================================================
         WMA: R 3:01.04
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Petrie, Lavinia          W73 Australia              3:10.27
  2 Nittel, Maria Brigitte   W70 Germany                3:32.14
  3 Campbell, Mary           W74 Australia              3:46.25
  4 Lee, Woosun              W70 Korea                  4:07.12
  5 Cortés Cabrera, Dominga  W71 Chile                  5:49.46

W75 800 m
================================================================
         WMA: R 3:16.21
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W75 United States          3:54.40
  2 Carlsen, Eva             W76 Norway                 4:07.57
  3 Langenwalter, Carolyn    W79 United States          5:24.60

M35 800 m
================================================================
         WMA: R 1:48.92
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gil, Juan Antonio        M37 Spain                  1:58.63
  2 Finelli, Maurizio        M36 Italy                  2:00.16
  3 Watkeys, Peter           M35 Great Britain          2:01.56
  4 Takasugi, Yasunori       M39 Japan                  2:05.26
  5 Jebari, Khelifa          M36 France                 2:07.99
  6 Kearns, Ronan            M39 Ireland                2:08.88
  7 Kim, Minsu               M35 Korea                  2:20.23

M40 800 m
===================================================================
         WMA: R 1:48.81
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Mark           M44 United States          2:09.12Q  1
  2 Crespo Rincon, Juan Jose M43 Spain                  2:09.71Q  3
  3 De Marni, Nicola         M43 Italy                  2:11.10Q  2
  4 Merroune, Mohamed        M40 France                 2:09.47Q  1
  5 Brecher, Jay             M43 Canada                 2:10.30Q  3
  6 Hogue, Andrew            M43 United States          2:11.39Q  2
  7 Wells, Bill              M42 Canada                 2:09.85q  1
  8 Fortineau, Nicolas       M41 France                 2:11.65q  2
  9 Kang, ByeongSeong        M43 Korea                  2:14.06q  3
 10 West, Scott              M41 Great Britain          2:14.66q  3
 11 McDermott, Sean          M42 Ireland                2:15.50   3
 12 Hwang, Daesun            M44 Korea                  2:32.41   2
 13 Seock, Changsoo          M40 Korea                  3:36.99   1

M40 800 m
================================================================
         WMA: R 1:48.81
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Crespo Rincon, Juan Jose M43 Spain                  2:05.33
  2 Williams, Mark           M44 United States          2:06.05
  3 Merroune, Mohamed        M40 France                 2:06.60
  4 De Marni, Nicola         M43 Italy                  2:07.30
  5 Hogue, Andrew            M43 United States          2:09.01
  6 Wells, Bill              M42 Canada                 2:09.34
  7 Brecher, Jay             M43 Canada                 2:10.38
  8 Fortineau, Nicolas       M41 France                 2:16.25

M45 800 m
===================================================================
         WMA: R 1:56.10
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brady, Peter             M45 United States          2:12.59Q  3
  2 Balagué Rubio, Miguel An M46 Spain                  2:13.96Q  2
  3 O'Shea, Mark             M45 Ireland                2:17.30Q  1
  4 Mora, Fredys             M46 Venezuela              2:13.52Q  3
  5 Faucher, Claude          M49 Canada                 2:14.15Q  2
  6 Cepek, Robert            M48 Czech Republic         2:17.47Q  1
  7 Ruiz, Pascual            M46 Spain                  2:18.01q  1
  8 Mazeau, Sylvain          M48 France                 2:18.40q  2
  9 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                  2:18.66q  3
 10 Freemanst, Stephen       M49 Great Britain          2:19.06q  3
 11 Verasalam, Thana Rajan   M45 Singapore              2:23.58   3
 12 Park, Sangjun            M48 Korea                  2:34.88   1
 13 Song, Sunwoo             M46 Korea                  2:38.13   1
 14 Kim, Duseob              M49 Korea                  2:50.68   1
 -- Kang, Johan              M48 Korea                       DQ   3  rule 163.3

M45 800 m
================================================================
         WMA: R 1:56.10
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 O'Shea, Mark             M45 Ireland                2:07.14
  2 Brady, Peter             M45 United States          2:07.72
  3 Balagué Rubio, Miguel An M46 Spain                  2:08.06
  4 Mora, Fredys             M46 Venezuela              2:08.57
  5 Ruiz, Pascual            M46 Spain                  2:10.49
  6 Cepek, Robert            M48 Czech Republic         2:11.05
  7 Faucher, Claude          M49 Canada                 2:13.11
  8 Freemanst, Stephen       M49 Great Britain          2:15.47
  9 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                  2:20.03

M50 800 m
===================================================================
         WMA: R 1:59.62
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bergeson, Daniel         M52 United States          2:15.89Q  1
  2 Sherar, Michael          M53 Canada                 2:16.53Q  2
  3 Osland, Paul             M53 Canada                 2:18.88Q  4
  4 Wams, Martin             M51 Germany                2:19.56Q  3
  5 Romeo, Giuseppe          M54 Italy                  2:17.50Q  1
  6 Ortiz Martinez, Gabino   M52 Spain                  2:18.99Q  2
  7 Müller, Christoph        M50 Germany                2:19.03Q  4
  8 Tatsumi, Norimasa        M52 Japan                  2:19.59Q  3
  9 Roncatti, Gustavo        M54 Chile                  2:19.25q  4
 10 Tifi, Alessandro         M53 Italy                  2:20.86q  4
 11 Scally, Brian            M50 Great Britain          2:21.26   2
 12 Simcock, Adam            M52 South Africa           2:25.06   2
 13 Pon, Wai Chuen           M50 Hong Kong, China       2:25.75   1
 14 Kim, Hyun Kwan           M50 Korea                  2:29.89   4
 15 Stacey, Alan             M53 Australia              2:30.07   3
 16 Newsham, William         M52 United States          2:31.77   4
 17 Park, Ju Yeol            M51 Korea                  2:33.63   1
 18 Heng, Seng Wang          M52 Singapore              2:38.48   3
 19 Lee, JongU               M50 Korea                  2:41.52   2
 20 Kim, Jung Hoon           M51 Korea                  2:45.51   3
 21 Roberts, Alan            M52 Great Britain          2:51.18   4
 22 Choi, Changhyuk          M53 Korea                  2:58.56   3
 -- Gombo, Zagdaa            M51 Mongolia                    DQ   1  rule 214.6

M50 800 m
================================================================
         WMA: R 1:59.62
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Osland, Paul             M53 Canada                 2:06.96
  2 Sherar, Michael          M53 Canada                 2:07.25
  3 Tatsumi, Norimasa        M52 Japan                  2:11.32
  4 Romeo, Giuseppe          M54 Italy                  2:11.42
  5 Wams, Martin             M51 Germany                2:11.68
  6 Ortiz Martinez, Gabino   M52 Spain                  2:12.81
  7 Bergeson, Daniel         M52 United States          2:13.33
  8 Roncatti, Gustavo        M54 Chile                  2:16.48
  9 Müller, Christoph        M50 Germany                2:25.93
 10 Tifi, Alessandro         M53 Italy                  2:26.55

M55 800 m
===================================================================
         WMA: R 2:06.87
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pedersen, René           M56 Denmark                2:16.51Q  1
  2 Pinckard, Mark           M56 Canada                 2:22.33Q  3
  3 Fox, Robert              M57 Great Britain          2:22.83Q  2
  4 Gwanzura, Edward. M      M55 Zimbabwe               2:22.34Q  3
  5 Sharpe, Brad             M56 Australia              2:22.39Q  1
  6 Zavattero, Benoit        M56 France                 2:23.93Q  2
  7 Lawrence, Scott          M55 Australia              2:22.40q  3
  8 Berryman, Michael        M58 United States          2:23.82q  1
  9 Cornyn, Michael          M55 Ireland                2:25.18q  2
 10 Reeves, Mark Francis     M55 Hong Kong, China       2:26.70q  3
 11 Olivier, Raimund         M58 Germany                2:27.52   3
 12 Park, Sunjeong           M55 Korea                  2:28.54   1
 13 Shibata, Shuji           M55 Japan                  2:48.86   3
 14 Pilkington, Roger        M58 Australia              2:57.21   2
 15 No, Jongseon             M55 Korea                  3:04.37   3
 16 Lee, Ilmu                M57 Korea                  3:05.80   3
 17 Lee, Soodong             M59 Korea                  3:10.79   2
 18 Lee, Namcheul            M56 Korea                  3:44.10   2

M55 800 m
================================================================
         WMA: R 2:06.87
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Zavattero, Benoit        M56 France                 2:11.56
  2 Pedersen, René           M56 Denmark                2:13.68
  3 Pinckard, Mark           M56 Canada                 2:15.13
  4 Lawrence, Scott          M55 Australia              2:18.13
  5 Cornyn, Michael          M55 Ireland                2:19.62
  6 Fox, Robert              M57 Great Britain          2:20.25
  7 Sharpe, Brad             M56 Australia              2:22.03
  8 Reeves, Mark Francis     M55 Hong Kong, China       2:22.55
  9 Berryman, Michael        M58 United States          2:22.61
 10 Gwanzura, Edward. M      M55 Zimbabwe               2:23.30

M60 800 m
===================================================================
         WMA: R 2:14.23
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lysenko, Oleksandr       M61 Ukraine                2:28.46Q  1
  2 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                2:32.03Q  2
  3 Gough, Joe               M64 Ireland                2:37.09Q  3
  4 Sato, Ryuichi            M63 Japan                  2:32.86Q  2
  5 Giacchero, Marco         M61 Italy                  2:33.77Q  1
  6 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                  2:38.81Q  3
  7 Riddell, David           M63 New Zealand            2:36.30q  1
  8 Dybdahl, Bjorn           M63 Australia              2:37.58q  2
  9 Brakanskis, Gatis        M60 Latvia                 2:39.13q  3
 10 Kim, ManGyu              M64 Korea                  2:41.89q  3
 11 Kim, Duhwan              M63 Korea                  2:45.18   1
 12 Benito, Roberto          M60 Spain                  2:46.95   2
 13 Sahin, Necdet            M64 Turkey                 2:54.52   3
 14 Lee, GwonJo              M60 Korea                  3:01.26   2
 15 Park, I Chun             M61 Korea                  3:02.83   3
 16 Dillon, Kevin            M62 Great Britain          3:31.82   1
 17 Kim, Geonsu              M64 Korea                  3:39.54   1
 -- Yeo, Yeongrok            M61 Korea                       DQ   1  rule 163.6
 -- Park, Yonggyu            M64 Korea                       DQ   1  rule 163.6

M60 800 m
================================================================
         WMA: R 2:14.23
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Gough, Joe               M64 Ireland                2:19.17
  2 Lysenko, Oleksandr       M61 Ukraine                2:22.81
  3 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                2:23.38
  4 Sato, Ryuichi            M63 Japan                  2:25.67
  5 Riddell, David           M63 New Zealand            2:34.42
  6 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                  2:36.22
  7 Brakanskis, Gatis        M60 Latvia                 2:36.90
  8 Giacchero, Marco         M61 Italy                  2:37.97
  9 Dybdahl, Bjorn           M63 Australia              2:47.19

M65 800 m
===================================================================
         WMA: R 2:16.80
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Claassen, Len            M66 South Africa           2:41.98Q  1
  2 Thorp, Stewart           M65 Great Britain          2:43.78Q  2
  3 Carter, Ian              M66 New Zealand            2:43.75Q  1
  4 Solomon, Kevin           M69 Australia              2:44.13Q  2
  5 Pavlishyn, Anatolii      M67 Ukraine                2:44.30q  1
  6 Finielli, Giovanni       M66 Italy                  2:45.81q  2
  7 Snow, Ian                M66 Great Britain          2:46.49q  2
  8 Goretti, Renato          M66 Italy                  2:47.66q  1
  9 Turkkal, Muhsin          M65 Turkey                 2:48.59q  2
 10 O, U Seok                M69 Korea                  2:50.37q  1
 11 Lee, Tung-Lung           M68 Chinese Taipei         2:56.96   2
 12 Park, Chan Ho            M68 Korea                  2:59.52   2
 13 Hwang, Yeongjin          M67 Korea                  3:11.31   2
 14 Shayakhmetov, Adilbek    M68 Kazakhstan             3:14.59   1
 15 Greenshields, Duncan     M68 Canada                 3:15.51   2

M65 800 m
================================================================
         WMA: R 2:16.80
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Carter, Ian              M66 New Zealand            2:27.48
  2 Finielli, Giovanni       M66 Italy                  2:29.77
  3 Claassen, Len            M66 South Africa           2:30.63
  4 Solomon, Kevin           M69 Australia              2:32.50
  5 Thorp, Stewart           M65 Great Britain          2:34.06
  6 Pavlishyn, Anatolii      M67 Ukraine                2:39.78
  7 Turkkal, Muhsin          M65 Turkey                 2:45.65
  8 Goretti, Renato          M66 Italy                  2:46.38
  9 Snow, Ian                M66 Great Britain          2:50.96

M70 800 m
================================================================
         WMA: R 2:20.45
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Smeets, Hans             M70 Netherlands            2:33.09
  2 Patton, Gary             M71 United States          2:34.75
  3 Pate, Ronald             M70 United States          2:43.17
  4 Galeazzi, Onelio         M72 Italy                  2:51.41
  5 Juopperi, Markku         M72 Finland                2:54.76
  6 Ogawa, Chuji             M71 Japan                  3:04.20
  7 Choi, Changgyu           M70 Korea                  3:06.63
  8 Lee, Sun Ki              M73 Korea                  3:37.01
  9 Park, Jung Il            M72 Korea                  3:59.89

M75 800 m
================================================================
         WMA: R 2:32.47
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Esnault, Jean-Louis      M77 France                 2:44.96
  2 Sandery, Peter           M75 Australia              2:54.22
  3 Schellenberg, Georg      M76 Switzerland            3:04.54
  4 Cano Alcolea, Angel      M79 Spain                  3:11.06
  5 Szponik, Franz Josef     M76 Germany                3:15.93
  6 Lee, Kyeong Jae          M78 Korea                  3:19.81
  7 Aipiyev, Kani            M79 Kazakhstan             6:50.63
 -- Choi, Don Bang           M75 Korea                      DNF
 -- Abbott, Ioulios          M75 Greece                      DQ   rule 163.5

M80 800 m
================================================================
      80 WMA: R 2:52.57
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tabira, Sadao            M83 Japan                  3:48.17
  2 Hirabayashi, Eiji        M80 Japan                  4:26.90

M85 800 m
================================================================
      85 WMA: R 3:11.09
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tanaka, Hiroo            M86 Japan                  3:41.64
  2 Kim, Kui Hyun            M87 Korea                  4:06.08

W35 1500 m
================================================================
      35 WMA: R 4:03.08
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bousaid, Somaya          W36 Tunisia                4:44.34
  2 Doyle, Zoe               W38 Great Britain          4:46.06
  3 Woszczek, Danuta         W39 Poland                 4:50.71
  4 Wlodarczyk, Patrycja     W36 Poland                 4:56.32
  5 Au, Ying Mei             W35 Hong Kong, China       6:19.39

W40 1500 m
================================================================
      40 WMA: R 4:05.19
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rudd, Louise             W42 Great Britain          4:39.35
  2 Gallorini, Chiara        W43 Italy                  5:09.53
  3 Key, Latashia            W44 United States          5:43.07

W45 1500 m
================================================================
         WMA: R 4:28.13
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Prunea, Simona           W46 Italy                  5:19.34
  2 Harris, Andrea           W46 New Zealand            5:20.41
  3 Lee, MinJu               W46 Korea                  5:21.06
  4 Galli, Cristina          W49 Italy                  5:22.71
  5 Olivari, Paola           W49 Chile                  5:29.08
  6 Chang, Mi Ae             W45 Korea                  5:47.55
  7 Go, Geom Soon            W49 Korea                  6:30.31
  8 Kim, Bunhwa              W49 Korea                  7:04.20
 -- Lim, Mi Suk              W48 Korea                      DNF

W50 1500 m
================================================================
         WMA: R 4:40.07
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wieciorkowska, Zofia     W54 Poland                 5:17.88
  2 Everton, Nicola          W51 Canada                 5:19.61
  3 Stewartová, Miriam       W52 Czech Republic         5:25.94
  4 Jo, Young Hee            W53 Korea                  5:33.83
  5 Jang, Sunok              W52 Korea                  5:44.39
  6 Ramage, Sharyn           W54 Great Britain          6:07.79
  7 Sarangerel, Oyuntsetseg  W50 Mongolia               7:05.72

W55 1500 m
================================================================
         WMA: R 4:56.51
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jasper, Lorraine         W55 United States          5:36.30
  2 Ha, YuSuk                W58 Korea                  5:40.20
  3 Tawney, Susie            W57 Great Britain          5:41.70
  4 Drennan, Deborah         W58 Australia              5:44.28
  5 Vlachynská, Libuše       W55 Czech Republic         5:45.96
  6 Jalbaa, Enkhtaivan       W56 Mongolia               6:07.98
  7 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                  6:57.49
  8 Yoon, Soonhee            W57 Korea                  7:30.84

W60 1500 m
================================================================
         WMA: R 5:10.44
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Howe, Joan               W62 Great Britain          5:53.94
  2 Schubert, Rita           W62 Germany                5:56.02
  3 Justin, Danielle         W64 Belgium                6:02.11
  4 Kobayashi, Lynn          W61 Canada                 6:12.53
  5 Purves, Sheila           W61 Hong Kong, China       6:26.36
  6 Natsag, Erdenechimeg     W62 Mongolia               6:45.44

W65 1500 m
================================================================
         WMA: R 5:36.88
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W65 United States          5:25.29R
  2 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain          5:57.97
  3 Steinbach, Coreen        W65 United States          5:59.00
  4 Moorhouse, Paula         W68 Australia              6:24.89
  5 Amano, Harumi            W68 Japan                  6:34.07
  6 Hudnall, Norma           W67 United States          7:01.30
  7 Chlupata, Jana           W66 Czech Republic         7:09.40
  8 Yun, SunJa               W65 Korea                  7:58.80
  9 Rosado, Mary             W67 United States          9:03.73

W70 1500 m
================================================================
      70 WMA: R 6:10.65
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Petrie, Lavinia          W73 Australia              6:22.44
  2 Rocnakova, Miloslava     W72 Czech Republic         8:03.97
  3 Cortés Cabrera, Dominga  W71 Chile                 11:05.35

W75 1500 m
================================================================
      75 WMA: R 6:47.04
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W75 United States          7:41.18
  2 Woodlock, Ann            W78 Ireland                7:49.73

M35 1500 m
================================================================
         WMA: R 3:35.49
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gil, Juan Antonio        M37 Spain                  3:59.78
  2 Sotomayor Menendez, Robe M39 Spain                  4:03.15
  3 Dinneen, Stephen         M37 Australia              4:04.97
  4 Farkas, Jozsef Zoltan    M37 Great Britain          4:05.44
  5 Takasugi, Yasunori       M39 Japan                  4:16.86
  6 Kearns, Ronan            M39 Ireland                4:24.00
  7 Jebari, Khelifa          M36 France                 4:25.82
  8 Kim, Minsu               M35 Korea                  4:46.78

M40 1500 m
================================================================
         WMA: R 3:40.20
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Crespo Rincon, Juan Jose M43 Spain                  4:04.13
  2 De La Fuente Martin, San M42 Spain                  4:06.12
  3 Williams, Mark           M44 United States          4:07.41
  4 Merroune, Mohamed        M40 France                 4:09.17
  5 Fernandez Giralda, Oscar M42 Spain                  4:09.40
  6 Milde, Nils              M42 Germany                4:16.30
  7 Avila Lluch, Ulises      M42 Spain                  4:16.87
  8 Fleming, Paul            M41 Ireland                4:17.30
  9 Brecher, Jay             M43 Canada                 4:19.11
 10 De Marni, Nicola         M43 Italy                  4:19.72
 11 Wells, Bill              M42 Canada                 4:30.18
 12 McDermott, Sean          M42 Ireland                4:30.81
 13 Choi, Seung Hong         M43 Korea                  4:57.58
 14 Lai, Wai Yeung           M44 Hong Kong, China       5:27.20
 15 Jo, Hundall              M43 Korea                  6:49.45

M45 1500 m
===================================================================
         WMA: R 3:57.91
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 O'Shea, Mark             M45 Ireland                4:07.44   2
  2 Gilbert, Frédéric        M45 France                 4:07.54   2
  3 Brady, Peter             M45 United States          4:07.80   2
  4 Balagué Rubio, Miguel An M46 Spain                  4:10.55   2
  5 Gwanzura, Musa           M45 Zimbabwe               4:14.72   2
  6 Cepek, Robert            M48 Czech Republic         4:24.54   2
  7 Cameron, Jason           M45 New Zealand            4:25.37   2
  8 Faucher, Claude          M49 Canada                 4:44.51   2
  9 Champion, Mark           M49 Great Britain          4:46.05   2
 10 Yun, Seunghan            M46 Korea                  4:46.69   1
 11 Shibata, Shun            M46 Japan                  4:49.20   2
 12 Park, Youncheol          M47 Korea                  4:52.00   2
 13 Tanaka, Hidekazu         M49 Japan                  4:53.71   2
 14 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                  5:00.05   1
 15 Sendag, Sait             M46 Turkey                 5:07.72   2
 16 Verasalam, Thana Rajan   M45 Singapore              5:18.69   2
 17 Shortall, Dermot         M49 Ireland                5:19.60   2
 18 Lee, Sanghak             M48 Korea                  6:03.48   1
 19 Lee, Kyungill            M47 Korea                  7:19.82   1
 20 Bang, Jin Seok           M45 Korea                  7:22.70   1
 21 Choi, Ku Hwa             M46 Korea                  7:38.88   1
 -- Talat, Alkan             M48 Turkey                     DNF   2
 -- Roh, Gi Heon             M47 Korea                      DNF   1

M50 1500 m
===================================================================
         WMA: R 4:07.01
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Osland, Paul             M53 Canada                 4:26.83   2
  2 Anderson, Simon          M53 Great Britain          4:29.68   2
  3 Scally, Brian            M50 Great Britain          4:31.52   2
  4 Mañas Garcia, Ramon      M50 Spain                  4:32.59   2
  5 Ortiz Martinez, Gabino   M52 Spain                  4:40.83   2
  6 Sherar, Michael          M53 Canada                 4:45.08   2
  7 Wray, Michael            M50 New Zealand            4:51.71   2
  8 Gombo, Zagdaa            M51 Mongolia               5:00.64   2
  9 Fukuta, Yoshihisa        M52 Japan                  5:04.38   2
 10 Newsham, William         M52 United States          5:13.13   2
 11 Lee, Jae Deok            M52 Korea                  5:13.42   1
 12 Simcock, Adam            M52 South Africa           5:14.94   1
 13 Kim, HongGyu             M51 Korea                  5:23.38   2
 14 Burdett, Francis         M52 United States          5:35.08   2
 15 Heng, Seng Wang          M52 Singapore              5:42.61   1
 16 Kim, Jung Hoon           M51 Korea                  5:47.30   1
 17 Kim, Chung Rae           M52 Korea                  5:50.21   1
 18 Park, Yeongho            M53 Korea                  5:53.53   1
 19 Roberts, Alan            M52 Great Britain          6:00.85   1
 20 Lee, Chawon              M52 Korea                  6:04.37   1
 21 Lee, Sanghun             M54 Korea                  6:50.63   1
 22 Lee, Sang Jin            M50 Korea                  7:37.05   1
 -- Kim, Taeyeon             M50 Korea                      DNF   1
 -- Kim, Soung Youn          M51 Korea                      DNF   1
 -- Müller, Christoph        M50 Germany                    DNF   2

M55 1500 m
===================================================================
         WMA: R 4:13.77
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bracken, Guy             M55 Great Britain          4:17.19   2
  2 Lawrence, Scott          M55 Australia              4:38.51   2
  3 Pinckard, Mark           M56 Canada                 4:41.37   2
  4 Gianfranco, Belluomo     M56 Italy                  4:42.10   2
  5 Fox, Robert              M57 Great Britain          4:44.26   2
  6 Berryman, Michael        M58 United States          4:48.92   2
  7 Reeves, Mark Francis     M55 Hong Kong, China       4:50.91   2
  8 Delbe, Dominique         M56 France                 4:51.24   2
  9 Willett, John            M55 Canada                 4:51.62   2
 10 Sharpe, Brad             M56 Australia              4:56.21   2
 11 Olivier, Raimund         M58 Germany                4:56.31   1
 12 Llata Sanchez, Alberto   M56 Spain                  5:02.40   2
 13 Park, Sunjeong           M55 Korea                  5:03.57   1
 14 Doxey, Steven            M56 Great Britain          5:09.46   1
 15 Motálek, Petr            M56 Czech Republic         5:10.80   2
 16 Jeong, Seonggyu          M56 Korea                  5:19.20   1
 17 Lee, Jongdeok            M56 Korea                  5:27.04   1
 18 Kang, Jingu              M56 Korea                  5:39.65   2
 19 Shin, Hyunwoo            M58 Korea                  5:40.05   1
 20 Pilkington, Roger        M58 Australia              6:13.62   1
 -- Lee, Namcheul            M56 Korea                      DNF   1

M60 1500 m
================================================================
         WMA: R 4:26.62
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lynch, Brian             M63 Ireland                4:42.31
  2 Dryps, Ryszard           M60 Poland                 4:43.73
  3 Gough, Joe               M64 Ireland                4:49.09
  4 Lysenko, Oleksandr       M61 Ukraine                4:58.95
  5 Sharav, Batsukh          M63 Mongolia               5:15.21
  6 Yea, Hee Kwon            M60 Korea                  5:23.23
  7 Riddell, David           M63 New Zealand            5:24.86
  8 Dybdahl, Bjorn           M63 Australia              5:25.62
  9 Jang, Junggi             M62 Korea                  5:27.34
 10 Lee, Manhui              M62 Korea                  5:36.15
 11 Ham, Young Bae           M63 Korea                  5:41.59
 12 Ko, Songcheer            M62 Korea                  6:15.74
 13 Jenkins, Archie          M64 Great Britain          6:42.63

M65 1500 m
===================================================================
         WMA: R 4:43.01
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Finielli, Giovanni       M66 Italy                  5:10.91   2
  2 Carter, Ian              M66 New Zealand            5:12.59   2
  3 Herridge, John           M66 Australia              5:14.42   2
  4 Thorp, Stewart           M65 Great Britain          5:16.06   2
  5 Kim, Il Man              M69 Korea                  5:18.09   1
  6 Pavlishyn, Anatolii      M67 Ukraine                5:19.97   2
  7 Schwebel, Ron            M65 Australia              5:23.38   2
  8 Clarke, John             M65 Canada                 5:25.55   2
  9 Van Noten, Omer          M69 Belgium                5:45.17   2
 10 Lee, Kunhyung            M66 Korea                  5:54.20   1
 11 Kim, Gyohyun             M65 Korea                  5:54.92   1
 12 Choi, Youngsoo           M67 Korea                  6:05.75   1
 13 Seo, Taeseok             M69 Korea                  6:34.87   1
 14 Lee, Tung-Lung           M68 Chinese Taipei         6:41.38   2
 15 Kim, Hyeongsup           M65 Korea                  6:54.89   2
 16 Greenshields, Duncan     M68 Canada                 6:58.82   2
 17 Weiner, Robert           M69 United States          7:32.96   2
 18 Jeon, Junseok            M66 Korea                  7:39.40   1
 19 Smith, Doug              M65 Canada                 7:42.97   2

M70 1500 m
================================================================
         WMA: R 5:00.43
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Smeets, Hans             M70 Netherlands            4:59.62R
  2 Patton, Gary             M71 United States          5:10.46
  3 Pate, Ronald             M70 United States          5:35.97
  4 Galeazzi, Onelio         M72 Italy                  5:40.69
  5 Jo, Soonok               M70 Korea                  6:05.73
  6 Juopperi, Markku         M72 Finland                6:08.37
  7 Choi, Changgyu           M70 Korea                  6:15.58
  8 Chimed, Boldbaatar       M71 Mongolia               6:28.57
  9 Shieh, Jong-Her          M71 Chinese Taipei         6:39.45

M75 1500 m
================================================================
      75 WMA: R 5:20.04
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Esnault, Jean-Louis      M77 France                 5:56.93
  2 Sandery, Peter           M75 Australia              6:15.77
  3 Schellenberg, Georg      M76 Switzerland            6:29.60
  4 Christensen, Vern        M76 Canada                 6:32.94
  5 Cano Alcolea, Angel      M79 Spain                  6:33.27
  6 Rezac, Ivo               M75 Czech Republic         6:38.47
  7 Park, Jaeman             M76 Korea                  6:47.43
  8 Schickert, Robert        M75 Australia              7:14.35
  9 Lee, Hyeonsu             M77 Korea                  8:07.69
 10 Choi, Don Bang           M75 Korea                  9:22.45
 11 Aipiyev, Kani            M79 Kazakhstan            14:56.29

M80 1500 m
================================================================
      80 WMA: R 5:48.47
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tabira, Sadao            M83 Japan                  8:06.36
  2 Hirabayashi, Eiji        M80 Japan                  9:08.50

M85 1500 m
================================================================
      85 WMA: R 6:38.87
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kim, Kui Hyun            M87 Korea                  9:13.77

W35 3000 m
================================================================
      35 WMA: R 8:39.14
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wlodarczyk, Patrycja     W36 Poland                10:22.27
  2 Woszczek, Danuta         W39 Poland                10:25.22
  3 Sangrador Fernandez, Pat W39 Spain                 11:59.80
 -- Wellam, Katherine        W37 Great Britain              DNF

W40 3000 m
================================================================
      40 WMA: R 8:58.20
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rudd, Louise             W42 Great Britain         10:06.05
  2 Gallorini, Chiara        W43 Italy                 10:52.85
  3 Park, Hyejeong           W43 Korea                 11:31.97
  4 Key, Latashia            W44 United States         12:24.89
  5 Lee, Youngsuk            W44 Korea                 17:02.82

W45 3000 m
================================================================
      45 WMA: R 9:11.67
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Prunea, Simona           W46 Italy                 11:06.72
  2 Harris, Andrea           W46 New Zealand           11:10.00
  3 Lee, Yeonsook            W45 Korea                 11:16.38
  4 Champion, Lynne          W48 Great Britain         11:26.01
  5 Galli, Cristina          W49 Italy                 11:31.55

W50 3000 m
================================================================
      50 WMA: R 9:56.39
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jo, Young Hee            W53 Korea                 11:48.50
  2 Gonzalez Reyes, Manuela  W52 Spain                 11:54.05
  3 Klein, Tina              W51 United States         12:20.76
  4 Ramage, Sharyn           W54 Great Britain         12:47.07
 -- Pidgeon, Jane            W53 Great Britain              DNF

W55 3000 m
================================================================
      55 WMA: R 10:21.52
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tawney, Susie            W57 Great Britain         11:59.15
  2 Ha, YuSuk                W58 Korea                 11:59.21
  3 Bellaire, Cheryl         W58 United States         12:52.06
  4 Jalbaa, Enkhtaivan       W56 Mongolia              13:39.19
  5 Geserjav, Gantumur       W59 Mongolia              16:00.29

W60 3000 m
================================================================
      60 WMA: R 11:16.54
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Justin, Danielle         W64 Belgium               12:34.55
  2 Kobayashi, Lynn          W61 Canada                13:07.41
  3 Fellowes, Janet          W61 Great Britain         14:15.89
  4 Natsag, Erdenechimeg     W62 Mongolia              14:40.09
  5 Jamtsaa, Ariya           W60 Mongolia              20:45.38

W65 3000 m
================================================================
         WMA: R 11:35.98  22/03/2017  Kathryn Martin, United States
         WMA: R 11:35.98  22/03/2017  Kathryn Martin, United States
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W65 United States         11:35.98R
  2 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain         12:27.24
  3 Steinbach, Coreen        W65 United States         12:40.06
  4 Vaquero Sanchez, Emilia  W68 Spain                 13:07.73
  5 Amano, Harumi            W68 Japan                 13:42.89
  6 Hudnall, Norma           W67 United States         14:44.22
  7 Lau, Fung Ling           W68 Hong Kong, China      15:14.56
  8 Cupalova, Eva            W69 Czech Republic        19:31.73
  9 Zaccaria, Jacqueline     W67 France                24:59.26

W70 3000 m
================================================================
      70 WMA: R 12:54.89  22/03/2017  Lavinia Petrie, Australia
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Petrie, Lavinia          W73 Australia             12:54.89R
  2 Nittel, Maria Brigitte   W70 Germany               14:56.53
  3 Campbell, Mary           W74 Australia             15:35.41
  4 Frable, Kathleen         W71 United States         16:18.66
  5 Rocnakova, Miloslava     W72 Czech Republic        16:31.94
  6 Cortés Cabrera, Dominga  W71 Chile                 24:27.34

W75 3000 m
================================================================
      75 WMA: R 13:55.58
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Woodlock, Ann            W78 Ireland               16:45.57
  2 Carlsen, Eva             W76 Norway                17:43.00
 -- Michelsohn, Marie-Louise W75 United States              DNF

M35 3000 m
================================================================
         WMA: R 7:34.20
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dinneen, Stephen         M37 Australia              8:52.41
  2 Sotomayor Menendez, Robe M39 Spain                  8:53.95
  3 Farkas, Jozsef Zoltan    M37 Great Britain          8:55.93
  4 Srb, Vladimír            M38 Czech Republic         9:06.91
  5 Garcia Mendoza, Juan Man M37 Spain                  9:18.24
  6 Takasugi, Yasunori       M39 Japan                  9:27.53
  7 Golabek, Tony            M35 Great Britain          9:38.10
  8 Kane, Dean               M37 Great Britain          9:46.81
  9 Förster, Jan             M39 Germany                9:49.41
 10 Kim, Seong Cheol         M36 Korea                 10:15.89
 11 Kim, Minsu               M35 Korea                 10:30.47
 12 Bognár, Csaba            M36 Hungary               11:10.95
 13 Kim, Jaehoon             M36 Korea                 11:54.07
 14 Yoo, Dongjin             M39 Korea                 12:12.84
 15 Hong, Seung Jae          M35 Korea                 14:57.61

M40 3000 m
================================================================
         WMA: R 7:37.92
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 De La Fuente Martin, San M42 Spain                  9:14.99
  2 Milde, Nils              M42 Germany                9:16.08
  3 Avila Lluch, Ulises      M42 Spain                  9:16.74
  4 Fleming, Paul            M41 Ireland                9:20.69
  5 Olea Gómez, Jose Javier  M41 Spain                  9:24.31
  6 Lim, Si Sung             M40 Korea                  9:49.15
  7 Lee, Sangkwon            M43 Korea                 11:05.47
  8 Hwang, Daesun            M44 Korea                 11:39.98
  9 Son, Hyungkwon           M40 Korea                 12:57.78
 10 Lee, Hyeongkwon          M40 Korea                 13:20.01
 -- Dhalwal, Brahamjeet      M43 India                      DNF
 -- Lee, Youngha             M42 Korea                      DNF
 -- Fernandez Giralda, Oscar M42 Spain                       DQ   Rule 163.6

M45 3000 m
================================================================
         WMA: R 8:26.15
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gilbert, Frédéric        M45 France                 8:46.21
  2 Gwanzura, Musa           M45 Zimbabwe               9:00.34
  3 Cameron, Jason           M45 New Zealand            9:37.95
  4 Pascual Albareda, Albert M47 Spain                  9:49.83
  5 Egan, Ian                M49 Ireland               10:12.80
  6 Wilmes, Heiko            M47 Germany               10:13.87
  7 Champion, Mark           M49 Great Britain         10:21.91
  8 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                 11:21.40
  9 Fuchs, Hartwig           M48 Austria               11:31.99
 10 Park, Sangjun            M48 Korea                 11:40.24
 11 Shortall, Dermot         M49 Ireland               11:40.67
 -- Hwang, Soono             M48 Korea                      DNF

M50 3000 m
================================================================
         WMA: R 8:43.63
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Anderson, Simon          M53 Great Britain          9:36.27
  2 Ramirez Ramirez, Jose An M52 Spain                  9:36.75
  3 Scally, Brian            M50 Great Britain          9:41.89
  4 Wray, Michael            M50 New Zealand            9:44.14
  5 Mañas Garcia, Ramon      M50 Spain                  9:52.98
  6 Burdett, Francis         M52 United States          9:59.22
  7 Wozny, Eric              M52 Belgium               10:22.35
  8 Gombo, Zagdaa            M51 Mongolia              10:34.39
  9 Stacey, Alan             M53 Australia             10:53.45
 10 Hansson, Anders          M53 Sweden                10:57.12
 11 Newsham, William         M52 United States         11:17.18
 12 Shimizu, Yasuo           M51 Japan                 11:42.28
 13 Kim, Jung Hoon           M51 Korea                 12:29.23
 14 Roberts, Alan            M52 Great Britain         12:47.92
 15 Tak, Changbong           M54 Korea                 12:50.16
 16 Lee, Chawon              M52 Korea                 13:09.33
 17 Kwon, Sanghag            M52 Korea                 15:39.24
 -- Lee, Taewon              M52 Korea                      DNF

M55 3000 m
===================================================================
         WMA: R 8:58.70
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bracken, Guy             M55 Great Britain          9:09.15   2
  2 Ramirez Gaitano, Francis M55 Spain                  9:56.55   2
  3 Dolbik, Ihar             M58 Belarus               10:04.66   2
  4 Gianfranco, Belluomo     M56 Italy                 10:07.72   2
  5 Fox, Robert              M57 Great Britain         10:15.84   2
  6 Reeves, Mark Francis     M55 Hong Kong, China      10:26.61   1
  7 Ramon Menargues, Domingo M59 Spain                 10:30.57   2
  8 O'Connor, Thomas         M56 Ireland               10:45.04   2
  9 Llata Sanchez, Alberto   M56 Spain                 10:51.04   2
 10 Motálek, Petr            M56 Czech Republic        10:55.05   2
 11 Dorjsuren, Damdinjav     M57 Mongolia              11:04.25   2
 12 Doxey, Steven            M56 Great Britain         11:08.21   2
 13 Kim, Chung Ki            M56 Korea                 11:13.65   1
 14 Shin, Hyunwoo            M58 Korea                 11:42.64   2
 15 Evans, Simon             M56 Australia             12:07.22   2
 16 Lee, Jongdeok            M56 Korea                 12:23.51   1
 17 Hong, Choonsup           M57 Korea                 12:30.63   1
 18 Pilkington, Roger        M58 Australia             12:38.97   2
 19 Lee, Gitae               M56 Korea                 12:39.46   1
 20 No, Jongseon             M55 Korea                 12:41.04   1
 21 Kim, Jong Cheol          M59 Korea                 13:48.89   1
 22 Shin, Inja               M57 Korea                 14:06.11   2
 23 Choi, Jaedong            M57 Korea                 14:22.01   2
 24 Lim, Jin Ho              M59 Korea                 14:49.67   1
 25 Lee, Namcheul            M56 Korea                 16:46.58   1
 -- Kim, Kapjin              M57 Korea                      DNF   1

M60 3000 m
================================================================
         WMA: R 9:43.88
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lynch, Brian             M63 Ireland               10:34.81
  2 Thompson, Paul           M60 Great Britain         10:38.68
  3 Syversen, Øystein        M64 Norway                10:59.61
  4 Price, Tony              M60 New Zealand           11:04.79
  5 Staiger, Harald          M62 Germany               11:40.74
  6 Dybdahl, Bjorn           M63 Australia             11:51.39
  7 Borowski, Krzysztof      M62 Poland                12:00.89
  8 Jang, Junggi             M62 Korea                 12:02.74
  9 Kim, Duhwan              M63 Korea                 12:09.32
 10 Chua, Soon Huat          M61 Singapore             13:10.00
 11 Salazar Ortiz, Carlos Hu M60 Costa Rica            13:57.92
 12 Sargent, Robert          M62 Great Britain         14:16.21
 13 Jo, In Hwan              M61 Korea                 15:52.91
 14 Segui, Santiago          M63 Spain                 16:37.94
 -- Paterson, Stuart         M60 Australia                  DNF
 -- Pellegrini, Paolo        M64 Italy                      DNF

M65 3000 m
================================================================
         WMA: R 10:02.56
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kim, Il Man              M69 Korea                 11:01.32
  2 Herridge, John           M66 Australia             11:03.41
  3 Solomon, Kevin           M69 Australia             11:04.09
  4 Mullin, Peter            M66 United States         11:05.63
  5 Thorp, Stewart           M65 Great Britain         11:17.61
  6 Clarke, John             M65 Canada                11:18.83
  7 Schwebel, Ron            M65 Australia             11:28.11
  8 Van Noten, Omer          M69 Belgium               12:00.23
  9 Choi, Youngsoo           M67 Korea                 13:03.74
 10 Ahn, Jeonghwan           M66 Korea                 14:04.34
 -- Weiner, Robert           M69 United States              DNF
 -- Fernandez Suarez, Luis R M65 Spain                      DNF

M70 3000 m
================================================================
         WMA: R 10:52.40
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Patton, Gary             M71 United States         11:30.59
  2 Smeets, Hans             M70 Netherlands           11:37.31
  3 Jo, Soonok               M70 Korea                 12:03.09
  4 Galeazzi, Onelio         M72 Italy                 12:10.74
  5 Pate, Ronald             M70 United States         12:16.08
  6 Choi, Changgyu           M70 Korea                 13:36.22
  7 De Araujo, Lutero Renato M71 Brazil                14:14.38
  8 Park, Jung Il            M72 Korea                 17:00.24
  9 Yordanov, Yordan         M71 Bulgaria              17:59.06

M75 3000 m
================================================================
      75 WMA: R 11:17.21
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Esnault, Jean-Louis      M77 France                12:28.41
  2 Sandery, Peter           M75 Australia             12:36.92
  3 Schellenberg, Georg      M76 Switzerland           13:49.52
  4 Szponik, Franz Josef     M76 Germany               13:53.84
  5 Christensen, Vern        M76 Canada                14:14.68
  6 Lee, Kyeong Jae          M78 Korea                 14:21.16
  7 Schickert, Robert        M75 Australia             15:24.08
  8 Green, Les               M78 Great Britain         24:02.33
  9 Aipiyev, Kani            M79 Kazakhstan            31:49.32

M80 3000 m
================================================================
      80 WMA: R 12:00.88
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Panaseiko, Mykola        M82 Ukraine               16:03.35
  2 Tabira, Sadao            M83 Japan                 17:54.42

M85 3000 m
================================================================
      85 WMA: R 13:41.96
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kim, Kui Hyun            M87 Korea                 19:57.04

W35 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wlodarczyk, Patrycja     W36 Poland                32:02.00
  2 Wellam, Katherine        W37 Great Britain         42:09.11

W40 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gallorini, Chiara        W43 Italy                 33:04.00
  2 Park, Hyejeong           W43 Korea                 33:55.00
  3 Borovickova, Lenka       W44 Czech Republic        36:30.00
  4 Key, Latashia            W44 United States         37:30.00
  5 Vati, Padma              W42 India                 44:39.00
  6 Choi, Kyeong Ae          W44 Korea               1:03:08.00

W45 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lee, MinJu               W46 Korea                 32:04.00
  2 Champion, Lynne          W48 Great Britain         33:35.00
  3 Orsoo, Sarantuya         W49 Mongolia              47:10.00
  4 Jang, Young A            W47 Korea                 50:05.00
  5 Park, Hyunsook           W48 Korea                 57:43.00
  6 Kang, Munhi              W46 Korea               1:22:31.00
 -- Baek, Junghwa            W46 Korea                      DNF

W50 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pidgeon, Jane            W53 Great Britain         35:30.00
  2 Jang, Sunok              W52 Korea                 35:51.00
  3 Klein, Tina              W51 United States         36:40.00
  4 Gibson, Tracey           W52 Great Britain         36:49.00
  5 Ramage, Sharyn           W54 Great Britain         37:13.00
  6 Hanakova, Miroslava      W50 Czech Republic        38:08.00
  7 Esteso, Teresa           W53 Spain                 38:18.00
  8 Jo, Miog                 W53 Korea                 48:07.00
  9 Bin, Eunsun              W54 Korea               1:04:15.00

W55 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ha, YuSuk                W58 Korea                 34:49.00
  2 Tawney, Susie            W57 Great Britain         36:14.00
  3 Jalbaa, Enkhtaivan       W56 Mongolia              38:10.00
  4 Vlachynská, Libuše       W55 Czech Republic        38:36.00
  5 Marr, Lynne              W55 Great Britain         42:18.00
  6 Geserjav, Gantumur       W59 Mongolia              47:10.00
  7 Doxey, Wendy             W57 Great Britain         50:14.00
  8 Go, Jakyoung             W59 Korea                 56:51.00

W60 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Howe, Joan               W62 Great Britain         37:50.00
  2 Justin, Danielle         W64 Belgium               37:57.00
  3 Schubert, Rita           W62 Germany               38:07.00
  4 Ben Hadj Slimane, Najet  W60 Tunisia               41:10.00
  5 Purves, Sheila           W61 Hong Kong, China      41:51.00
  6 Fellowes, Janet          W61 Great Britain         42:35.00
  7 Natsag, Erdenechimeg     W62 Mongolia              46:42.00

W65 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W65 United States         34:22.32
  2 Tabor, Rosalind          W67 Great Britain         37:33.00
  3 Vaquero Sanchez, Emilia  W68 Spain                 38:10.00
  4 Chlupata, Jana           W66 Czech Republic        46:33.00
  5 Cupalova, Eva            W69 Czech Republic      1:11:24.00

W70 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nittel, Maria Brigitte   W70 Germany               44:45.00
  2 Campbell, Mary           W74 Australia             46:51.00
  3 Frable, Kathleen         W71 United States         47:26.00
  4 Rocnakova, Miloslava     W72 Czech Republic        49:18.00

W75 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Carlsen, Eva             W76 Norway                52:11.00

M35 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Srb, Vladimír            M38 Czech Republic        27:07.00
  2 Garcia Mendoza, Juan Man M37 Spain                 27:48.00
  3 Kearns, Ronan            M39 Ireland               28:10.00
  4 Golabek, Tony            M35 Great Britain         28:44.00
  5 Kane, Dean               M37 Great Britain         29:14.00
  6 Förster, Jan             M39 Germany               29:33.00
  7 Kawamoto, Koji           M39 Japan                 29:49.00
  8 Kim, Minsu               M35 Korea                 31:20.00
  9 Bognár, Csaba            M36 Hungary               32:59.00
 10 Maharjan, Ramesh         M37 Nepal                 34:24.00
 11 Kang, Mingu              M36 Korea                 37:05.00
 12 Kim, Bumjin              M38 Korea                 40:30.00
 13 Kim, Hojun               M39 Korea                 41:47.00
 14 Lee, Hakyong             M38 Korea                 42:21.00
 15 Lee, Seungyub            M38 Korea                 43:08.00
 16 Kim, Jihoon              M35 Korea                 48:30.00
 17 Lee, Chanseung           M35 Korea                 49:15.00
 18 Kim, Jaegi               M39 Korea                 50:20.00
 19 Jang, Hyucksoo           M38 Korea                 53:40.00
 20 Park, Joonho             M37 Korea                 55:00.00
 21 Park, Junghwan           M36 Korea                 55:21.00

M40 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 De La Fuente Martin, San M42 Spain                 26:31.00
  2 Olea Gómez, Jose Javier  M41 Spain                 27:01.00
  3 Avila Lluch, Ulises      M42 Spain                 27:20.00
  4 Zhauronak, Henadzi       M44 Belarus               27:41.00
  5 Brychta, Jirí            M42 Czech Republic        27:51.00
  6 Fleming, Paul            M41 Ireland               28:05.00
  7 Kang, ByeongSeong        M43 Korea                 28:08.00
  8 Knowles, Thomas          M41 United States         28:28.00
  9 McDermott, Sean          M42 Ireland               30:08.00
 10 Murao, Ryusuke           M43 Japan                 30:49.00
 11 Lee, Gyu Pung            M44 Korea                 30:50.00
 12 Awale, Bhimsen           M44 Nepal                 32:16.00
 13 Fortineau, Nicolas       M41 France                34:09.00
 14 Park, Inyeol             M43 Korea                 39:27.00
 15 Choi, Euonho             M44 Korea                 42:05.00
 16 Jeon, Inrok              M43 Korea                 42:14.00
 17 Choi, Byeungseok         M44 Korea                 43:36.00
 18 Noh, Dongseok            M43 Korea                 44:11.00
 19 Bae, Giboum              M42 Korea                 45:18.00
 20 Kim, Seongcheol          M43 Korea                 45:38.00
 21 Shin, Juhan              M42 Korea                 45:41.00
 22 Son, Byungwook           M44 Korea                 46:46.00
 23 Cha, Jongheon            M41 Korea                 47:53.00
 24 Seo, Sunam               M44 Korea                 48:07.00
 25 Jang, Moonhee            M41 Korea                 48:38.00
 26 Park, Jinwoo             M43 Korea                 53:41.00

M45 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cameron, Jason           M45 New Zealand           27:45.00
  2 Medvednikov, Yevgeniy    M45 Kazakhstan            27:51.00
  3 Pascual Albareda, Albert M47 Spain                 29:32.00
  4 Park, Youncheol          M47 Korea                 30:48.00
  5 Wilmes, Heiko            M47 Germany               30:54.00
  6 Egan, Ian                M49 Ireland               31:31.00
  7 Crescenti, Juan Pedro    M49 Spain                 31:49.00
  8 Fuchs, Hartwig           M48 Austria               34:39.00
  9 Keum, Tongkuk            M46 Korea                 35:53.00
 10 Kropik, Franz            M49 Austria               37:55.00
 11 Kim, Youngsik            M47 Korea                 37:56.00
 12 van Avendonk, Jack       M49 Netherlands           38:41.00
 13 Cho, Cheongrae           M46 Korea                 38:46.00
 14 Jeon, Hyungjun           M48 Korea                 38:50.00
 15 Park, Sujeong            M47 Korea                 39:40.00
 16 Son, Munwon              M47 Korea                 39:41.00
 17 Choi, Younggi            M47 Korea                 40:19.00
 18 Ha, Youngjun             M49 Korea                 40:29.00
 19 Lee, Myungho             M45 Korea                 40:36.00
 20 Chong, Kwangjin          M47 Korea                 40:46.00
 21 Park, Jungho             M45 Korea                 41:51.00
 22 Shim, Gyoohak            M47 Korea                 42:07.00
 23 Shin, Keeseon            M48 Korea                 42:17.00
 24 Yang, Jeungho            M45 Korea                 42:18.00
 25 Hwang, Yoonki            M49 Korea                 42:23.00
 26 Lee, Youngrag            M47 Korea                 43:14.00
 27 Kim, Kihyeok             M48 Korea                 43:56.00
 28 Park, Keun Hong          M47 Korea                 43:59.00
 29 Lee, Chungsoo            M45 Korea                 44:24.00
 30 Park, Jeongweon          M48 Korea                 44:29.00
 31 Baek, Seunghyeon         M45 Korea                 44:43.00
 32 An, Jinsoo               M46 Korea                 44:50.00
 33 Shin, Gihyeon            M49 Korea                 45:44.00
 34 Lee, Sugil               M47 Korea                 45:56.00
 35 Lee, Jinwoo              M48 Korea                 46:44.00
 36 Kim, Byungho             M46 Korea                 46:48.00
 37 Bae, Hanmyung            M49 Korea                 47:02.00
 38 Jang, Seongjo            M49 Korea                 47:28.00
 39 Lee, Hojun               M46 Korea                 47:52.00
 40 Park, Nokyong            M49 Korea                 48:00.00
 41 An, Jaekee               M47 Korea                 48:14.00
 42 Leemans, Jean-Francois   M49 Belgium               48:33.00
 43 Kwon, Youngtae           M48 Korea                 49:04.00
 44 Lee, Hyungig             M49 Korea                 49:34.00
 45 Choi, Hyeonjeong         M46 Korea                 49:52.00
 46 Kang, Chiwon             M46 Korea                 50:01.00
 47 Hwang, Jongsick          M46 Korea                 50:10.00
 48 Park, Daeil              M45 Korea                 50:12.00
 49 Yang, Jeonghoon          M45 Korea                 50:48.00
 50 Jeen, Yongsu             M49 Korea                 51:03.00
 51 Park, Jonghoon           M45 Korea                 51:46.00
 52 Bae, Sungseok            M46 Korea                 52:08.00
 53 Kim, Byungsam            M48 Korea                 52:30.00
 54 Baek, Taehwan            M46 Korea                 53:41.00
 55 Kim, Gwangbo             M45 Korea                 57:34.00
 56 Gu, Gyoyoung             M47 Korea               1:01:21.00

M50 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wray, Michael            M50 New Zealand           28:31.00
  2 Ramirez Ramirez, Jose An M52 Spain                 28:36.00
  3 Hakola, Jari             M52 Finland               29:07.00
  4 Anderson, Simon          M53 Great Britain         29:31.00
  5 Scally, Brian            M50 Great Britain         29:54.00
  6 Gombo, Zagdaa            M51 Mongolia              30:19.00
  7 Bondar, Viktor           M53 Kazakhstan            30:43.00
  8 Wozny, Eric              M52 Belgium               31:46.00
  9 Han, Chunseog            M50 Korea                 32:14.00
 10 Hansson, Anders          M53 Sweden                32:27.00
 11 Kim, Hyun Kwan           M50 Korea                 33:10.00
 12 Byeon, Gi Yeol           M50 Korea                 34:05.00
 13 Choi, Kyooha             M50 Korea                 34:32.00
 14 Heo, Changhun            M52 Korea                 35:11.00
 15 Lee, Jaehong             M50 Korea                 35:29.00
 16 Roberts, Alan            M52 Great Britain         36:16.00
 17 Parkin, Paul             M52 Great Britain         36:29.00
 18 Jang, Sooyoung           M51 Korea                 37:08.00
 19 Bae, Yeong Se            M50 Korea                 39:37.00
 20 Jin, Byeongsam           M51 Korea                 39:42.00
 21 Dubec, Daniel            M53 France                39:52.00
 22 Kim, Gongyeoul           M50 Korea                 40:56.00
 23 Park, Jongchel           M51 Korea                 42:22.00
 24 Lee, Juntak              M50 Korea                 42:35.00
 25 Lee, Gwangmo             M54 Korea                 42:43.00
 26 An, Sang Uk              M51 Korea                 43:09.00
 27 Kim, Jaedong             M54 Korea                 43:14.00
 28 Nam, Whayeong            M53 Korea                 44:50.00
 29 Jang, Junyoung           M54 Korea                 44:58.00
 30 Seo, Songhag             M50 Korea                 45:03.00
 31 Lee, Jaesik              M53 Korea                 45:23.00
 32 Park, Kyeongheon         M50 Korea                 45:41.00
 33 Lim, Daehwan             M52 Korea                 46:01.00
 34 Kim, Youngsam            M50 Korea                 46:49.00
 35 Jang, Pilbyung           M52 Korea                 46:50.00
 36 Gwon, Hyeoktae           M52 Korea                 48:04.00
 37 Mun, Jingi               M51 Korea                 48:11.00
 38 Kim, Sangcheol           M54 Korea                 48:50.00
 39 Park, Soonhwan           M54 Korea                 49:01.00
 40 Jung, Yongbum            M51 Korea                 49:56.00
 41 Park, Jongmin            M54 Korea                 50:02.00
 42 Seo, Jongjin             M54 Korea                 50:20.00
 43 Jeon, Kyunggu            M51 Korea                 51:55.00
 44 Kim, Juntae              M54 Korea                 53:01.00
 45 Nam, Haesoo              M54 Korea                 53:57.00
 45 Bae, Youngjo             M51 Korea                 53:57.00
 47 Lee, Youngsoo            M54 Korea                 54:38.00
 47 Kim, Keehyun             M54 Korea                 54:38.00
 49 Cha, Hyunchul            M52 Korea                 55:36.00
 50 Kim, Minhyeon            M54 Korea                 56:49.00
 51 Kim, Songho              M52 Korea               1:01:45.00

M55 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dolbik, Ihar             M58 Belarus               29:13.00
  2 Polikarpov, Sergey       M58 Kazakhstan            29:33.00
  3 Faraoni, Claudio         M58 Italy                 29:57.00
  4 Gianfranco, Belluomo     M56 Italy                 30:21.00
  5 O'Connor, Thomas         M56 Ireland               30:57.00
  6 O'Grady, Patrick         M56 Ireland               32:06.00
  6 Dorjsuren, Damdinjav     M57 Mongolia              32:06.00
  8 Doxey, Steven            M56 Great Britain         32:38.00
  9 Pachshenko, Yuriy        M56 Kazakhstan            33:01.00
 10 Faion, Walter            M56 Canada                33:18.00
 11 Jeong, Seonggyu          M56 Korea                 33:19.00
 12 Cornyn, Michael          M55 Ireland               33:28.00
 13 Park, Sunjeong           M55 Korea                 33:37.00
 14 Kang, Jingu              M56 Korea                 37:05.00
 15 Yoon, Changjun           M56 Korea                 37:31.00
 16 Park, Hyunggi            M58 Korea                 37:59.00
 17 Jeong, Pyohwan           M56 Korea                 38:00.00
 18 Hwang, Byeonghong        M58 Korea                 39:14.00
 19 Pilkington, Roger        M58 Australia             39:19.00
 20 Son, Hwayoung            M58 Korea                 39:44.00
 21 An, Byeonggon            M55 Korea                 40:10.00
 22 Lee, Jaegeun             M56 Korea                 40:20.00
 23 Nam, Changsuk            M56 Korea                 40:52.00
 24 Kim, Deugyun             M57 Korea                 41:32.00
 25 Lee, Soodong             M59 Korea                 41:50.00
 26 Park, Boghwan            M57 Korea                 41:52.00
 27 Kim, Hyeoungmok          M58 Korea                 41:56.00
 28 Kwun, Younggill          M58 Korea                 43:02.00
 29 Kim, Donggu              M55 Korea                 43:06.00
 30 Kim, Younggeun           M59 Korea                 43:26.00
 31 Jung, Myungin            M55 Korea                 43:28.00
 32 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                 43:30.00
 33 Kim, Sangbal             M57 Korea                 43:43.00
 34 Lee, Haehwan             M56 Korea                 44:11.00
 35 Son, Yanghan             M59 Korea                 44:14.00
 36 Kim, Munhui              M58 Korea                 44:25.00
 37 Jeon, Byungdo            M56 Korea                 44:46.00
 38 Jang, Leehee             M55 Korea                 45:58.00
 39 Choi, Gapho              M55 Korea                 46:07.11
 40 Lee, Youngtaek           M57 Korea                 46:16.00
 41 Lee, Heechan             M57 Korea                 46:19.00
 42 Do, Byeongchun           M56 Korea                 46:23.00
 43 Park, Jong Ruyll         M59 Korea                 46:39.00
 44 Jin, Bokyeun             M55 Korea                 47:01.00
 45 An, Geunho               M58 Korea                 47:25.00
 46 Kim, Hyeongdong          M56 Korea                 47:39.00
 47 Lee, Jongchang           M57 Korea                 47:50.00
 48 Ku, Chulsu               M58 Korea                 48:00.00
 49 Jang, Hongseb            M58 Korea                 48:44.00
 50 Song, Jonggu             M55 Korea                 48:45.00
 51 Choi, Youngtae           M57 Korea                 49:44.00
 52 Lee, Giduc               M56 Korea                 50:05.00
 53 Park, Muhun              M56 Korea                 50:28.00
 54 Cheoi, Gyoohwa           M56 Korea                 50:54.00
 55 Kim, Sanghwan            M57 Korea                 51:29.00
 56 Kim, Hyungye             M55 Korea                 51:30.00
 57 Nam, Eunseog             M58 Korea                 52:17.00
 58 Jang, Juyong             M55 Korea                 52:45.00
 59 Kim, Youngkwon           M56 Korea                 55:10.00
 60 Kim, Kidong              M56 Korea               1:10:22.00

M60 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dryps, Ryszard           M60 Poland                31:10.00
  2 Thompson, Paul           M60 Great Britain         31:10.00
  3 Diez, Alvaro             M60 Spain                 31:20.00
  4 Borowski, Krzysztof      M62 Poland                31:24.00
  5 Maciol, Andrzej          M62 Poland                31:39.00
  5 Brandenburg, Jozef       M61 Poland                31:39.00
  7 Price, Tony              M60 New Zealand           31:59.00
  8 Syversen, Øystein        M64 Norway                32:35.00   Revised
  9 Kim, ManGyu              M64 Korea                 33:39.00
 10 Dybdahl, Bjorn           M63 Australia             33:56.00
 11 Staiger, Harald          M62 Germany               34:52.00
 12 Sharav, Batsukh          M63 Mongolia              35:45.00
 13 Pellegrini, Paolo        M64 Italy                 36:19.00
 14 Murray, Andrew           M64 Great Britain         38:29.00
 15 Salazar Ortiz, Carlos Hu M60 Costa Rica            39:00.00
 16 Yang, Hohoon             M60 Korea                 39:55.00
 17 Jenkins, Archie          M64 Great Britain         41:16.00
 18 Paterson, Stuart         M60 Australia             41:39.00
 19 Planells Cardona, Vicent M62 Spain                 41:58.00
 20 Sargent, Robert          M62 Great Britain         42:39.00
 21 Park, Byungsu            M62 Korea                 44:50.00
 22 De Las Fuentes, Arturo   M61 Mexico                45:05.00
 23 Her, Jinjung             M61 Korea                 45:57.00
 24 Dillon, Kevin            M62 Great Britain         50:11.00
 25 Hong, Seunghwal          M62 Korea                 54:13.00
 26 Hong, JangSu             M60 Korea                 55:03.00

M65 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Di Marco, Rolando        M66 Italy                 32:19.00
  2 Herridge, John           M66 Australia             32:39.00
  3 Schwebel, Ron            M65 Australia             32:50.00
  4 Belaabed, Yassine        M65 Australia             33:10.00
  5 Thorp, Stewart           M65 Great Britain         33:44.00
  6 Thomas, Jean             M68 France                34:33.00
  7 Van Noten, Omer          M69 Belgium               34:44.00
  8 Fernandez Suarez, Luis R M65 Spain                 35:30.00
  9 Fannia, Hassen           M65 Tunisia               36:24.00
 10 Goretti, Renato          M66 Italy                 37:57.00
 11 Snow, Ian                M66 Great Britain         38:58.00
 12 Gonzalez, Ramon          M66 Spain                 44:10.00
 13 Weiner, Robert           M69 United States         48:49.00
 14 Kang, Yunki              M65 Korea                 54:13.00

M70 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Baltabayev, Marat        M70 Kazakhstan            36:41.00
  2 Liban, Zygfryd           M73 Poland                38:13.00
  3 De Araujo, Lutero Renato M71 Brazil                40:37.00
  4 Chimed, Boldbaatar       M71 Mongolia              43:22.00
  5 Kostka, Josef            M70 Czech Republic        46:01.00
  6 Black, Kenneth           M73 Great Britain         46:19.00

M75 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sandery, Peter           M75 Australia             37:02.00
  2 Esnault, Jean-Louis      M77 France                38:50.00
  3 Szponik, Franz Josef     M76 Germany               42:02.00
  4 Christensen, Vern        M76 Canada                42:03.00
  5 Schellenberg, Georg      M76 Switzerland           42:31.00
  6 Rezac, Ivo               M75 Czech Republic        42:57.00
  7 Schickert, Robert        M75 Australia             45:42.00
  8 Heo, Dueop               M77 Korea                 55:33.00
  9 Green, Les               M78 Great Britain       1:14:49.00

M80 8000 m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tabira, Sadao            M83 Japan                 56:18.00

W35 Half Marathon
================================================================
      35 WMA: R 1:19:11.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wlodarczyk, Patrycja     W36 Poland              1:24:52.00
  2 Jeong, Jeongmi           W39 Korea               1:50:22.00

W40 Half Marathon
================================================================
      40 WMA: R 1:17:45.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Baek, Jiyun              W42 Korea               1:35:59.00
  2 Ha, Young ran            W42 Korea               1:47:57.00
  3 Jung, Eunyeong           W43 Korea               1:51:30.00
  4 Jang, Younga             W42 Korea               1:52:31.00
  5 Jang, Hui Ja             W44 Korea               1:55:30.00
 -- Lee, Cheon Hui           W41 Korea                      DNF
 -- Cho, Sun In              W41 Korea                      DNF

W45 Half Marathon
================================================================
      45 WMA: R 1:20:01.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alvarez Herrero, Esther  W46 Spain               1:19:54.00R
  2 Saad, Sonia              W45 Tunisia             1:35:25.00
  3 Kim, Bok Suk             W49 Korea               1:41:39.00
  4 Kim, Yuna                W45 Korea               1:42:30.00
  5 Kim, Misook              W48 Korea               1:46:48.00
  6 Seo, Sook Kyeong         W48 Korea               1:47:14.00
  7 Sin, Jeongsun            W48 Korea               1:55:53.00
  8 Han, Myeong hwa          W48 Korea               1:56:25.00
  9 Min, Suyeon              W47 Korea               1:57:31.00
 10 Kim, Hyunsuk             W45 Korea               1:58:12.00
 11 Park, Youn Ju            W45 Korea               1:58:18.00
 12 Kang, Sunja              W47 Korea               2:04:28.00
 13 Oh, Se Jung              W46 Korea               2:04:29.00
 14 Jeong, Haekyung          W46 Korea               2:05:05.00
 15 Jo, Tae Ja               W48 Korea               2:07:39.00
 16 Park, Su Kyeong          W47 Korea               2:08:14.00
 17 Lee, Seunghey            W46 Korea               2:09:35.00
 18 Seo, Mi suk              W47 Korea               2:12:08.80
 19 Jang, Young A            W47 Korea               2:12:53.00
 20 Sin, Myoungsun           W48 Korea               2:13:11.00
 21 Lee, Sunhee              W49 Korea               2:14:01.00
 22 Kim, Ho Bun              W49 Korea               2:16:47.00
 23 Kim, Myeong I            W48 Korea               2:23:59.00
 24 Lee, Jeunghee            W47 Korea               2:29:19.00
 25 Kim, Myeong Hui          W47 Korea               2:45:13.00
 -- Kim, Youngah             W49 Korea                      DNF
 -- Seo, Bogum               W46 Korea                      DNF
 -- Cho, Nan Kyoung          W45 Korea                      DNF

W50 Half Marathon
================================================================
      50 WMA: R 1:23:14.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Castro Soliño, María Sol W51 Spain               1:27:29.00
  2 Gibson, Tracey           W52 Great Britain       1:36:56.00
  3 Dworak, Kelly            W54 United States       1:37:07.00
  4 Seo, Dug Gyun            W54 Korea               1:48:45.00
  5 Kim, Younghee            W52 Korea               1:50:23.00
  6 Yang, Yeonok             W51 Korea               1:53:40.00
  7 Lee, Kang Yeon           W54 Korea               1:56:20.00
  8 Kim, Mi Ri               W51 Korea               1:56:41.00
  9 Hwang, Sookyi            W54 Korea               2:03:23.00
 10 Muana, Ma Carmencita Obi W51 Philippines         2:04:12.00
 11 Kang, Enna               W51 Korea               2:06:44.00
 12 Sung, Ju Hee             W51 Korea               2:09:28.00
 13 Kim, Junghae             W51 Korea               2:09:36.00
 14 Son, Heesun              W54 Korea               2:11:12.00
 15 Kim, Hee Ju              W50 Korea               2:11:26.00
 16 Jeong, Ye Seon           W52 Korea               2:11:49.00
 17 Ko, Mikyung              W50 Korea               2:12:23.00
 18 Bag, Nangju              W52 Korea               2:13:11.00
 19 Go, Jeunghe              W53 Korea               2:17:10.00
 20 Lee, Kyoung Ok           W53 Korea               2:18:33.00
 -- Tak, Inja                W50 Korea                      DNF
 -- Jung, Young Hee          W53 Korea                      DNF
 -- Park, In Sug             W52 Korea                      DNF

W55 Half Marathon
================================================================
      55 WMA: R 1:20:06.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gwon, Yeongsun           W58 Korea               1:27:29.00
  2 Lee, Mi Ok               W55 Korea               1:36:44.00
  3 Wong, Yuk Ying           W56 Hong Kong, China    1:44:23.00
  4 Louati, Dalila           W56 Tunisia             1:46:34.00
  5 Jung, Yeong Suk          W55 Korea               1:51:34.00
  6 Yun, Gyumi               W59 Korea               1:52:45.00
  7 Jin, Jeoungok            W58 Korea               1:53:45.00
  8 Choi, Jin Hee            W55 Korea               1:55:33.00
  9 Park, Myoung Sun         W55 Korea               1:58:18.00
 10 Elau, Jouti              W59 Malaysia            2:04:03.00
 11 Goo, Sule                W55 Korea               2:04:19.00
 12 Kim, Kyoung Suk          W55 Korea               2:05:07.00
 13 Kim, Kyung Ok            W56 Korea               2:05:50.00
 14 Jang, Myung Ae           W56 Korea               2:08:14.00
 15 Jo, In Hong              W56 Korea               2:09:29.00
 16 Jung, Sung Hwa           W57 Korea               2:12:51.00
 17 Kim, Jeongho             W58 Korea               2:15:37.00
 18 Ko, Hyeon Suk            W57 Korea               2:17:36.00
 19 Son, Myeong Ae           W59 Korea               2:18:08.00
 20 Doxey, Wendy             W57 Great Britain       2:21:53.00
 21 Jang, Mi Suk             W56 Korea               2:26:34.00
 22 Chun, Miya               W56 Korea               2:31:02.00
 23 Gollabangaru, Sinnamah   W55 Malaysia            2:31:24.00
 -- Im, Gyu sook             W58 Korea                      DNF
 -- Lee, Boo Yeong           W55 Korea                      DNF
 -- Jeong, Jin Ok            W55 Korea                      DNF
 -- Yoon, Soonhee            W57 Korea                      DNF
 -- Park, Jeongju            W57 Korea                      DNF

W60 Half Marathon
================================================================
      60 WMA: R 1:28:21.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Choi, Gwangim            W62 Korea               1:42:46.00
  2 Ben Hadj Slimane, Najet  W60 Tunisia             1:50:06.00
  3 Fellowes, Janet          W61 Great Britain       1:52:55.00
  4 Wolna, Aleksandra        W61 Poland              2:01:12.00
  5 Moon, Yeong Suk          W60 Korea               2:17:50.00
  6 Kim, Yun Yeop            W64 Korea               2:19:13.00
  7 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico              2:51:23.00

W65 Half Marathon
================================================================
      65 WMA: R 1:37:29.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vaquero Sanchez, Emilia  W68 Spain               1:38:39.00
  2 Hellmark, Britt          W66 Sweden              1:50:35.00
  3 Lau, Fung Ling           W68 Hong Kong, China    1:56:49.00
  4 Kilpio-Nikula, Margit    W65 Finland             2:15:54.00

W70 Half Marathon
================================================================
      70 WMA: R 1:41:52.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nittel, Maria Brigitte   W70 Germany             1:56:57.00
  2 Campbell, Mary           W74 Australia           2:05:23.00
  3 Hwang, Yeongnam          W73 Korea               2:06:26.00

W75 Half Marathon
================================================================
      75 WMA: R 2:19:31.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sarco, Marta Susana      W76 Argentina           2:06:08.00R
  1 Camargo, Edilia          W78 Panama              3:15:43.00

M35 Half Marathon
================================================================
      35 WMA: R 1:08:21.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Zouaoui, Abdelwaheb      M37 Algeria             1:11:20.00
  2 Srb, Vladimir            M38 Czech Republic      1:11:34.00
  3 Onozuka, Minoru          M36 Japan               1:14:11.00
  4 Garcia Mendoza, Juan Man M37 Spain               1:14:19.00
  5 Naruse, Takuya           M36 Japan               1:16:22.00
  6 Suchenia, Piotr          M36 Poland              1:17:35.00
  7 Kawamoto, Koji           M39 Japan               1:18:09.00
  8 Woo, David               M36 Hong Kong, China    1:19:52.00
  9 Kita, Yoshihisa          M36 Japan               1:20:25.00
 10 Ban, Takuma              M35 Japan               1:22:59.00
 11 Ollier, Remi             M38 France              1:24:10.00
 12 Bognar, Csaba            M36 Hungary             1:32:59.00
 13 Choi, Jae Chan           M35 Korea               1:33:11.00
 14 Im, Kyung Jin            M39 Korea               1:34:22.00
 15 Kim, Sang Don            M36 Korea               1:37:41.00
 16 Kim, Taehyon             M39 Korea               1:39:57.00
 17 Choi, Byeong Ho          M38 Korea               1:42:57.00
 18 Choi, Seonghun           M39 Korea               1:56:38.00
 19 Choi, Chadon             M36 Korea               2:04:01.00
 20 Kwak, Dongsu             M37 Korea               2:10:02.00
 21 Lee, Dongjin             M36 Korea               2:31:07.00
 -- Bark, Jong Hee           M35 Korea                      DNF
 -- Yoo, Do Wook             M36 Korea                      DNF
 -- Lee, Sangun              M39 Korea                      DNF
 -- Lee, Jun Hyuk            M39 Korea                      DNF
 -- Kim, Nak Hyun            M36 Korea                      DNF

M40 Half Marathon
================================================================
      40 WMA: R 1:08:37.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Olea Gomez, Jose Javier  M41 Spain               1:13:08.00
  2 Brychta, Jiri            M42 Czech Republic      1:13:30.00
  3 Chiquet, Jerome          M41 France              1:13:40.00
  4 Zhauronak, Henadzi       M44 Belarus             1:14:20.00
  5 Doumenc, Sebastien       M44 France              1:19:49.00
  6 Sin, Kyoung Cheul        M44 Korea               1:25:55.00
  7 Awale, Bhimsen           M44 Nepal               1:25:57.00
  8 Palaniandy, Ramesh       M41 Singapore           1:27:37.00
  9 Ma, Jimyoung             M44 Korea               1:28:05.00
 10 Shin, Dongsig            M43 Korea               1:31:11.00
 11 Chan, Li                 M42 Hong Kong, China    1:33:08.00
 12 Ryu, Hankeun             M43 Korea               1:35:17.00
 13 Choi, Chanho             M43 Korea               1:38:08.00
 14 Jeong, Uiyeong           M42 Korea               1:39:11.00
 15 Kim, Daeup               M41 Korea               1:39:19.00
 16 Joo, Hong Il             M42 Korea               1:44:20.00
 17 Woo, Chul Ha             M43 Korea               1:44:21.00
 18 Son, Hyungkwon           M40 Korea               1:47:50.00
 19 Kim, Min Su              M42 Korea               1:50:42.00
 20 Kim, Byungwan            M44 Korea               1:51:29.00
 21 Song, Hojin              M43 Korea               1:52:49.00
 22 Kim, Min gi              M43 Korea               1:56:25.00
 23 Sin, Yun Sik             M43 Korea               1:56:49.00
 24 Goobinnaan, Suresh Kumar M44 Malaysia            1:58:39.00
 25 Bae, Meungsub            M40 Korea               2:04:10.00
 26 Oh, Jewon                M43 Korea               2:07:39.00
 27 Kim, Taeheon             M41 Korea               2:08:26.00
 28 Yu, Min Seong            M42 Korea               2:10:13.00
 29 Min, Byung Cheol         M44 Korea               2:10:51.00
 30 Chae, Haesoo             M41 Korea               2:11:12.00
 31 Woo, Hyung Kwan          M44 Korea               3:00:25.00
 -- Kwon, Jong Geun          M44 Korea                      DNF
 -- Kwon, Ohhwan             M40 Korea                      DNF
 -- Bae, Min Hyung           M44 Korea                      DNF
 -- Lee, Dongyeon            M43 Korea                      DNF
 -- Lee, Jong Ha             M42 Korea                      DNF
 -- Lee, Dong Su             M44 Korea                      DNF

M45 Half Marathon
================================================================
      45 WMA: R 1:08:55.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Medvednikov, Yevgeniy    M45 Kazakhstan          1:16:01.00
  2 Pascual Albareda, Albert M47 Spain               1:16:29.00
  3 Lee, Subok               M45 Korea               1:17:55.00
  4 Talat, Alkan             M48 Turkey              1:21:13.00
  5 Wilmes, Heiko            M47 Germany             1:21:56.00
  6 Kim, Sanggi              M49 Korea               1:22:00.00
  7 Joo, Seongnam            M47 Korea               1:22:15.00
  8 Egan, Ian                M49 Ireland             1:24:02.00
  9 Crescenti, Juan Pedro    M49 Spain               1:25:08.00
 10 Park, Jeomseok           M45 Korea               1:25:49.00
 11 Svensson, Christer       M47 Sweden              1:27:43.00
 12 Choi, Jongseop           M45 Korea               1:30:17.00
 13 Yoo, Jongkeun            M49 Korea               1:32:12.00
 14 Sakong, Kuk              M47 Korea               1:32:28.00
 15 Delgado Perez, Oscar Alb M46 Mexico              1:33:25.00
 16 Lee, Chan U              M49 Korea               1:33:52.00
 17 Hikita, Yoshihiko        M48 Japan               1:34:41.00
 18 Lee, Jong Gil            M47 Korea               1:34:43.00
 19 Oh, Sehwan               M45 Korea               1:35:15.00
 20 Bae, Dukhan              M46 Korea               1:35:20.00
 21 Kim, Daeheon             M45 Korea               1:36:06.00
 22 Fuchs, Hartwig           M48 Austria             1:36:15.00
 23 Jang, Hyeok Dong         M45 Korea               1:37:05.00
 24 Lee, Jong Hyun           M47 Korea               1:38:35.00
 25 Kwak, Taewan             M47 Korea               1:38:51.00
 26 Son, Inho                M49 Korea               1:39:02.00
 27 Heo, Moo Sung            M49 Korea               1:39:06.00
 28 Cheon, Jongdeok          M49 Korea               1:39:26.00
 29 Seo, Dong seon           M45 Korea               1:39:37.00
 30 Kim, Yeong Chul          M46 Korea               1:41:18.00
 31 Jeong, Gab Hee           M49 Korea               1:41:20.00
 32 Yang, Man Seop           M49 Korea               1:42:03.00
 33 Park, Sejin              M45 Korea               1:42:17.00
 34 Kim, Hyeong Jun          M47 Korea               1:42:32.00
 35 Kim, Youngsik            M47 Korea               1:43:42.00
 36 Ryu, Hojung              M46 Korea               1:44:25.00
 37 An, Seong Tak            M49 Korea               1:45:16.00
 38 Lee, Bum Tae             M47 Korea               1:45:59.00
 39 Kropik, Franz            M49 Austria             1:46:10.00
 39 Lee, Jungho              M49 Korea               1:46:10.00
 41 Kwon, Sanghyuk           M47 Korea               1:46:19.00
 42 Hyun, Yong Sun           M49 Korea               1:47:00.00
 43 Kim, Hak Woo             M48 Korea               1:47:03.00
 44 Lee, Dongjea             M45 Korea               1:48:08.00
 45 Ryu, Seng Ryeol          M46 Korea               1:48:40.00
 46 Hwang, Sisong            M46 Korea               1:49:17.00
 47 Park, Chul Su            M48 Korea               1:50:21.00
 48 Park, JongBin            M49 Korea               1:50:25.00
 49 Lee, Eundeok             M45 Korea               1:51:32.00
 50 Sin, Seong Beom          M49 Korea               1:52:45.00
 51 Song, Youlho             M47 Korea               1:53:12.00
 52 Youn, Younseob           M49 Korea               1:54:13.00
 53 Lee, Byeong Cheol        M48 Korea               1:54:52.00
 54 Lee, Wonshik             M48 Korea               1:55:26.00
 55 Son, Munwon              M47 Korea               1:55:29.00
 56 Park, Jinyoung           M49 Korea               1:56:16.00
 57 Ha, Youngjun             M49 Korea               1:57:03.00
 58 Ro, Kyeonghwan           M47 Korea               1:57:20.00
 59 Jang, Seongjo            M49 Korea               2:00:29.00
 60 Park, Keun Hong          M47 Korea               2:01:31.00
 61 Choi, Sanghong           M49 Korea               2:01:42.00
 62 Lee, Yonggil             M45 Korea               2:01:49.00
 63 Son, Myungchul           M46 Korea               2:03:25.00
 64 Lee, Sugil               M47 Korea               2:04:09.00
 65 Kim, Sungil              M49 Korea               2:05:55.00
 66 Sin, Boknam              M48 Korea               2:11:32.00
 67 Park, Nokyong            M49 Korea               2:14:09.00
 68 Lee, Hojun               M46 Korea               2:14:10.00
 69 Hwang, Jongsick          M46 Korea               2:14:12.00
 70 Sun, Ray                 M49 Hong Kong, China    2:15:05.00
 71 Kwak, Cheol Keun         M48 Korea               2:19:12.00
 72 Kurkmeyer, James         M47 Korea               2:45:53.00
 -- Choi, Jeongkwon          M48 Korea                      DNF
 -- Bang, Hyungchul          M45 Korea                      DNF
 -- Lee, Bongju              M46 Korea                      DNF
 -- Ha, Imsoo                M49 Korea                      DNF
 -- Kim, Jae Woo             M45 Korea                      DNF
 -- Lee, Woo Chun            M48 Korea                      DNF
 -- Lee, Sungjae             M49 Korea                      DNF
 -- Sim, Seong Hwan          M45 Korea                      DNF
 -- Park, Gunguk             M46 Korea                      DNF
 -- Lee, Daeyoung            M47 Korea                      DNF
 -- Bae, Inman               M49 Korea                      DNF
 -- Lee, Sang Keun           M49 Korea                      DNF
 -- Lee, Myungho             M45 Korea                      DNF

M50 Half Marathon
================================================================
      50 WMA: R 1:08:52.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schmitt, Clemens         M51 Australia           1:13:29.00
  2 Kim, Hyunglak            M53 Korea               1:14:33.00
  3 Ramirez Ramirez, Jose An M52 Spain               1:16:57.00
  4 Wray, Michael            M50 New Zealand         1:17:05.00
  5 Hakola, Jari             M52 Finland             1:17:10.00
  6 Capper, Michael          M52 Hong Kong, China    1:17:19.00
  7 Chai, Inyoung            M51 Korea               1:24:15.00
  8 Gombo, Zagdaa            M51 Mongolia            1:24:31.00
  9 Jin, Sang Lok            M50 Korea               1:26:11.00
 10 Kang, Yeong O            M53 Korea               1:26:33.00
 11 Xu, Jianping             M51 Canada              1:26:49.00
 12 Kim, Hyun Kwan           M50 Korea               1:26:56.00
 13 Maj, Tadeusz             M54 Poland              1:26:57.00
 14 Bondar, Viktor           M53 Kazakhstan          1:27:43.00
 15 Liu, Chi-Sun             M51 Chinese Taipei      1:30:39.00
 16 Hansson, Anders          M53 Sweden              1:31:13.00
 17 Choi, Kyooha             M50 Korea               1:31:15.00
 18 Jang, Sooyoung           M51 Korea               1:32:45.00
 19 Park, Sun Suk            M50 Korea               1:32:58.00
 20 Hong, Yunsu              M51 Korea               1:34:21.00
 21 Chogsom, Baatarjav       M50 Mongolia            1:34:56.00
 22 Son, Yongeop             M50 Korea               1:35:04.00
 23 Lee, Jaehong             M50 Korea               1:35:54.00
 24 Ji, Youngkwang           M52 Korea               1:36:17.00
 25 Lee, Gengou              M54 Korea               1:36:28.00
 26 Jang, Geongi             M53 Korea               1:37:17.00
 27 Bang, Taegon             M51 Korea               1:37:24.00
 28 Ryu, Dongwon             M54 Korea               1:37:52.00
 29 Lee, Yousu               M54 Korea               1:38:32.00
 30 Yoon, Woodon             M51 Korea               1:38:35.00
 31 Choo, Ssangyeob          M51 Korea               1:38:51.00
 32 Brzezowsky, Roman        M52 Austria             1:38:54.00
 33 Kim, Kwanghee            M51 Korea               1:39:22.00
 34 Kwon, Younghak           M53 Korea               1:39:23.00
 35 You, Hee Sang            M53 Korea               1:40:45.00
 36 Ga, Du Jin               M51 Korea               1:40:50.00
 37 Lee, Daegyu              M53 Korea               1:41:20.00
 38 Beak, Yonggeol           M51 Korea               1:42:25.00
 39 Roberts, Alan            M52 Great Britain       1:42:29.00
 40 Reispass, Kaarel         M51 Estonia             1:42:50.00
 41 Lee, Kyunam              M54 Korea               1:42:51.00
 42 Park, Sanghoon           M50 Korea               1:44:11.00
 43 Kim, Ki Deok             M54 Korea               1:44:27.00
 44 Yu, Yong Mok             M53 Korea               1:46:06.00
 45 Ji, Seng Gu              M51 Korea               1:46:21.00
 46 Bae, Yeong Se            M50 Korea               1:46:23.00
 47 Lee, Kyungsu             M52 Korea               1:46:44.00
 48 O, Taegeun               M50 Korea               1:47:14.00
 49 Han, Chang Hun           M51 Korea               1:47:27.00
 50 Heo, Junseong            M51 Korea               1:48:30.00
 51 Lee, Seong Cheon         M54 Korea               1:49:02.00
 52 Lee, Sang Don            M50 Korea               1:49:13.00
 53 Seo, Gangho              M52 Korea               1:50:06.00
 54 Kang, Joonho             M51 Korea               1:51:01.00
 55 Jeon, Kyunggu            M51 Korea               1:51:05.00
 56 Choi, Sang Jin           M53 Korea               1:51:27.00
 57 Jung, Geunchul           M52 Korea               1:51:31.00
 58 Park, Jeong Seok         M50 Korea               1:52:18.00
 59 Lee, Yongsik             M53 Korea               1:52:24.00
 60 Bae, Youngjo             M51 Korea               1:52:55.00
 61 Jeong, Manhwa            M52 Korea               1:53:00.00
 62 Jeon, Jongbae            M54 Korea               1:53:19.00
 63 Cho, Donghwan            M52 Korea               1:53:29.00
 64 Choi, Hyeokgyu           M53 Korea               1:53:36.00
 65 Kim, Jongwou             M53 Korea               1:53:45.00
 66 Park, Jong O             M50 Korea               1:54:00.00
 67 Jeon, Jeongsu            M51 Korea               1:54:32.00
 68 Kim, Hong Rae            M51 Korea               1:54:55.00
 69 Jo, Euiyong              M50 Korea               1:55:52.00
 70 Jeong, Chiwang           M50 Korea               1:56:00.00
 71 Joo, Yong Gyu            M53 Korea               1:56:20.00
 72 Kim, Sang Dae            M53 Korea               1:56:24.00
 73 Choi, Hokwon             M50 Korea               1:56:27.00
 74 Hwang, Eungsik           M54 Korea               1:56:28.00
 75 Kim, Chang Guk           M53 Korea               1:56:34.00
 76 Kim, Yeon Ki             M53 Korea               1:56:45.00
 77 Lee, Jaesik              M53 Korea               1:57:13.00
 78 Im, Jongguk              M54 Korea               1:57:17.00
 79 Yang, Beong Hak          M51 Korea               1:57:31.00
 80 Sho, Youngwon            M54 Korea               1:58:15.00
 81 Moon, Yong Chul          M52 Korea               1:58:27.00
 82 Hong, Seongsin           M52 Korea               1:58:28.00
 83 Seo, Jae Rok             M54 Korea               1:59:23.00
 84 Lee, Gwangmo             M54 Korea               1:59:46.00
 85 Kim, Minan               M54 Korea               1:59:50.00
 86 Kim, Jaedong             M54 Korea               2:00:11.00
 87 No, Jaewang              M51 Korea               2:00:22.00
 88 Chung, Myung Shin        M53 Korea               2:00:38.00
 89 Kim, Dong O              M54 Korea               2:01:09.00
 90 Lee, Sang Soo            M50 Korea               2:01:21.00
 91 Cho, Hokook              M54 Korea               2:02:02.00
 92 Lee, Hae Weon            M50 Korea               2:03:34.00
 93 Kim, Doo Young           M53 Korea               2:04:15.00
 94 Lee, Kangshik            M54 Korea               2:04:19.00
 95 Nam, Haesoo              M54 Korea               2:05:15.00
 96 Lee, Juntak              M50 Korea               2:05:18.00
 97 Bae, Jaeseok             M53 Korea               2:05:55.00
 98 Hong, Sungju             M50 Korea               2:08:30.00
 99 Kim, Jong Gil            M52 Korea               2:08:42.00
100 Choi, Sooyoung           M52 Korea               2:09:33.00
101 An, Sang Uk              M51 Korea               2:12:22.00
102 Bang, Ilseop             M54 Korea               2:13:40.00
103 Jung, Kil Bum            M54 Korea               2:15:57.00
104 Choi, Gunho              M51 Korea               2:16:33.00
105 Kim, Soon Ku             M54 Korea               2:17:18.00
106 Lee, Myoung Kwan         M51 Korea               2:17:50.00
107 An, Seung Ho             M52 Korea               2:18:32.00
108 Shin, Daeguen            M54 Korea               2:19:04.00
109 Shin, Jongpil            M54 Korea               2:20:09.00
110 Park, Yang oh            M50 Korea               2:21:01.00
111 Shin, Min Cheol          M53 Korea               2:26:33.00
112 Baek, Youn Geol          M54 Korea               2:28:44.00
113 Hu, Donny                M50 Hong Kong, China    2:34:20.00
114 Han, Pileun              M50 Korea               2:35:58.00
 -- Yang, Seung Am           M54 Korea                      DNF
 -- Hyun, Hanjin             M54 Korea                      DNF
 -- Jeon, Gapseop            M54 Korea                      DNF
 -- Hwang, Sung Gi           M54 Korea                      DNF
 -- Kim, Hongdoc             M54 Korea                      DNF
 -- Kim, Beomjin             M50 Korea                      DNF
 -- Cho, Jaebong             M51 Korea                      DNF
 -- Cho, Sukhyeon            M51 Korea                      DNF
 -- Burdett, Francis         M52 United States              DNF
 -- Choi, Gyu Su             M50 Korea                      DNF
 -- Cho, Yong Beom           M53 Korea                      DNF
 -- Park, Sanggun            M52 Korea                      DNF
 -- Park, Seong Il           M52 Korea                      DNF
 -- Park, Jaerok             M53 Korea                      DNF
 -- Park, Woo Sang           M54 Korea                      DNF
 -- Park, Soohwan            M54 Korea                      DNF
 -- Kim, Inmo                M51 Korea                      DNF
 -- Kim, In Seob             M51 Korea                      DNF
 -- Lee, Seungkwan           M51 Korea                      DNF
 -- Kim, Kwan Soo            M54 Korea                      DNF

M55 Half Marathon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faraoni, Claudio         M58 Italy               1:19:50.00
  2 Dolbik, Ihar             M58 Belarus             1:22:26.00
  3 O'Connor, Thomas         M56 Ireland             1:24:34.00
  4 Lee, Noguk               M55 Korea               1:26:39.00
  5 Pachshenko, Yuriy        M56 Kazakhstan          1:26:51.00
  6 Dorjsuren, Damdinjav     M57 Mongolia            1:26:53.00
  7 Kim, Hansoo              M56 Korea               1:28:14.00
  8 Morii, Yasutsugu         M56 Japan               1:29:15.00
  9 Lee, Junggon             M56 Korea               1:30:39.00
 10 Kuittinen, Juhani        M55 Finland             1:31:21.00
 11 Shin, Hyunwoo            M58 Korea               1:31:56.00
 12 Smith, James             M58 Hong Kong, China    1:32:29.00
 13 Kim, Jaecheon            M56 Korea               1:33:03.00
 14 Yang, Sung Yeol          M55 Korea               1:33:19.00
 15 Ogata, Tetsuya           M58 Japan               1:33:59.00
 16 Cornyn, Michael          M55 Ireland             1:34:14.00
 17 Chou, Wei-Cheng          M55 Chinese Taipei      1:34:17.00
 18 Jo, Gyu Suk              M56 Korea               1:34:57.00
 19 Park, Younghwan          M55 Korea               1:35:25.00
 20 Lee, Gangwoo             M55 Korea               1:36:05.00
 21 Lee, Gyeong Ho           M57 Korea               1:36:49.00
 22 Jo, Huidong              M59 Korea               1:37:50.00
 23 Lee, Sea Hwan            M56 Korea               1:38:08.00
 24 Ha, Kyebok               M58 Korea               1:38:58.00
 25 Lee, Haeduk              M58 Korea               1:39:12.00
 26 Seo, Yong Woo            M57 Korea               1:39:23.00
 26 Park, Sangu              M58 Korea               1:39:23.00
 28 Nemec, Milos             M57 Czech Republic      1:39:31.00
 29 Park, Jai Kwan           M58 Korea               1:39:44.00
 30 Mun, Jeonggu             M59 Korea               1:40:02.00
 31 Hur, Hae Won             M56 Korea               1:40:17.00
 32 Kim, JongUn              M55 Korea               1:40:37.00
 33 Kim, Gyochul             M55 Korea               1:41:06.00
 34 Jeong, Pyohwan           M56 Korea               1:41:13.00
 35 Yoon, Hei Man            M57 Korea               1:42:18.00
 36 Jung, Cheol              M56 Korea               1:42:29.00
 37 No, Jongseon             M55 Korea               1:42:35.00
 38 Kim, Chunsu              M55 Korea               1:42:44.00
 39 Nam, Myungho             M56 Korea               1:43:13.00
 40 Yoo, Hyeonjong           M59 Korea               1:43:52.00
 41 Lim, Myeongho            M59 Korea               1:44:18.00
 42 Lee, Hyun Do             M56 Korea               1:44:20.00
 43 Choi, Jae Hak            M56 Korea               1:45:27.00
 44 Kim, Hang Seop           M58 Korea               1:45:40.00
 45 Hwang, Byeonghong        M58 Korea               1:46:02.00
 46 Vahapuopus, Timo         M57 Finland             1:46:05.00
 47 Lee, Gwangyeol           M57 Korea               1:46:09.00
 48 Seo, Jongpil             M59 Korea               1:46:12.00
 49 Lee, Ju Han              M59 Korea               1:46:25.00
 50 Park, Junhwan            M56 Korea               1:46:58.00
 51 Jung, Jong Won           M55 Korea               1:47:00.00
 52 Park, Boghwan            M57 Korea               1:47:42.00
 53 Hwang, Il Koo            M57 Korea               1:47:47.00
 54 An, Byeonggon            M55 Korea               1:47:53.00
 55 Lee, Jun Ho              M57 Korea               1:49:48.00
 56 Lee, Tae Yong            M58 Korea               1:50:08.00
 57 Choi, Byungoun           M55 Korea               1:50:29.00
 58 An, Dong Soon            M57 Korea               1:50:31.00
 59 Ki, Seyong               M56 Korea               1:50:45.00
 60 Min, Byeong Jin          M56 Korea               1:50:58.00
 61 Kim, Dalkwon             M58 Korea               1:51:13.00
 62 Kim, Jongsu              M59 Korea               1:51:23.00
 63 Ji, Cheongsoo            M56 Korea               1:51:54.00
 64 Jeon, Han U              M58 Korea               1:51:55.00
 65 Jeong, Wangki            M55 Korea               1:52:05.00
 66 Kim, Yangchun            M57 Korea               1:52:09.00
 67 Pilkington, Roger        M58 Australia           1:52:34.00
 68 Kim, Eunghwan            M59 Korea               1:52:57.00
 69 Kim, Geunyeol            M55 Korea               1:53:00.00
 70 Jun, Changgun            M58 Korea               1:53:07.00
 71 Choi, Jin Young          M59 Korea               1:53:17.00
 72 Ha, Sung Tae             M56 Korea               1:53:26.00
 73 Lee, Jongchang           M57 Korea               1:55:22.00
 74 Choi, Yonghyun           M56 Korea               1:55:25.00
 75 Yun, Taesoo              M55 Korea               1:55:26.00
 76 Jung, Giweon             M56 Korea               1:55:50.00
 77 Jang, Yeonho             M55 Korea               1:56:33.00
 78 Choi, Kyoungoh           M55 Korea               1:56:42.00
 79 Kwon, Hyeok Sang         M56 Korea               1:57:12.00
 80 Kim, Dae Seong           M56 Korea               1:57:37.00
 81 Cho, Hyung-kun           M59 Korea               1:58:20.00
 82 Kim, Jinyeol             M55 Korea               1:58:34.00
 83 Hwang, Sunmyung          M56 Korea               1:58:43.00
 84 Choi, Ganggeun           M57 Korea               1:59:05.00
 85 Lee, Soodong             M59 Korea               1:59:34.00
 86 Jeon, Byungdo            M56 Korea               1:59:50.00
 87 Kim, Ki Ho               M59 Korea               1:59:58.00
 88 Yoo, Seung Cheol         M55 Korea               2:00:23.00
 89 Kim, Donggu              M55 Korea               2:00:32.00
 90 Lee, Jaeho               M59 Korea               2:00:59.00
 91 Kim, Moonsoo             M57 Korea               2:01:12.00
 92 Choi, Jaedong            M57 Korea               2:01:20.00
 93 O, Seok Jin              M59 Korea               2:01:39.00
 94 Kim, Jeong Bok           M56 Korea               2:01:59.00
 95 Choi, Jaeung             M56 Korea               2:02:03.00
 96 Lee, Youngsig            M59 Korea               2:02:20.00
 97 Kim, Munhui              M58 Korea               2:02:21.00
 98 Choi, Hai Gon            M58 Korea               2:03:12.00
 99 Jang, Hoonsik            M56 Korea               2:03:54.00
100 Kwun, Younggill          M58 Korea               2:04:01.00
101 Park, Jong Ruyll         M59 Korea               2:04:28.00
102 Kim, Deokjin             M58 Korea               2:04:47.00
103 Lee, Jongbae             M56 Korea               2:05:08.00
104 Kang, In Sung            M55 Korea               2:05:40.00
105 Kim, Sangbal             M57 Korea               2:05:48.00
106 Jeong, Sun Bong          M55 Korea               2:06:13.00
107 Lee, Jonghun             M59 Korea               2:06:19.00
108 Lee, Jong Suek           M56 Korea               2:08:08.00
109 Cho, Hyeon U             M58 Korea               2:08:10.00
110 Kim, Kwangkuk            M55 Korea               2:08:23.00
111 Lee, Gyeongrak           M59 Korea               2:08:28.00
112 An, Geunho               M58 Korea               2:08:31.00
113 Lee, Kwanhyung           M59 Korea               2:08:44.00
114 Jeon, Sang Won           M58 Korea               2:09:06.00
115 Geum, Young Jang         M55 Korea               2:09:27.00
116 Lee, Jinoh               M57 Korea               2:09:42.00
117 Kim, Sungchul            M58 Korea               2:10:30.00
118 Jin, Seon Ik             M56 Korea               2:11:27.00
119 Kim, Munba               M57 Korea               2:11:34.00
120 Yu, Joonha               M58 Korea               2:11:35.00
121 Youn, Sealvin            M55 Korea               2:12:37.00
122 Kim, Huiseop             M58 Korea               2:13:13.00
123 Jang, Leehee             M55 Korea               2:13:15.00
124 Shin, Jaeho              M58 Korea               2:13:58.00
125 Choi, Bogyong            M55 Korea               2:14:41.00
126 Park, Myeong Jin         M58 Korea               2:14:56.00
127 Hwang, Tae Hwan          M57 Korea               2:15:22.00
128 Lee, Kwang Nam           M56 Korea               2:17:51.00
129 Chang, Taeok             M56 Korea               2:18:43.00
130 Park, Hanmun             M58 Korea               2:19:24.00
131 Jung, Chil bok           M56 Korea               2:20:46.00
132 Park, Byung Seo          M59 Korea               2:21:22.00
133 Kim, Yeonggeun           M55 Korea               2:23:40.00
134 Kim, Yangsoo             M58 Korea               2:23:44.00
135 Kim, Seung Gyeom         M56 Korea               2:23:59.00
136 Lee, Jeungmog            M59 Korea               2:25:47.00
137 Kim, Jong Sul            M55 Korea               2:27:11.00
138 An, Jongsoo              M55 Korea               2:27:21.00
139 Park, Mangeun            M55 Korea               2:29:58.00
140 Kwon, Eung hwan          M59 Korea               2:31:00.00
141 Kim, Chung Tae           M58 Korea               2:45:12.00
142 Jang, Mun Chae           M58 Korea               2:51:50.00
 -- Jang, Jeong Hyeon        M59 Korea                      DNF
 -- Lee, Changho             M57 Korea                      DNF
 -- Lee, Moobyung            M55 Korea                      DNF
 -- Sung, Seogki             M55 Korea                      DNF
 -- Lee, Jae Kook            M58 Korea                      DNF
 -- Kim, Byeongpil           M58 Korea                      DNF
 -- Kim, Hyungye             M55 Korea                      DNF
 -- Kim, Hyeongdong          M56 Korea                      DNF
 -- Lee, Dae Won             M56 Korea                      DNF

M60 Half Marathon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thompson, Paul           M60 Great Britain       1:19:52.00
  2 Diez, Alvaro             M60 Spain               1:23:45.00
  3 Maciol, Andrzej          M62 Poland              1:24:02.00
  4 Kim, Insoo               M60 Korea               1:26:20.00
  5 Price, Tony              M60 New Zealand         1:26:35.00
  6 Brandenburg, Jozef       M61 Poland              1:29:00.00
  7 An, Duk Sang             M61 Korea               1:29:04.00
  8 Jeong, Jin Hee           M60 Korea               1:32:00.00
  9 Tomanek, Stanislav       M62 Czech Republic      1:32:07.00
 10 Kim, Gun Hee             M60 Korea               1:32:21.00
 11 Kim, Duhwan              M63 Korea               1:36:26.00
 12 Staiger, Harald          M62 Germany             1:37:19.00
 13 Hwang, Ki Chul           M60 Korea               1:38:17.00
 14 Ji, Sang Byeong          M64 Korea               1:39:15.00
 15 Kim, Dong sik            M60 Korea               1:40:08.00
 16 Choi, Myeong Gi          M61 Korea               1:41:24.00
 17 Kim, Joowon              M61 Korea               1:41:38.00
 18 Lee, Chang No            M64 Korea               1:44:16.00
 19 Murray, Andrew           M64 Great Britain       1:44:27.00
 20 Borowski, Krzysztof      M62 Poland              1:44:39.00
 21 Baek, Hwatae             M62 Korea               1:45:53.00
 22 Gang, Jong Seo           M62 Korea               1:46:59.00
 23 Kim, Dae Gon             M60 Korea               1:47:34.00
 24 Kim, Kitae               M64 Korea               1:48:01.00
 25 Han, Su Eok              M62 Korea               1:48:07.00
 26 Jung, Bonggun            M61 Korea               1:48:53.00
 27 Park, Keumseak           M60 Korea               1:49:36.00
 28 Sargent, Robert          M62 Great Britain       1:49:51.00
 29 Jang, Byeongyeon         M61 Korea               1:51:51.00
 30 Ko, Kwangseung           M61 Korea               1:52:37.00
 31 Tak, Hyeon Gi            M60 Korea               1:52:45.00
 32 Salazar Ortiz, Carlos Hu M60 Costa Rica          1:53:24.00
 33 Kim, Youngsoo            M61 Korea               1:53:41.00
 34 Kim, Gisik               M63 Korea               1:53:52.00
 35 Yoo, Chan Ha             M60 Korea               1:54:20.00
 36 Seo, Seong Nam           M61 Korea               1:54:54.00
 37 Kim, Yong Du             M60 Korea               1:55:18.00
 38 Kim, U Hwan              M60 Korea               1:55:48.00
 39 Park, Jeomsoo            M64 Korea               1:56:13.00
 40 Ahn, Byung Soo           M61 Korea               1:56:20.00
 41 Park, Byeongmo           M60 Korea               1:57:10.00
 42 Lee, Seok Un             M60 Korea               1:57:35.00
 43 Jeon, Yul Am             M62 Korea               1:58:16.00
 44 Jung, Taeguk             M60 Korea               1:58:32.00
 45 Cho, Jeong Ho            M60 Korea               1:59:11.00
 46 Lee, Sangyong            M60 Korea               1:59:48.00
 47 Choe, Yeong Kyo          M64 Korea               2:00:30.00
 48 Han, Hae Su              M64 Korea               2:01:56.00
 49 Park, I Chun             M61 Korea               2:02:47.00
 50 Kim, Byeingyoug          M61 Korea               2:02:50.00
 51 Jeon, Geunsu             M60 Korea               2:05:05.00
 52 Song, Taegab             M61 Korea               2:07:31.00
 53 Yun, Yeon Seop           M64 Korea               2:08:31.00
 54 Jang, Jaewon             M62 Korea               2:08:48.00
 55 Jeong, Seon Ju           M61 Korea               2:10:26.00
 56 Lee, Jong Ha             M63 Korea               2:11:34.00
 57 Hwang, Hakju             M64 Korea               2:15:45.00
 58 Park, Yonggyu            M64 Korea               2:16:36.00
 59 Ha, Young Chul           M61 Korea               2:19:16.00
 60 Lee, Hyeon Seong         M61 Korea               2:19:52.00
 61 Dillon, Kevin            M62 Great Britain       2:27:29.00
 62 Choi, Won Rak            M61 Korea               2:31:43.00
 -- Ahn, Yongmo              M61 Korea                      DNF
 -- Woo, Samsik              M63 Korea                      DNF
 -- Lee, Eun Kyu             M62 Korea                      DNF
 -- Kim, Jonghwan            M63 Korea                      DNF
 -- Ki, Seemun               M60 Korea                      DNF
 -- Sim, Jae seong           M63 Korea                      DNF
 -- Hwang, Jeong yeon        M61 Korea                      DNF

M65 Half Marathon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mullin, Peter            M66 United States       1:26:36.00
  2 Belaabed, Yassine        M65 Australia           1:27:53.00
  3 Lee, Kunhyung            M66 Korea               1:32:51.00
  4 Fernandez Suarez, Luis R M65 Spain               1:36:21.00
  5 Fannia, Hassen           M65 Tunisia             1:38:02.00
  6 Jeong, Ha Soo            M65 Korea               1:38:44.00
  7 Yang, Ingyoon            M65 Korea               1:40:54.00
  8 O, U Seok                M69 Korea               1:41:38.00
  9 Hwang, Yeongjin          M67 Korea               1:43:41.00
 10 Lee, Dekchon             M67 Korea               1:45:16.00
 11 Dennis, Scott            M68 Philippines         1:49:32.00
 12 Kang, Yeongsik           M67 Korea               1:50:39.00
 13 Choi, JongSool           M67 Korea               1:51:09.00
 14 Park, Bu Geun            M65 Korea               1:53:45.00
 15 Woo, Kil Ju              M66 Korea               1:54:24.00
 16 Gonzalez, Ramon          M66 Spain               1:54:34.00
 17 Jo, Hwal Su              M67 Korea               2:01:17.00
 18 Kim, Seongbong           M67 Korea               2:01:57.00
 19 Wu, Ting Hung            M68 Hong Kong, China    2:03:47.00
 20 Kang, Bun Seouk          M69 Korea               2:05:42.00
 21 Jeon, Junseok            M66 Korea               2:07:54.00
 22 Ju, Bok No               M69 Korea               2:11:07.00
 23 Yoo, Sung Jun            M65 Korea               2:12:56.00
 24 Hong, Seong Su           M65 Korea               2:16:41.00
 25 Bae, Jeong Hwan          M65 Korea               2:20:58.00
 -- Nam, Guo Cheong Owan     M65 Korea                      DNF
 -- Lee, Dae Jung            M66 Korea                      DNF

M70 Half Marathon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jo, Soonok               M70 Korea               1:33:18.00
  2 Baltabayev, Marat        M70 Kazakhstan          1:40:02.00
  3 Liban, Zygfryd           M73 Poland              1:40:56.00
  4 Park, Seong Jae          M74 Korea               1:53:58.00
  5 Kim, Jung Won            M70 Korea               1:57:11.00
  6 Choi, Eunsik             M70 Korea               2:04:47.00
  7 Black, Kenneth           M73 Great Britain       2:06:13.00
  8 Komuning, Jikut          M71 Malaysia            2:08:33.00
  9 Kostka, Josef            M70 Czech Republic      2:08:45.00
 10 Park, Jung Il            M72 Korea               2:10:23.00
 -- Yun, Jeong heon          M70 Korea                      DNF

M75 Half Marathon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Park, Kanggil            M76 Korea               1:51:44.00
  2 Abbott, Ioulios          M75 Greece              2:09:19.00
  3 Green, Les               M78 Great Britain       3:07:27.00

W35 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  7.74
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Erawati, Dedeh           W37 Indonesia                 8.96
  2 Foster, Melissa          W38 Australia                 9.79
  3 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                  10.51

W40 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  7.86
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Safarikova, Eva          W41 Czech Republic            8.85
  2 Szykulska, Renata        W42 Poland                    9.53
  3 Legendre, Carine         W43 France                    9.74
  4 Clement, Anne-Catherine  W41 Belgium                  10.36
 -- Bravo, Tatiana           W41 Chile                      DNF

W45 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  8.79
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lambert, Lenore          W47 Australia                 9.45
  2 van Daalen, Aafke        W45 Netherlands               9.47
  3 Simon-Ballane Kalama, An W47 Hungary                   9.70
  4 Alisch, Urte             W49 Germany                   9.85
  5 Gooden, LaDonna          W49 United States             9.86
  6 Cañedo, Bertha           W47 Mexico                   10.49
  7 Dias, Donita             W45 Brazil                   10.50

W50 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  9.26
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krepkina, Valentyna      W51 Ukraine                   9.90
  2 Burzlaff, Birgit         W53 Germany                  10.10
  3 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  10.11
  4 Miyata, Naomi            W52 Japan                    10.22
  5 Fjodorova, Inara         W51 Latvia                   10.68
  6 Wight, Philippa          W53 Australia                11.16

W55 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  9.71
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stagles, Sally           W56 Australia                 9.82
  2 Upshaw, Joy              W56 United States            10.15
  3 Suttor, Robyn            W58 Australia                10.59
  4 Tse, Cecilia Wah Sau     W57 Hong Kong, China         13.22

W60 60 m Hurdles
================================================================
      60 WMA: R  9.90  24/03/2017  Jane Horder, Great Britain
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Horder, Jane             W60 Great Britain             9.90R
  2 Filer, Carole            W61 Great Britain            10.20
  3 Grummert, Karin          W61 Germany                  12.24
  4 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    13.36

W65 60 m Hurdles
================================================================
      65 WMA: R 10.58
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Perkins, Wilma           W67 Australia                11.61
  2 Hemmer, Claude           W67 Luxembourg               12.22

W70 60 m Hurdles
================================================================
      70 WMA: R 11.37
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            14.31

W75 60 m Hurdles
================================================================
      75 WMA: R 13.39
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                15.38

M35 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  7.40
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Liam            M38 Great Britain             8.20Q  2
  2 Krejci, Michal           M36 Czech Republic            8.81Q  1
  3 Bereza, Andrii           M35 Ukraine                   8.60Q  2
  4 Nicholls, Clint          M38 Great Britain             8.89Q  1
  5 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China          8.74q  2
  6 Okado, Shigeki           M37 Japan                     8.93q  1
  7 Cremin, Ger              M38 Ireland                   9.06q  2
  8 Choi, Seokchel           M35 Korea                     9.33q  2
  9 Yoo, Dongjin             M39 Korea                    12.29   1

M35 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  7.40
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Collins, Liam            M38 Great Britain             8.19
  2 Bereza, Andrii           M35 Ukraine                   8.49
  3 Krejci, Michal           M36 Czech Republic            8.58
  4 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China          8.64
  5 Nicholls, Clint          M38 Great Britain             8.85
  6 Cremin, Ger              M38 Ireland                   8.94
  7 Okado, Shigeki           M37 Japan                    16.67

M40 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  7.85
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Mensah          M40 Great Britain             8.05Q  2
  2 Souza, Jeferson          M42 United States             8.50Q  1
  3 Ou, Wen-Chien            M42 Chinese Taipei            8.72Q  1
  4 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                 8.89Q  2
  5 Paquée, Markus           M42 Germany                   9.02q  2
  6 Cheung, Wei Lun Alan     M42 Hong Kong, China          9.29q  1
  7 Maier, Bjoern            M43 Germany                   9.30q  1
  8 Sebera, Martin           M43 Czech Republic            9.57q  1
  9 Kotobuki, Masashi        M43 Japan                     9.81   2
 10 Lo, Ka Yan               M40 Hong Kong, China         10.53   2
 11 Ham, Ingyu               M43 Korea                    11.24   1
 12 Hwang, Daesun            M44 Korea                    13.42   2

M40 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  7.85
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Elliott, Mensah          M40 Great Britain             7.93
  2 Souza, Jeferson          M42 United States             8.41
  3 Ou, Wen-Chien            M42 Chinese Taipei            8.67
  4 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                 8.74
  5 Cheung, Wei Lun Alan     M42 Hong Kong, China          9.29
  6 Paquée, Markus           M42 Germany                   9.34
  7 Sebera, Martin           M43 Czech Republic            9.46
  8 Maier, Bjoern            M43 Germany                   9.54

M45 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  8.15
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Appiah, Joe              M46 Great Britain             8.57Q  2
  2 Faaij, Gerard            M46 Netherlands               9.44Q  1
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic            9.54Q  2
  4 Julie, Michel            M48 France                    9.73Q  1
  5 Kochou, Kenji            M48 Japan                     9.61q  2
  6 Mabon, Hunter            M48 Sweden                    9.75q  2
  6 Mohd Ali, Shamry         M49 Malaysia                  9.75q  1
  8 Russell, Scott           M48 South Africa              9.90q  1
  9 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                 9.91   2
 10 Skeete, Marcus           M49 Canada                    9.98   2
 11 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                    10.71   1
 12 Shortridge, David        M46 Great Britain            12.12   2
 -- Kim, Jeonghwan           M49 Korea                      DNF   1

M45 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  8.15
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Appiah, Joe              M46 Great Britain             8.42
  2 Faaij, Gerard            M46 Netherlands               9.39
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic            9.50
  4 Mabon, Hunter            M48 Sweden                    9.67
  5 Russell, Scott           M48 South Africa              9.75
  6 Kochou, Kenji            M48 Japan                     9.77
  7 Mohd Ali, Shamry         M49 Malaysia                  9.87
 -- Julie, Michel            M48 France                     DNF

M50 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  8.47
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Oberhofer, Thomas        M52 Italy                     8.80Q  2
  2 Popov, Igor              M50 France                    9.03Q  1
  3 Blakemore, Damon         M54 United States             9.08Q  1
  4 Brown, Donald            M53 Great Britain             9.16Q  2
  5 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                   9.35q  2
  6 Allen, Ian               M51 Great Britain             9.52q  1
  7 Bontemps, Francois       M53 France                    9.94q  2
  8 Taylor, Dean             M53 Australia                10.59q  2
  9 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand              10.61   2
 10 Oh, Han Joo              M51 Korea                    12.76   1
 -- Bakx, Wan                M53 Netherlands                DNF   1

M50 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  8.47
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Oberhofer, Thomas        M52 Italy                     8.69
  2 Blakemore, Damon         M54 United States             9.00
  3 Bontemps, Francois       M53 France                    9.17
  4 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                   9.39
  5 Brown, Donald            M53 Great Britain             9.46
  6 Popov, Igor              M50 France                    9.70
  7 Taylor, Dean             M53 Australia                10.84
 -- Allen, Ian               M51 Great Britain              DNF

M55 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  8.56
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bozicek, Marko           M55 Slovenia                  9.15Q  1
  2 Tunstall, Neil           M55 Great Britain             9.40Q  2
  3 Seki, Kazuo              M55 Japan                     9.64Q  2
  4 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                 9.74Q  1
  5 Wu, John                 M57 United States             9.90q  2
  6 Musial, Wieslaw          M59 Poland                    9.99q  2
  7 Rungrueng, Bunyat        M56 Thailand                 10.17q  2
  8 Yamashita, Tetsushi      M56 Japan                    10.26q  2
  9 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    11.24   2
 10 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           11.88   1
 11 Sin, Sangcheol           M55 Korea                    13.42   1
 12 Kim, Jong Cheol          M59 Korea                    15.47   1
 -- Huarcaya, Luis           M57 Peru                       DNF   1
 -- Mayor, John              M58 Great Britain              DNF   1

M55 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  8.56
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Bozicek, Marko           M55 Slovenia                  9.14
  2 Tunstall, Neil           M55 Great Britain             9.16
  3 Yamashita, Tetsushi      M56 Japan                     9.58
  4 Seki, Kazuo              M55 Japan                     9.58
  5 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                 9.69
  6 Rungrueng, Bunyat        M56 Thailand                  9.74
  7 Wu, John                 M57 United States             9.76
  8 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   12.41

M60 60 m Hurdles
===================================================================
         WMA: R  8.85
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kreiner, Herbert         M61 Austria                   9.87Q  1
  2 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China         10.03Q  2
  3 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                 10.11Q  2
  4 Blanch, Jordi            M61 Spain                    10.13Q  1
  5 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 10.30q  1
  6 Kasap, Hasan             M60 Turkey                   10.32q  2
  7 Marriott, Wayne          M62 Australia                10.45q  1
  8 Choulidis, Ioannis       M64 Greece                   10.92q  2
  9 Nakashima, Takashi       M62 Japan                    10.94   2
 10 Khumphai, Veeraphon      M60 Thailand                 10.99   2
 11 Choi, Cheolha            M62 Korea                    11.69   1
 12 Banzragch, Batsukh       M61 Mongolia                 12.07   1

M60 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  8.85
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Kreiner, Herbert         M61 Austria                   9.36
  2 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                  9.79
  3 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China          9.94
  3 Blanch, Jordi            M61 Spain                     9.94
  5 Marriott, Wayne          M62 Australia                10.20
  6 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 10.50
  7 Choulidis, Ioannis       M64 Greece                   10.71
 -- Kasap, Hasan             M60 Turkey                     DNF

M65 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  9.17
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Szymura, Henryk          M65 Poland                    9.61
  2 Wilson, Thaddeus         M66 United States             9.75
  3 Strnad, Ivo              M65 Czech Republic            9.97
  4 Kuroiwa, Kuniyoshi       M67 Japan                    11.57

M70 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R  9.44
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kacar, Mehmet Murat      M71 Turkey                   10.45
  2 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic          10.46
  3 Lamp, Jurgen             M73 Estonia                  10.97
  4 van Boven, Frans         M73 Netherlands              12.77
  5 Genov, Yordan            M71 Bulgaria                 13.25
  6 Shrestha, Yagya Lal      M73 Nepal                    25.47

M75 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R 10.09
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yasui, Takehiro          M75 Japan                    10.21
  2 Seno, Hiroaki            M75 Japan                    11.11
  3 Ferguson, Barry          M75 Great Britain            12.62
  4 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                  13.61
  5 Mettrop, Christiaan      M75 Netherlands              13.65
 -- Keck, Heinz              M75 Germany                    DNF

M80 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R 10.86
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bowman, Tony             M81 Great Britain            11.30
  2 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                   12.43
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    12.99
 -- Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                     DNF

M85 60 m Hurdles
================================================================
         WMA: R 13.16
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Singh, Hardev            M85 India                    15.53
  2 Blair, James             M85 New Zealand              20.81

W65 4x200 m Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Australia  'A'                                      2:19.47
     1) Peake, Lyn 67                   2) Flynn, Jeanette 65
     3) Perkins, Wilma 67               4) Moorhouse, Paula 68

W70 4x200 m Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Australia  'A'                                      2:49.19
     1) Parrish, Noreen 75              2) Harris, Frances 75
     3) Petrie, Lavinia 73              4) Hampson, Jean 71

W35-89 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:43.74
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Great Britain and Northern Ire  'A'                 1:49.86
     1) Rudd, Louise 42                 2) Thomas, Michelle Gabrielle 45
     3) Doyle, Zoe 38                   4) Spurway, Claire 38
  2 Poland  'A'                                         1:50.62
     1) Woszczek, Danuta 39             2) Kaczmarek, Aneta 36
     3) Wlodarczyk, Patrycja 36         4) Szykulska, Renata 42
  3 Hong Kong, China  'A'                               2:15.37
     1) Au, Ying Mei 35                 2) Wong, Nim Sze 38
     3) Wong, Chor Kwan Joyce 39        4) Lee, Man Yan 40
  4 Korea  'A'                                          2:31.16
     1) Lee, Yun Jeong 35               2) Pyun, Inyoung 48
     3) Bae, SeungJa 56                 4) Ha, YuSuk 58
 -- Spain  'A'                                               DQ   2nd runner 163.3a
     1) Garcia Garzon, Carolina 38      2) Munoz Cristobal, Maria 37
     3) Carabante, Maria Jose 48        4) Colas, Esther 49

W60-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 2:02.39
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Great Britain and Northern Ire  'A'                 2:04.66
     1) Filer, Carole 61                2) Dassie, Sue 64
     3) Horder, Jane 60                 4) Powell, Caroline 63
  2 Germany  'A'                                        2:25.74
     1) Thoma, Ingeborg 64              2) Schmitt, Karin 66
     3) Grummert, Karin 61              4) Schubert, Rita 62
  3 Korea  'A'                                          3:13.35
     1) Lee, Jeongseon 63               2) Lee, Woosun 70
     3) Yun, SunJa 65                   4) Je, Taenyeo 64
  4 Mexico  'A'                                         3:38.60
     1) Campos Bernal, Esperanza 60     2) Monroy Siles, Lilia 70
     3) Garcia Morales, Ma De Jesus 61  4) Rodriguez Gonzalez, Gloria 69

W55-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:55.90
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 United States of America  'A'                       2:00.51
     1) Bellaire, Cheryl 58             2) Triolo, Sandra 55
     3) Jasper, Lorraine 55             4) Upshaw, Joy 56
  2 Australia  'A'                                      2:04.42
     1) Stagles, Sally 56               2) Douglass, Lynda 55
     3) Suttor, Robyn 58                4) Drennan, Deborah 58
  3 Great Britain and Northern Ire  'A'                 2:08.16
     1) Marler, Caroline 66             2) Tawney, Susie 57
     3) Kelly, Angela 56                4) Mcclelland, Averil 58
  4 Hong Kong, China  'A'                               2:28.91
     1) Wong, Mei Ying Therry 58        2) Lai, Yin Mei 58
     3) Wan, Yin Yee Panny 56           4) Purves, Sheila 61
  5 Spain  'A'                                          2:48.93
     1) Adan, Pilar 64                  2) Briz, Maria Josefa 65
     3) Rodriguez del Rio, Ma de los An 4) Vaquero Sanchez, Emilia 68

W50-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:50.40
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Australia  'A'                                      1:57.02   2
     1) Mogentale, Gianna 53            2) Brims, Julie 51
     3) Naylon, Janet 50                4) Wight, Philippa 53
  2 Japan  'A'                                          2:01.71   1
     1) Kaneko, Yoko 52                 2) Suzuki, Miki 54
     3) Sawada, Maya 54                 4) Miyata, Naomi 52
  3 Germany  'A'                                        2:03.38   2
     1) Opitz, Iris 50                  2) Contag, Christiane 54
     3) Grissmer, Sabine 50             4) Burzlaff, Birgit 53
  4 United States of America  'A'                       2:05.18   2
     1) McCoy, Belinda 56               2) Carty-Dumitrescu, Linda 50
     3) Chambers, Denise 52             4) Barney, Colleen 50
  5 Hong Kong, China  'A'                               2:05.41   1
     1) Lok, Suet Yee 54                2) Hung, Ka Yee Margaret 53
     3) Lung, Wai Lan 52                4) Tse, Cecilia Wah Sau 57
  6 Spain  'A'                                          2:07.99   2
     1) Escribano Checa, Maria Rosa 58  2) Lopez Almorox, Maria Azucena 59
     3) Acena De Mesa, Maria Del Carmen 4) Hightower McHarris, Courteney 5
  7 Canada  'A'                                         2:08.08   1
     1) Del Grande, Karla 63            2) Everton, Nicola 51
     3) Bortignon, Christa 80           4) Alexis, Wendy 61
  8 Korea  'A'                                          2:10.90   1
     1) Joung, Bokhee 58                2) Jo, Young Hee 53
     3) Jang, Sunok 52                  4) Jeong, Heeok 52

W45-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:46.38
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Australia  'A'                                      2:10.27
     1) Peksis, Julie 57                2) Delaney, Janelle 47
     3) Coombe, Amanda 49               4) Brown, Petrina 48
  2 Japan  'A'                                          2:20.27
     1) Kajihara, Kumiko 45             2) Oe, Yuko 49
     3) Nishizawa, Kaori 49             4) Tamada, Yumiko 64
  3 Great Britain and Northern Ire  'A'                 2:29.22
     1) Richardson, Lesley 47           2) Ramage, Sharyn 54
     3) Marr, Lynne 55                  4) Collins, Alison Jane 52

W40-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:44.34
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Latvia  'A'                                         1:51.97   2
     1) Faitusa, Dace 49                2) Kalva, Solvita 43
     3) Linina, Dace 41                 4) Nefjodova-Volkova, Ludmila 40
  2 United States of America  'A'                       1:53.46   2
     1) West, Nedenia 48                2) Gooden, LaDonna 49
     3) Roberts, Charmaine 49           4) Walles, Maurelhena 42
  3 Italy  'A'                                          1:58.80   2
     1) Baggiolini, Emanuela 44         2) Galli, Cristina 49
     3) Gallorini, Chiara 43            4) Prunea, Simona 46
  4 Finland  'A'                                        2:03.42   1
     1) Haikonen, Johanna 43            2) Metsankyla, Marja 66
     3) Sibelius, Nina 51               4) Raman, Virpi 49
  5 Hong Kong, China  'A'                               2:09.12   1
     1) Yeung, Yan Yan Annette 41       2) Yeung, Chun Chun Jane 43
     3) Lam, Sau Ling 48                4) Chung, Man Yi 45
  6 Korea  'A'                                          2:12.13   1
     1) Sin, Jeongsun 48                2) Park, Hyejeong 43
     3) Lee, MinJu 46                   4) Lee, Yeonsook 45
  7 New Zealand  'A'                                    2:13.17   1
     1) Waring, Christine 73            2) Harris, Andrea 46
     3) Deleiros, Anne 68               4) Story, Vanessa 42
  8 Czech Republic  'A'                                 2:21.05   1
     1) Vlachynská, Libuše 55           2) Borovickova, Lenka 44
     3) Chlupata, Jana 66               4) Stewartová, Miriam 52

M70 4x200 m Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Finland  'A'                                        2:06.08
     1) Maki, Vesa 70                   2) Yla-Liedenpohja, Jouko 72
     3) Juopperi, Markku 72             4) Vayrynen, Eero 70
  2 United States of America  'A'                       2:07.12
     1) Cozens, Robert 80               2) Pate, Ronald 70
     3) Patton, Gary 71                 4) Lida, Robert 80

M75 4x200 m Relay
================================================================
      75 WMA: R 2:00.58
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Germany  'A'                                        2:23.53
     1) Boysen, Christian 75            2) Adams, Gerhard 79
     3) Szponik, Franz Josef 76         4) Keck, Heinz 75

M80 4x200 m Relay
================================================================
      80 WMA: R 2:11.26
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Japan  'A'                                          2:38.29
     1) Ishikawa, Nobuo 81              2) Hamasaki, Yukio 83
     3) Tabira, Sadao 83                4) Tanaka, Hiroo 86

M65-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:49.78
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 United States of America  'A'                       1:48.58R  2
     1) Allie, Charles 69               2) Powell, Charles 65
     3) Wilson, Thaddeus 66             4) Collins, William 66
  2 Italy  'A'                                          1:55.13   2
     1) Soru, Mario 66                  2) Goretti, Renato 66
     3) Finielli, Giovanni 66           4) Felicetti, Vincenzo 68
  3 New Zealand  'A'                                    1:56.57   1
     1) Guptill, Trevor 70              2) Carter, Ian 66
     3) Deleiros, Anthony James 70      4) Dougall, Alan 69
  4 Poland  'A'                                         2:02.28   1
     1) Seidel, Boguslaw 68             2) Lorenz, Sylwester 66
     3) Szymura, Henryk 65              4) Seidel, Wojciech 67
  5 Netherlands  'A'                                    2:04.47   1
     1) van der Schaaf, Jelle 72        2) Marcelissen, Frans 65
     3) van Osch, Michel 68             4) Smeets, Hans 70
  6 Great Britain and Northern Ire  'A'                 2:06.55   2
     1) Hinds, David 66                 2) Bowman, Tony 81
     3) Thorp, Stewart 65               4) Treacher, Anthony 77
  7 Canada  'A'                                         2:23.36   1
     1) Sandhu, Hardev 68               2) Christensen, Vern 76
     3) Clarke, John 65                 4) Greenshields, Duncan 68

M60-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:41.53
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Australia  'A'                                      1:56.12
     1) Ramondetta, Victor 62           2) Marriott, Wayne 62
     3) Crombie, Peter 72               4) Fienieg, John 62
  2 Korea  'A'                                          1:56.52
     1) Lee, GwonJo 60                  2) Park, Chungmok 61
     3) Yea, Hee Kwon 60                4) Choi, Cheolha 62
 -- Germany  'A'                                             DQ   163.3
     1) Grissmer, Bernhard 61           2) Kreemke, Wolfgang 61
     3) Herrmann, Volkmar 61            4) Grissmer, Klemens 65

M55-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:40.58
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Great Britain and Northern Ire  'A'                 1:48.14
     1) Guest, Paul 55                  2) Lewis, Bob 55
     3) Mayor, John 58                  4) Tunstall, Neil 55
  2 Ireland  'A'                                        1:58.08
     1) Gough, Joe 64                   2) Lynch, Brian 63
     3) O'Connor, Thomas 56             4) Cornyn, Michael 55
  3 United States of America  'A'                       2:00.30
     1) Schoffman, Jim 63               2) Berryman, Michael 58
     3) Mcbarnette, Bruce 59            4) Gould, Stephen 60
  4 Finland  'A'                                        2:01.27
     1) Stromberg, Christer 56          2) Nousiainen, Pertti 63
     3) Mero, Antti 64                  4) Koskela, Raimo 62
  5 Chinese Taipei  'A'                                 2:06.90
     1) Chang, Shun-Ho 60               2) Lee, Tung-Lung 68
     3) Kao, Chen-San 57                4) Shieh, Jong-Her 71

M50-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:34.64
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 United States of America  'A'                       1:36.53   2
     1) Aurelien, Clinton 51            2) Shute, Marcus W 54
     3) Blakemore, Damon 54             4) Thomas, Robert 50
  2 Canada  'A'                                         1:37.72   1
     1) Lemassif, Christian 50          2) Tavitian, Zaven 50
     3) Faucher, Serge 52               4) Sherar, Michael 53
  3 France  'A'                                         1:39.16   2
     1) Bontemps, Francois 53           2) Zavattero, Benoit 56
     3) Zapha, Thierry 52               4) Popov, Igor 50
  4 Japan  'A'                                          1:44.16   1
     1) Ikeno, Masahiro 52              2) Yuji, Yasuhisa 56
     3) Nishimura, Hidehito 59          4) Nomura, Tadashi 52
  5 Australia  'A'                                      1:46.24   2
     1) Jones, Stephen 53               2) Smith, Colin 54
     3) Jankowski, George 54            4) Taylor, Dean 53
  6 Spain  'A'                                          1:47.35   1
     1) Aguirrebengoa, Roberto 58       2) Blanch, Jordi 61
     3) Rubia, Rafael De La 56          4) Jaramillo, Carlos 52
  7 Korea  'A'                                          1:48.91   1
     1) Lim, Chansoo 52                 2) Kim, Gwonsun 52
     3) Choi, Hyunsik 59                4) Seo, Keumseog 55
  8 Germany  'A'                                        1:50.30   2
     1) Funk, Burghardt 53              2) Contag, Andreas 56
     3) Baranzke, Martin 53             4) Müller, Christoph 50
  9 Hong Kong, China  'A'                               1:51.12   1
     1) Lai, Tung Sing Jeffrey 51       2) Lam, Wai Kin 52
     3) Reeves, Mark Francis 55         4) Lam, Tsun Fat 51
 10 Italy  'A'                                          2:01.24   1
     1) Gianfranco, Belluomo 56         2) Bertuzzo, Flavio 58
     3) Faraoni, Claudio 58             4) Tifi, Alessandro 53

M45-99 4x200 m Relay
================================================================
         WMA: R 1:33.97
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Spain  'A'                                          1:39.29
     1) López Anaya, Juan Luis 46       2) Ruiz, Pascual 46
     3) Balagué Rubio, Miguel Angel 46  4) Jalon Sesma, Miguel Antonio 50
  2 Canada  'A'                                         1:40.39
     1) Kangni, Jerry 48                2) Lawson, Peter 48
     3) Skeete, Marcus 49               4) Osland, Paul 53
  3 United States of America  'A'                       1:41.80
     1) Yelverton, William 56           2) Cormier, John 49
     3) Padgett, Calvin 48              4) Foster, Robert 55
  4 Great Britain and Northern Ire  'A'                 1:44.73
     1) Osunsami, Michael 48            2) Newton, Keith 48
     3) Golding, Leeroy 49              4) Brown, Donald 53
  5 Hong Kong, China  'A'                               1:49.59
     1) Lui, Yu Man Timothy 47          2) Chui, Kam Tong Tony 47
     3) Lay Yat Mou, Yau Ching 45       4) Kwong, Wing Biu 49
 -- Japan  'A'                                               DQ   rule 170.7
     1) Kodaka, Koji 49                 2) Hosaka, Masashi 47
     3) Kochou, Kenji 48                4) Shibata, Nobutaka 47

M40-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:31.05
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Great Britain and Northern Ire  'A'                 1:33.23   2
     1) Ossai, Tamunonengiye-ofori 41   2) Harvey, Ciaran 43
     3) Elliott, Mensah 40              4) Coogan, Mike 44
  2 Japan  'A'                                          1:37.27   2
     1) Yazawa, Keiichi 40              2) Yamamoto, Koji 40
     3) Yamada, Shinishi 41             4) Fujita, Katunori 42
  3 Australia  'A'                                      1:38.52   1
     1) Gibbons, Geoffrey 40            2) Wilcox, Andrew 48
     3) Parkinson, Gary 49              4) Telfer, Ken 49
  4 United States of America  'A'                       1:40.75   2
     1) Baynes, Andre 46                2) Souza, Jeferson 42
     3) Brady, Peter 45                 4) Williams, Mark 44
  5 Hong Kong, China  'A'                               1:41.58   1
     1) Yu, Wai Chun Peter 41           2) Wong, Kai Tung Dominic 44
     3) Cheung, Wei Lun Alan 42         4) Wong, Kin On 43
  6 Korea  'A'                                          1:41.72   1
     1) Lee, Boksoo 45                  2) Lim, Hyeontaek 41
     3) Jeon, Jaeik 42                  4) Lim, Woeho 47
  7 Singapore  'A'                                      1:42.98   2
     1) Tan, Yew Yong 48                2) Verasalam, Thana Rajan 45
     3) Chin, Khen Theen 43             4) Wong, Mun Kong 49
  8 Ireland  'A'                                        2:00.97   1
     1) Fleming, Paul 41                2) McDermott, Sean 42
     3) Shortall, Dermot 49             4) O'Shea, Mark 45
  9 New Zealand  'A'                                    2:06.18   2
     1) Wray, Michael 50                2) Cameron, Jason 45
     3) Price, Tony 60                  4) Cross, Greg 43
 -- Germany  'A'                                            DNF   1
     1) Gröger, Roland 52               2) Gippert, Jochen 40
     3) Paquée, Markus 42               4) Milde, Nils 42

M35-99 4x200 m Relay
===================================================================
         WMA: R 1:29.74
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 United States of America  'A'                       1:33.95   1
     1) Dunn, Durran 35                 2) Dussett, Antwon 41
     3) Hogue, Andrew 43                4) Torres, Jassiel 39
  2 France  'A'                                         1:36.76   2
     1) Egoua, Georges 46               2) Beaumont, David 37
     3) Besombes, Laurent 40            4) Jebari, Khelifa 36
  3 Japan  'A'                                          1:37.23   2
     1) Tanaka, Kenji 37                2) Honda, Naoya 35
     3) Eda, Tatsurou 37                4) Okado, Shigeki 37
  4 Hong Kong, China  'A'                               1:38.58   2
     1) Ng, Chit Wing 36                2) Tang, Wing Kin 39
     3) Mak, Ho Nung Marcus 39          4) Chan, Eric 39
  5 Great Britain and Northern Ire  'A'                 1:38.70   2
     1) Collins, Liam 38                2) Freemanst, Stephen 49
     3) Shortridge, David 46            4) Bolan-Ashworth, Tom 37
  6 Ireland  'A'                                        1:39.06   1
     1) Boyce, Brian 39                 2) Lynch, Colm 37
     3) Cremin, Ger 38                  4) Sheridan, Shane 58
  7 Spain  'A'                                          1:40.01   2
     1) Sabater Santonja, Luis Miguel 4 2) Alaves Clemente, Jose Luis 35
     3) Crespo Rincon, Juan Jose 43     4) Gil, Juan Antonio 37
  8 Singapore  'A'                                      1:42.11   1
     1) Mather, Richard 37              2) Tan, Keng Lay Kevin 51
     3) Jaafar, Radwan 45               4) Gallyot, Ronald dominic 46
  9 Korea  'A'                                          1:46.81   2
     1) Kang, Taehoon 37                2) Im, Hyeongi 44
     3) Keum, Tongkuk 46                4) Kim, Minsu 35
 -- Poland  'A'                                              DQ   1  163.3
     1) Sobora, Lukasz 38               2) Szewera, Pawel 44
     3) Ratajczyk, Krzysztof 38         4) Olszewski, Adrian 38
 -- Chinese Taipei  'A'                                      DQ   1  170.7
     1) Hong, Wen-Chin 40               2) Su, Po-Chin 37
     3) Liu, Chien-Jen 56               4) Chiu, Chien-Chih 45

W35 High Jump
================================================================
      35 WMA: R 1.98m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hustache, Audrey         W38 France                   1.62m

W40 High Jump
================================================================
      40 WMA: R 1.94m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Toyohiro, Satoko         W44 Japan                    1.47m
  2 Nakamura, Chie           W44 Japan                    1.41m
  3 Linina, Dace             W41 Latvia                   1.41m

W45 High Jump
================================================================
         WMA: R 1.65m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Laila, Petersone         W46 Latvia                   1.57m
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia                1.54m
  3 Kurtcan, Aycan           W48 Turkey                   1.51m
  4 Royer nack, Lolita       W48 France                   1.48m
  5 Alisch, Urte             W49 Germany                  1.42m

W50 High Jump
================================================================
      50 WMA: R 1.57m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Barrientos, Marcela      W52 Chile                    1.50m
  2 Buizza, Monica           W50 Italy                    1.50m
  3 Murray, Siobheal         W50 Ireland                  1.44m
  4 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  1.42m
  5 Rossetti, Stefania       W50 Italy                    1.42m
  6 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                1.30m
  7 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                  1.30m
  8 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                    1.26m

W55 High Jump
================================================================
      55 WMA: R 1.49m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    1.34m
  2 Lopez Almorox, Maria Azu W59 Spain                    1.14m
 -- Kaushik, Indu            W59 India                       NH

W60 High Jump
================================================================
      60 WMA: R 1.46m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            1.38m
  2 Hannon, Sue              W60 Canada                   1.22m
  3 Brakanska, Dace          W62 Latvia                   1.14m
  4 Thoma, Ingeborg          W64 Germany                  1.08m

W65 High Jump
================================================================
      65 WMA: R 1.35m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cad, Marjeta             W69 Slovenia                 1.16m
  2 Perkins, Wilma           W67 Australia                1.11m

W70 High Jump
================================================================
      70 WMA: R 1.30m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            1.05m

W75 High Jump
================================================================
      75 WMA: R 1.25m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schickert, Lynne         W75 Australia                0.84m

M35 High Jump
================================================================
         WMA: R 2.30m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jobard, Laurent          M38 France                   1.92m
  2 Ratajczyk, Krzysztof     M38 Poland                   1.89m
  3 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China         1.83m
  4 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei           1.71m
  5 Chala, Gudman            M39 Ecuador                  1.68m
  6 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China         1.60m
 -- Kim, Sinhyuk             M35 Korea                       NH
 -- Park, Junwoo             M38 Korea                       NH

M40 High Jump
================================================================
         WMA: R 2.10m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Portemer, Nils           M41 France                   2.04m
  2 Fukumoto, Yoshihisa      M43 Japan                    2.01m
  3 Sung, Gibo               M40 Korea                    1.65m
  4 Shimizu, Kiminori        M42 Japan                    1.62m

M45 High Jump
================================================================
         WMA: R 2.04m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Merayo Cantalapiedra, Lu M47 Spain                    1.72m
  2 Amano, Ken               M45 Japan                    1.66m
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic           1.60m
  4 Hsu, Kuang-Liang         M47 Chinese Taipei           1.55m
  5 Mazeau, Sylvain          M48 France                   1.55m
  6 Okawara, Shinichi        M49 Japan                    1.50m
  7 Skeete, Marcus           M49 Canada                   1.50m
  8 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China         1.45m
  9 Lee, Kirak               M48 Korea                    1.30m

M50 High Jump
================================================================
         WMA: R 2.00m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kramar, Oleg             M52 Ukraine                  1.71m
  2 Jeong, Younghwan         M50 Korea                    1.68m
  2 Nomura, Tadashi          M52 Japan                    1.68m
  4 Parks, Terry             M52 United States            1.65m
  5 Hawke, Karl              M50 United States            1.59m
  6 Kwon, Younghwan          M51 Korea                    1.45m
 -- Park, Yeongho            M53 Korea                       NH
 -- Kim, Jin Eup             M52 Korea                       NH
 -- Han, Donwu               M52 Korea                       NH

M55 High Jump
================================================================
         WMA: R 1.88m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mcbarnette, Bruce        M59 United States            1.70m
  2 Nagle, Mats              M56 Sweden                   1.63m
  3 Momose, Akifumi          M55 Japan                    1.60m
  4 Park, Hyunkwon           M56 Korea                    1.55m
  4 Bengtsson, Tomas         M55 Sweden                   1.55m
  6 Bedot, Lionel            M58 France                   1.45m
  7 Koyama, Hiroshi          M55 Japan                    1.45m
  8 Phelan, Richard          M55 Great Britain            1.40m
  9 Liu, Chien-Jen           M56 Chinese Taipei           1.25m
 -- Lee, Gyewu               M59 Korea                       NH

M60 High Jump
================================================================
         WMA: R 1.73m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fedorko, Oleg            M62 Ukraine                  1.74mR
  2 Lorenc, Jaroslav         M63 Czech Republic           1.61m
  3 Dariusz, Bednarski       M62 Poland                   1.61m
  4 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  1.58m
  5 Roivainen, Olavi         M60 Finland                  1.50m
  6 Prstec, Miro             M60 Slovenia                 1.45m
  7 Watson, Richard          M64 United States            1.25m

M65 High Jump
================================================================
      65 WMA: R 1.68m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tudem, Ulf               M65 Norway                   1.57m
  2 Myrberg, BengtBruno      M65 Sweden                   1.54m
  3 Strnad, Ivo              M65 Czech Republic           1.51m
  4 Cela, Valdis             M69 Latvia                   1.48m
  5 Klemm, Ulrich            M68 Germany                  1.35m
  6 Mussinghoff, Herbert     M67 Germany                  1.30m

M70 High Jump
================================================================
      70 WMA: R 1.59m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Olsen, Jan Kristian      M70 Norway                   1.51m
  2 Maki, Vesa               M70 Finland                  1.35m
  3 Lippoldes, Udo           M70 Germany                  1.30m
  3 Frable, Norman           M71 United States            1.30m
  5 Viiru, Kunto             M74 Finland                  1.25m
  6 Genov, Yordan            M71 Bulgaria                 1.05m

M75 High Jump
================================================================
      75 WMA: R 1.52m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   1.32m
  2 Keck, Heinz              M75 Germany                  1.20m
  3 Goertz, Reiner           M76 Germany                  1.08m
  4 Wood, Allan              M79 Australia                1.05m
 -- Yadav, Sukhbir Singh     M79 India                       NH

M80 High Jump
================================================================
      80 WMA: R 1.35m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                   1.23m
  2 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    1.17m
  3 Sluga, Marko             M81 Slovenia                 1.14m

M85 High Jump
================================================================
      85 WMA: R 1.22m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Blair, James             M85 New Zealand              1.05m
 -- Yasuniwa, Fumio          M85 Japan                       NH

W35 Pole Vault
================================================================
      35 WMA: R 4.61m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                  2.50m

W40 Pole Vault
================================================================
      40 WMA: R 4.05m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rosen, Jenny             W44 Sweden                   2.80m

W45 Pole Vault
================================================================
      45 WMA: R 3.55m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ellis, Selina            W48 Australia                1.90m

W50 Pole Vault
================================================================
      50 WMA: R 3.31m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krepkina, Valentyna      W51 Ukraine                  2.80m
  2 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  2.00m

W55 Pole Vault
================================================================
      55 WMA: R 2.98m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 -- Kaushik, Indu            W59 India                       NH

W60 Pole Vault
================================================================
      60 WMA: R 3.01m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dassie, Sue              W64 Great Britain            2.10m
  2 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    1.30m

W65 Pole Vault
================================================================
      65 WMA: R 2.90m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Perkins, Wilma           W67 Australia                1.80m
  2 Deleiros, Anne           W68 New Zealand              1.50m

M35 Pole Vault
================================================================
      35 WMA: R 5.90m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Palliyath, Jijesh        M37 India                    4.25m
  2 Muhlhofer, Ingo          M37 Germany                  4.25m
  3 Miihkinen, Antti         M35 Finland                  3.80m
  4 Jose Francisco, Gonzalez M37 Mexico                   3.35m
  5 Hsu, Shih-Huan           M39 Chinese Taipei           3.05m

M40 Pole Vault
================================================================
      40 WMA: R 5.36m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yang, Mu-Hui             M40 Chinese Taipei           3.95m
  2 Nikolajev, Sergej        M44 Sweden                   3.80m
  3 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                3.80m
  4 Bartl, Radek             M42 Czech Republic           3.65m
  5 Osugi, Junichi           M44 Japan                    3.65m
  6 Yang, Chen-Chung         M42 Chinese Taipei           3.35m
 -- Sakamoto, Hiroaki        M43 Japan                       NH

M45 Pole Vault
================================================================
      45 WMA: R 5.14m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kim, Chulkyun            M48 Korea                    4.20m
  2 Burda, Jiri              M49 Czech Republic           3.90m
  3 Mabon, Hunter            M48 Sweden                   3.80m
  4 Fukaya, Eiji             M47 Japan                    3.70m
  5 Gril, Damjan             M49 Slovenia                 3.10m
 -- Gordon, Dave             M48 Great Britain               NH

M50 Pole Vault
================================================================
      50 WMA: R 4.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vasina, Jozef            M50 Slovak Republic          3.55m
  2 Krauze, Jerzy            M53 Poland                   3.40m
  3 Stummer, Alfred          M54 Austria                  2.95m
  4 Jankowski, George        M54 Australia                2.65m
  5 Walker, Stuart           M52 Great Britain            2.50m

M55 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 4.52m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Spony, Marc              M56 France                   3.85m
  2 Bajner, Miroslav         M59 Slovak Republic          3.55m
  3 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                3.30m
  4 Rungrueng, Bunyat        M56 Thailand                 3.20m
  5 Jarvi, Risto             M59 Finland                  3.20m
  5 Leiper, Allan            M56 Great Britain            3.20m
  7 Park, Hyunkwon           M56 Korea                    2.80m
 -- Nishikawa, Yoshinobu     M58 Japan                       NH
 -- Phelan, Richard          M55 Great Britain               NH

M60 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 4.16m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Williams, Allan          M63 Great Britain            3.30m
  2 Roivainen, Olavi         M60 Finland                  3.20m
  3 Olafsson, Jon Siguroul   M62 Iceland                  3.00m
  4 Takada, Yoji             M61 Japan                    2.90m
  5 Khumphai, Veeraphon      M60 Thailand                 2.90m
  6 St Cyr, Kenneth          M64 United States            2.40m
  7 Tang, Kim Fai            M64 Hong Kong, China         2.40m
  8 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                    2.30m
 -- Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                    NH

M65 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 3.86m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Strnad, Ivo              M65 Czech Republic           3.40m
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                   3.30m
  3 van Vliet, Marc          M65 Netherlands              3.00m
  4 van Osch, Michel         M68 Netherlands              2.60m
 -- Krawczuk, Jan            M66 Poland                      NH
 -- Marzac, Robert           M68 France                      NH

M70 Pole Vault
================================================================
      70 WMA: R 3.35m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schillinger, George      M71 Australia                2.90m
  1 Vayrynen, Eero           M70 Finland                  2.90m
  3 Murto, Reijo             M70 Finland                  2.30m

M75 Pole Vault
================================================================
      75 WMA: R 3.00m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lagerqvist, Hans         M76 Sweden                   2.60m
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   2.30m
  3 Goertz, Reiner           M76 Germany                  1.90m

M80 Pole Vault
================================================================
      80 WMA: R 2.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                   2.20m
  2 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    1.70m
 -- Solvberg, Kjartan        M80 Norway                      NH

W35 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.86m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia                5.57m
  2 Munoz Cristobal, Maria   W37 Spain                    5.08m

W40 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.64m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Szykulska, Renata        W42 Poland                   5.27m
  2 Kalva, Solvita           W43 Latvia                   5.03m
  3 Safarikova, Eva          W41 Czech Republic           5.01m
  4 Nakamura, Chie           W44 Japan                    4.91m
  5 Lau, Bernice Kam Mun     W43 Malaysia                 4.38m

W45 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                  5.10m
  2 Lambert, Lenore          W47 Australia                4.93m
  3 Simon-Ballane Kalama, An W47 Hungary                  4.75m
  4 Faitusa, Dace            W49 Latvia                   4.65m
  5 Canedo, Bertha           W47 Mexico                   4.49m
  6 Dias, Donita             W45 Brazil                   4.38m
  7 Gulati, Roshni           W48 India                    4.02m
  8 Min, Suyeon              W47 Korea                    3.18m
  9 Richardson, Lesley       W47 Great Britain            2.81m

W50 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.45m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krepkina, Valentyna      W51 Ukraine                  4.88m
  2 Burzlaff, Birgit         W53 Germany                  4.79m
  3 Opitz, Iris              W50 Germany                  4.53m
  4 Gumpil, Juliana          W53 Malaysia                 4.44m
  5 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    4.14m
  6 Daigo, Atsuko            W53 Japan                    4.10m
  7 Lung, Wai Lan            W52 Hong Kong, China         3.92m
  8 Naylon, Janet            W50 Australia                3.87m
  9 Hung, Ka Yee Margaret    W53 Hong Kong, China         3.76m
 10 Nurani, Budi             W51 Indonesia                3.65m
 11 Wieciorkowska, Zofia     W54 Poland                   3.64m
 12 Jung, Hwaja              W52 Korea                    3.51m
 13 Tapia, Soledad           W54 Chile                    2.45m
 14 Lim, Aegyeong            W52 Korea                    2.41m

W55 Long Jump
================================================================
         WMA: R 4.97m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 United States            4.45m
  2 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    4.42m
  3 Mcclelland, Averil       W58 Great Britain            4.32m
  4 Stagles, Sally           W56 Australia                4.13m
  5 Joung, Bokhee            W58 Korea                    3.90m
  6 Tse, Cecilia Wah Sau     W57 Hong Kong, China         3.86m
  7 Nakanishi, Mayumi        W59 Japan                    3.82m
  8 Dorina, Annie            W59 France                   3.71m
  9 Yong, Lucy               W58 Malaysia                 3.39m
 10 Kang, Jungsuk            W57 Korea                    1.46m

W60 Long Jump
================================================================
      60 WMA: R 4.58m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            4.52m
  2 Jacobs, Tilly            W60 Netherlands              4.29m
  3 Nousiainen, Toini        W64 Finland                  3.72m
  4 Thoma, Ingeborg          W64 Germany                  3.64m
  5 Tanaka, Yasuko           W64 Japan                    3.15m
  6 Jo, Oksuk                W60 Korea                    2.66m
  7 Liskova, Jozefa          W64 Slovak Republic          1.95m
  8 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico                   1.57m

W65 Long Jump
================================================================
      65 WMA: R 4.36m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Perkins, Wilma           W67 Australia                3.30m
  2 Deleiros, Anne           W68 New Zealand              3.17m
  3 Hudnall, Norma           W67 United States            2.40m

W70 Long Jump
================================================================
      70 WMA: R 3.99m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hampson, Jean            W71 Australia                3.05m
  2 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            3.00m
  3 Monroy Siles, Lilia      W70 Mexico                   1.23m

W75 Long Jump
================================================================
      75 WMA: R 3.71m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bayler, Frances          W76 New Zealand              2.70m
  2 Harris, Frances          W75 Australia                2.38m
  3 Schickert, Lynne         W75 Australia                1.99m

W80 Long Jump
================================================================
      80 WMA: R 3.17m  21/03/2017  Christa Bortignon, Canada
      80 WMA: R 3.17m  21/03/2017  Christa Bortignon, Canada
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                   3.17mR

W85 Long Jump
================================================================
      85 WMA: R 2.01m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States            1.46m

M35 Long Jump
================================================================
         WMA: R 7.98m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oguma, Toshiaki          M39 Japan                    7.04m
  2 Olszewski, Adrian        M38 Poland                   6.72m
  3 Sobora, Lukasz           M38 Poland                   6.71m
  4 Sullivan, Michael        M36 United States            6.59m
  5 Takehara, Kazuya         M38 Japan                    6.24m
  6 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China         6.18m
  7 Abdelmaksoud, Moataz     M35 Egypt                    6.12m
  8 Jeon, Minho              M39 Korea                    4.73m
  9 Shin, Seokgyun           M39 Korea                    4.10m
 10 Kim, Sinhyuk             M35 Korea                    4.03m
 11 Lee, Jinhyung            M37 Korea                    3.84m
 12 Jang, Sungouk            M35 Korea                    3.77m
 13 Choi, Jonghun            M35 Korea                    3.68m
 14 Moon, Hyunho             M37 Korea                    3.42m
 15 Kim, Hyunok              M37 Korea                    3.41m

M40 Long Jump
================================================================
         WMA: R 7.59m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Laitinen, Petteri        M40 Finland                  6.55m
  2 Hong, Wen-Chin           M40 Chinese Taipei           6.43m
  3 John, Nigel              M44 Canada                   6.42m
  4 Senso Castilla, Fernando M42 Spain                    6.36m
  5 Polter, Wylly            M41 France                   6.11m
  6 Yamada, Shinishi         M41 Japan                    5.99m
  7 Doering, Ludwig          M44 Germany                  5.97m
  8 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                5.77m
  9 Nishiwaki, Akinori       M44 Japan                    5.55m
 10 Lo, Ka Yan               M40 Hong Kong, China         4.60m
 11 Lim, Jaegeun             M41 Korea                    4.59m
 11 Sung, Gibo               M40 Korea                    4.59m
 13 Hwang, Daesun            M44 Korea                    4.01m
 14 Shim, Sangwook           M40 Korea                    3.59m
 15 Shin, Younghwan          M42 Korea                    2.66m

M45 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.98m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   6.43m
  2 Appiah, Joe              M46 Great Britain            6.24m
  3 Tari, Stefano            M45 Italy                    6.19m
  4 Merayo Cantalapiedra, Lu M47 Spain                    5.82m
  5 Vladescu, Florin Mircea  M48 Romania                  5.77m
  6 Kung, Chun-Wen           M46 Chinese Taipei           5.65m
  7 Burda, Jiri              M49 Czech Republic           5.52m
  8 Huang, Chang-Yi          M49 Chinese Taipei           5.49m
  9 Warren, Mark             M49 United States            5.40m
 10 van den Kerkhoff, Peter  M49 Netherlands              5.20m
 11 Lay Yat Mou, Yau Ching   M45 Hong Kong, China         4.98m
 12 Song, Sunwoo             M46 Korea                    4.95m
 13 Kang, Jin Gyu            M47 Korea                    4.82m
 14 Kang, Taeu               M47 Korea                    4.09m
 15 Kim, Gichool             M49 Korea                    3.84m
 16 Kim, Byungho             M46 Korea                    3.21m

M50 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Allen, Ian               M51 Great Britain            6.04m
  2 Poulain, Philippe        M51 Belgium                  5.80m
  3 Bakx, Wan                M53 Netherlands              5.76m
  4 Araneda Galvez, John     M50 Chile                    5.41m
  5 Baranzke, Martin         M53 Germany                  5.00m
  6 Lai, Tung Sing Jeffrey   M51 Hong Kong, China         4.92m
  7 Ching Palacios, Daniel   M51 Chile                    4.87m
  8 Purvee, Narmandakh       M52 Mongolia                 4.42m
  9 Kim, Bong Seok           M52 Korea                    4.41m
 10 Jankowski, George        M54 Australia                4.07m
 11 Fields, Cornell          M53 United States            4.04m
 12 Park, Ju Yeol            M51 Korea                    3.63m
 13 Choi, Jaegon             M54 Korea                    3.47m

M55 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.34m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Guest, Paul              M55 Great Britain            5.61m
  2 Kung, Wai Ling           M57 Hong Kong, China         5.60m
  3 Liu, Chien-Jen           M56 Chinese Taipei           5.46m
  4 Yamashita, Tetsushi      M56 Japan                    5.33m
  5 Miura, Masahiro          M55 Japan                    5.32m
  6 Phelan, Richard          M55 Great Britain            5.10m
  7 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   5.00m
  8 Choi, Hyunsik            M59 Korea                    4.43m
  9 Kim, Byungwook           M57 Korea                    3.42m
 10 May, Michael             M56 Great Britain            3.36m
 11 Seo, Taewon              M56 Korea                    3.30m
 12 Lee, Gyewu               M59 Korea                    3.22m

M60 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.93m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kasap, Hasan             M60 Turkey                   5.00m
  2 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China         4.99m
  3 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  4.92m
  4 Nikula, Jouko            M63 Finland                  4.74m
  5 Marriott, Wayne          M62 Australia                4.44m
  6 Gould, Stephen           M60 United States            3.72m
  7 Le Gall, Jean-Yves       M61 France                   3.61m

M65 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.38m  20/03/2017  Klemens Grissmer, Germany
         WMA: R 5.38m  20/03/2017  Klemens Grissmer, Germany
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                  5.38mR
  2 Lorenz, Sylwester        M66 Poland                   4.78m
  3 Korösi, István           M66 Hungary                  4.73m
  4 Cela, Valdis             M69 Latvia                   4.71m
  5 Wilson, Thaddeus         M66 United States            4.63m
  6 Klemm, Ulrich            M68 Germany                  4.45m
  7 Ogasawara, Takao         M65 Japan                    3.75m
  8 Ando, Michio             M68 Japan                    3.34m
  9 Jeon, Junseok            M66 Korea                    3.22m

M70 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.22m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Maki, Vesa               M70 Finland                  4.83m
  2 Lamp, Jurgen             M73 Estonia                  4.37m
  3 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic          4.27m
  4 Deleiros, Anthony James  M70 New Zealand              3.81m
  5 Jeon, Bong Ryeol         M70 Korea                    3.51m
  6 van Boven, Frans         M73 Netherlands              3.40m
  7 Vladimirov, Vladimir     M73 Bulgaria                 3.38m
  8 Yordanov, Yordan         M71 Bulgaria                 2.34m

M75 Long Jump
================================================================
         WMA: R 4.70m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Matsumoto, Hiroshi       M76 Japan                    4.36m
  2 Yasui, Takehiro          M75 Japan                    3.95m
  3 Treacher, Anthony        M77 Great Britain            3.86m
  4 Boysen, Christian        M75 Germany                  3.71m
  5 Schmid, Karl             M79 Germany                  3.55m
  6 Wood, Allan              M79 Australia                2.60m
  7 Choi, Don Bang           M75 Korea                    1.82m

M80 Long Jump
================================================================
      80 WMA: R 4.09m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                   3.35m
  2 Kanerva, Antti           M82 Finland                  3.16m
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    3.08m
  4 Kabele, Antonin          M81 Czech Republic           2.75m

M85 Long Jump
================================================================
      85 WMA: R 3.60m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Son, Kiho                M87 Korea                    2.54m

M95 Long Jump
================================================================
      95 WMA: R 2.05m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Eugster, Charles         M97 Great Britain            1.25m

W35 Triple Jump
================================================================
      35 WMA: R 14.82m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia               11.80m
  2 Munoz Cristobal, Maria   W37 Spain                   11.52m
  3 Kuze, Yukari             W37 Japan                   11.14m

W40 Triple Jump
================================================================
      40 WMA: R 13.95m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Szykulska, Renata        W42 Poland                  11.04m
  2 Clement, Anne-Catherine  W41 Belgium                 10.21m

W45 Triple Jump
================================================================
      45 WMA: R 12.41m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Laila, Petersone         W46 Latvia                  11.10m
  2 Mrcic, Ana               W49 Croatia                 10.36m
  3 Nishizawa, Kaori         W49 Japan                   10.06m
  4 Canedo, Bertha           W47 Mexico                   9.95m
  5 Dias, Donita             W45 Brazil                   9.81m
  6 Ellis, Selina            W48 Australia                6.70m

W50 Triple Jump
================================================================
      50 WMA: R 10.79m  23/03/2017  Valentyna Krepkina, Ukraine
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krepkina, Valentyna      W51 Ukraine                 10.79mR
  2 Fjodorova, Inara         W51 Latvia                  10.03m
  3 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  9.88m
  4 Gumpil, Juliana          W53 Malaysia                 9.26m
  5 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    9.20m

W55 Triple Jump
================================================================
      55 WMA: R 10.52m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    9.95m
  2 Dorina, Annie            W59 France                   8.66m
  3 Joung, Bokhee            W58 Korea                    7.86m
  4 Yong, Lucy               W58 Malaysia                 6.46m

W60 Triple Jump
================================================================
      60 WMA: R 10.07m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nousiainen, Toini        W64 Finland                  7.86m
  2 Brakanska, Dace          W62 Latvia                   7.41m
  3 Grummert, Karin          W61 Germany                  7.37m
  4 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    7.27m

W65 Triple Jump
================================================================
      65 WMA: R 9.86m  23/03/2017  Akiko Ohinata, Japan
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ohinata, Akiko           W67 Japan                    9.86mR
  2 Deleiros, Anne           W68 New Zealand              7.10m
  3 Hudnall, Norma           W67 United States            5.60m

W70 Triple Jump
================================================================
      70 WMA: R 8.18m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            6.30m

W75 Triple Jump
================================================================
      75 WMA: R 7.87m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bayler, Frances          W76 New Zealand              5.85m
  2 Harris, Frances          W75 Australia                5.78m
  3 Schickert, Lynne         W75 Australia                4.86m

W80 Triple Jump
================================================================
      80 WMA: R 7.09m  23/03/2017  Christa Bortignon, Canada
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                   7.09mR

W85 Triple Jump
================================================================
      85 WMA: R 4.26m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States            3.41m

M35 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 17.44m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Beraz, Andreas           M37 Germany                 15.03m
  2 Olszewski, Adrian        M38 Poland                  13.83m
  3 Sobora, Lukasz           M38 Poland                  13.32m
  4 Ratajczyk, Krzysztof     M38 Poland                  13.26m
  5 Mak, Ho Nung Marcus      M39 Hong Kong, China        11.92m
  6 Chala, Gudman            M39 Ecuador                 11.70m

M40 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 17.13m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Portemer, Nils           M41 France                  13.68m
  2 Hiraiwa, Masashi         M43 Japan                   13.16m
  3 Hong, Wen-Chin           M40 Chinese Taipei          13.03m
  4 Szewera, Pawel           M44 Poland                  12.37m

M45 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 14.82m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                  13.59m
  2 Tari, Stefano            M45 Italy                   13.16m
  3 Dimnaku, Gezim           M45 Canada                  12.59m
  4 Newton, Keith            M48 Great Britain           12.44m
  5 Huang, Chang-Yi          M49 Chinese Taipei          12.33m
  6 Vladescu, Florin Mircea  M48 Romania                 12.13m
  7 Wick, Steffen-Oliver     M46 Germany                 11.44m
 -- Bhardwaj, Rakesh         M48 India                     FOUL
 -- Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China          FOUL

M50 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 14.11m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stummer, Alfred          M54 Austria                 12.37m
  2 Araneda Galvez, John     M50 Chile                   11.63m
  3 Allen, Ian               M51 Great Britain           11.40m
  4 Hawke, Karl              M50 United States           11.15m
  5 Poulain, Philippe        M51 Belgium                 11.12m
  6 Nomura, Tadashi          M52 Japan                   11.06m
  7 Cotovanu, Emil           M50 Romania                 10.72m
  8 Oh, Han Joo              M51 Korea                    9.53m
  9 Lim, Chansoo             M52 Korea                    8.14m
 10 Walker, Stuart           M52 Great Britain            8.10m

M55 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 13.49m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Quinaliza, Jose          M55 Ecuador                 12.89m
  2 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                   11.89m
  3 Fedjushin, Valeri        M56 Estonia                 11.04m
  4 Musial, Wieslaw          M59 Poland                  10.91m
  5 Phelan, Richard          M55 Great Britain           10.78m
 -- Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                     FOUL

M60 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 12.53m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ie, Masanori             M62 Japan                   10.81m
  2 Olivan, Florencio        M60 Spain                   10.74m
  3 Werthner, Georg          M60 Austria                 10.73m
  4 Kasap, Hasan             M60 Turkey                  10.60m
  5 Levin, Emilio            M60 Brazil                  10.33m
  6 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China        10.28m
  7 Higuchi, Yasuo           M61 Japan                    9.89m
  8 Nikula, Jouko            M63 Finland                  9.50m
  9 Marriott, Wayne          M62 Australia                8.64m
 -- Choi, Cheolha            M62 Korea                     FOUL

M65 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 11.61m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                 11.53m
  2 Korösi, István           M66 Hungary                 10.77m
  3 Cela, Valdis             M69 Latvia                  10.55m
  4 Harama, Yutaka           M66 Japan                   10.40m
  5 Lorenz, Sylwester        M66 Poland                   9.68m
  6 Ogasawara, Takao         M65 Japan                    8.43m

M70 Triple Jump
================================================================
      70 WMA: R 10.88m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lamp, Jurgen             M73 Estonia                 10.20m
  2 Vayrynen, Eero           M70 Finland                  9.07m

M75 Triple Jump
================================================================
      75 WMA: R 9.69m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                    8.70m
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   8.46m
  3 Ollivier, Jôel           M75 France                   6.79m
  4 Goertz, Reiner           M76 Germany                  6.04m

M80 Triple Jump
================================================================
      80 WMA: R 8.65m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    7.47m
  2 Hamasaki, Yukio          M83 Japan                    7.05m

M85 Triple Jump
================================================================
      85 WMA: R 7.72m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Blair, James             M85 New Zealand              5.14m

W35 Shot Put
================================================================
         WMA: R 21.47m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krejci Vaclavkova, Zanet W37 Czech Republic          10.85m
  2 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                 10.37m

W40 Shot Put
================================================================
         WMA: R 19.16m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yepimashka, Vera         W40 Belarus                 14.43m
  2 Sieklinska, Klaudia      W44 Poland                  10.15m
  3 Clement, Anne-Catherine  W41 Belgium                  8.87m
  4 Kwok, Chui Yi Annie      W44 Hong Kong, China         7.23m

W45 Shot Put
================================================================
         WMA: R 16.49m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Boza, Teresa             W46 Spain                   10.57m
  2 Laila, Petersone         W46 Latvia                  10.25m
  3 Stolt, Silke             W49 Germany                 10.01m
  4 Royer nack, Lolita       W48 France                   9.55m
  5 Hidalgo Fernandez, Maria W45 Spain                    9.24m
  6 Lachat, Daniela          W46 Switzerland              8.62m
  7 Bang, Sinhye             W49 Korea                    7.20m
  8 Richardson, Lesley       W47 Great Britain            6.44m
  9 Lo, Pui Ling             W45 Hong Kong, China         5.72m

W50 Shot Put
================================================================
         WMA: R 14.53m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Barrientos, Marcela      W52 Chile                   14.04m
  2 Weller, Ellen            W51 Germany                 11.97m
  3 Singh, Rajwinder         W50 Australia               11.75m
  4 Foster, Lorna            W53 Great Britain            8.70m
  5 Hiscox, Donna            W50 Australia                6.84m
  6 Jung, Young Hee          W53 Korea                    4.46m

W55 Shot Put
================================================================
         WMA: R 14.53m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Geurkink, Katrina        W55 United States           10.18m
  2 Wilkins, Mary            W56 United States            9.94m
  3 Cameron, Claire          W58 Great Britain            9.46m
  4 Stagles, Sally           W56 Australia                8.85m
  5 Cubban, Ellena           W59 Australia                8.31m
  6 Dunsford, Wendy          W56 Great Britain            8.19m
  7 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China         7.75m
  8 Banzragch, Myagmarsuren  W57 Mongolia                 7.08m
  9 Joung, Bokhee            W58 Korea                    6.78m
 10 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         6.62m
 11 Russell, Brenda          W58 Great Britain            6.04m

W60 Shot Put
================================================================
         WMA: R 13.70m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Karlstrom, Siv           W60 Finland                 10.01m
  2 Zozulia, Iryna           W62 Ukraine                 10.01m
  3 Schlosser, Barbara       W60 Germany                  9.97m
  4 Taylor, Jill             W61 Australia                8.53m
  5 Galsandorj, Narantsetseg W62 Mongolia                 8.27m

W65 Shot Put
================================================================
      65 WMA: R 12.00m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schmitt, Karin           W66 Germany                  9.91m
  2 Faldager, Inge           W69 Denmark                  8.85m
  2 Cad, Marjeta             W69 Slovenia                 8.85m
  4 Perkins, Wilma           W67 Australia                7.86m
  5 Woods, Claire            W69 Australia                6.31m

W70 Shot Put
================================================================
      70 WMA: R 10.82m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas, Mary             W72 Australia                8.08m
  2 Sowa, Alicja             W73 Poland                   7.12m
  3 Suparno, Juminah Wiryo   W72 Indonesia                6.47m

W75 Shot Put
================================================================
      75 WMA: R 11.39m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tumurbat, Tserendolgor   W78 Mongolia                 9.74m
  2 Mellmann, Gudrun         W75 Germany                  8.37m
  3 Banens, Janice           W75 Australia                8.05m
  4 Holmberg, Varpu          W75 Finland                  6.72m

W80 Shot Put
================================================================
      80 WMA: R 10.44m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bortignon, Christa       W80 Canada                   6.68m
  2 Dunsford, Barbara        W81 Great Britain            4.50m
  3 Joko, Hartini            W82 Indonesia                4.24m

W85 Shot Put
================================================================
      85 WMA: R 7.40m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States            6.81m

M35 Shot Put
================================================================
         WMA: R 21.04m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kudej, Pavel             M38 Czech Republic          13.87m
  2 Tomar, Parvesh           M37 India                   12.98m
  3 Miihkinen, Antti         M35 Finland                 12.59m
  4 Sodnomdarjaa, Ayushjav   M36 Mongolia                12.48m
  5 Mathur, Pardeep Kumar    M39 India                   11.46m
  6 Chang, Yau-Yin           M39 Chinese Taipei          11.01m
  7 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei           9.81m
  8 Yi, Gu                   M39 Korea                    7.89m
  9 Jang, Jaehoon            M36 Korea                    7.02m
 10 Jang, Youngseok          M36 Korea                    6.09m

M40 Shot Put
================================================================
         WMA: R 20.07m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bottier, Gregory         M40 France                  14.20m
  2 Baehr, Alexandre         M43 France                  12.84m
  3 Staunton, Matthew        M43 Australia               12.40m
  4 Lee, Dong Ho             M42 Korea                   10.16m
  5 Bartl, Radek             M42 Czech Republic           9.90m
  6 Choi, Sang Gil           M41 Korea                    7.21m

M45 Shot Put
================================================================
         WMA: R 20.40m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Penaz, Pavel             M47 Czech Republic          12.53m
  2 Bot, Richard             M49 Netherlands             10.98m
  3 Gijtenbeek, Harald       M46 Netherlands              9.20m
  4 Bucherna, Nandor         M48 Hungary                  8.66m
  5 Suchomel, Petr           M49 Czech Republic           8.38m
  6 You, Choongyel           M48 Korea                    8.07m
  7 Chai, Raymond Nyap Loong M45 Malaysia                 7.94m
  8 Delgado Perez, Oscar Alb M46 Mexico                   7.51m
  9 Glendower, David         M49 Great Britain            7.14m
 10 Baynes, Andre            M46 United States            6.83m
 -- Shrestha, Krishna Kumar  M47 Nepal                     FOUL

M50 Shot Put
================================================================
         WMA: R 17.98m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nicholls, John           M51 Great Britain           15.36m
  2 Parkkali, Mika           M51 Finland                 14.30m
  3 Timmermann, Leif         M50 Germany                 14.16m
  4 Inivale, Laini           M50 New Zealand             13.83m
  5 Lassmann, Timo           M51 Germany                 12.78m
  6 Hyodo, Shigenori         M51 Japan                   11.64m
  7 Kim, Yeongcheol          M50 Korea                   11.52m
  8 Kim, Minsu               M51 Korea                    9.15m
  9 Cho, Younghwan           M52 Korea                    7.63m
 10 Hong, Yunsu              M51 Korea                    6.96m

M55 Shot Put
================================================================
         WMA: R 16.02m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Loicq, Andre             M55 France                  12.61m
  2 Leiper, Allan            M56 Great Britain           12.33m
  3 Svilainis, Saulius       M58 Lithuania               11.94m
  4 Hassid, Laurent          M55 France                  11.84m
  5 Funabiki, Norimasa       M58 Japan                    9.94m
  6 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    9.77m
  7 Kim, Ilgyu               M56 Korea                    7.72m
  8 Kim, Haeuk               M55 Korea                    7.64m
  9 Lee, Moonwoo             M58 Korea                    7.24m
 10 Moon, Kyeongdae          M58 Korea                    6.77m
 11 Park, Mangeun            M55 Korea                    6.49m
 12 Kim, Jonggu              M55 Korea                    5.57m

M60 Shot Put
================================================================
         WMA: R 16.80m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Prstec, Miro             M60 Slovenia                12.81m
  2 Locati, Lorenzo          M61 Italy                   11.79m
  3 Hayashi, Hideaki         M61 Japan                   11.54m
  4 Romano, Aronne           M61 Italy                   11.15m
  5 Wolny, Jaroslaw          M62 Poland                  10.39m
  6 Alain, Nicoli            M63 France                  10.19m
  7 Birkett, John            M60 Great Britain            8.94m
  7 Lappalainen, Vesa        M62 Finland                  8.94m
  9 Ko, Yeonggyun            M60 Korea                    8.43m
 10 Jang, Dohwan             M62 Korea                    6.73m

M65 Shot Put
================================================================
         WMA: R 15.69m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krankowski, Waclaw       M66 Poland                  12.58m
  2 Hearn, Edward            M67 United States           12.15m
  3 Talpsepp, Lembit         M66 Estonia                 12.09m
  4 Banens, Robert           M68 Australia               10.48m
  5 Krawczuk, Jan            M66 Poland                  10.37m
  6 McGugan, Stephen         M65 Australia                8.32m
  7 Ando, Michio             M68 Japan                    6.34m

M70 Shot Put
================================================================
      70 WMA: R 15.39m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harvey, William          M71 United States           13.40m
  2 Kaljumae, Rein           M72 Estonia                 11.57m
  3 Hoeyer, Knud             M71 Denmark                 10.94m
  4 Toyama, Osamu            M72 Japan                   10.79m
  5 Bogusz, Zygmunt          M71 Poland                   9.95m
  6 Bookin-Weiner, Jerry     M70 United States            9.77m
  7 Koukal, Jiri             M71 Slovak Republic          9.38m
  8 Kotula, David            M70 Canada                   8.40m

M75 Shot Put
================================================================
      75 WMA: R 14.48m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yamada, Hiroshi          M75 Japan                   11.43m
  2 Glowacki, Marek          M76 Canada                  11.37m
  3 Roszczak, Czeslaw        M75 Poland                  11.18m
  4 Tenhu, Jouni             M77 Finland                 11.13m
  5 Ur?ic, Jo?ef             M77 Slovenia                10.26m
  6 Sloan, James             M75 Great Britain            9.67m
  7 Ollivier, Joel           M75 France                   8.98m
  8 Nakamura, Tadanori       M77 Japan                    6.48m

M80 Shot Put
================================================================
      80 WMA: R 13.68m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                  11.48m
  2 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                  10.49m
  3 Sluga, Marko             M81 Slovenia                 9.84m
  4 Kargol, Antoni           M80 Poland                   8.96m
  5 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    8.70m

M85 Shot Put
================================================================
      85 WMA: R 11.80m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Saarinen, Leo            M87 Finland                 10.26m
  2 Blair, James             M85 New Zealand              8.89m
  3 Kunze, Manfred           M85 Germany                  8.36m
  4 Feick, Ray               M85 United States            7.29m

W35 Discus
================================================================
      35 WMA: R 69.60m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                 33.43m
  2 Krejci Vaclavkova, Zanet W37 Czech Republic          26.82m

W40 Discus
================================================================
      40 WMA: R 67.89m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schardt, Bettina         W44 Germany                 43.89m
  2 Jeong, Okhee             W43 Korea                   37.45m
  3 Yepimashka, Vera         W40 Belarus                 37.14m
  4 Sieklinska, Klaudia      W44 Poland                  36.03m
  5 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China        18.35m
  6 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China        16.78m

W45 Discus
================================================================
         WMA: R 64.09m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stolt, Silke             W49 Germany                 37.03m
  2 Mackie, Althea           W46 Australia               26.28m
  3 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China        24.36m
  4 Rathee, Sunil            W47 India                   18.79m
  5 Tombeg, Bianca Arisa Ror W49 Indonesia               16.78m
  6 Gulati, Roshni           W48 India                   16.58m
 -- Lee, Jinhee              W48 Korea                     FOUL

W50 Discus
================================================================
      50 WMA: R 46.11m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Barrientos, Marcela      W52 Chile                   39.52m
  2 Weller, Ellen            W51 Germany                 32.79m
  3 Rosetska, Nataliia       W51 Ukraine                 31.91m
  4 Grissmer, Sabine         W50 Germany                 29.02m
  5 Foster, Lorna            W53 Great Britain           24.66m
  6 Hiscox, Donna            W50 Australia               19.86m
  7 Jang, Meoungsuk          W52 Korea                    9.99m

W55 Discus
================================================================
      55 WMA: R 43.36m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Geurkink, Katrina        W55 United States           28.84m
  2 Cameron, Claire          W58 Great Britain           26.65m
  3 Dunsford, Wendy          W56 Great Britain           23.22m
  4 Cubban, Ellena           W59 Australia               21.12m
  5 Russell, Brenda          W58 Great Britain           17.30m
  6 Lopez Almorox, Maria Azu W59 Spain                   17.15m
  7 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China        16.45m
  8 Kim, Myungsoon           W56 Korea                   10.92m

W60 Discus
================================================================
      60 WMA: R 39.24m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Zozulia, Iryna           W62 Ukraine                 26.35m
  2 Karlstrom, Siv           W60 Finland                 25.34m
  3 Schlosser, Barbara       W60 Germany                 24.37m
  4 Taylor, Jill             W61 Australia               22.80m
  5 Ayush, Altantsetseg      W60 Mongolia                17.92m
  6 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico                  10.22m

W65 Discus
================================================================
      65 WMA: R 37.62m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faldager, Inge           W69 Denmark                 28.25m
  2 Schmitt, Karin           W66 Germany                 21.24m
  3 Cad, Marjeta             W69 Slovenia                19.59m

W70 Discus
================================================================
      70 WMA: R 33.55m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas, Mary             W72 Australia               22.53m
  2 Polakova, Eva            W73 Slovak Republic         21.74m
  3 Suparno, Juminah Wiryo   W72 Indonesia               16.63m
  4 Sowa, Alicja             W73 Poland                  14.15m
  5 Rahadjeng, Niniek Koesni W72 Indonesia               12.71m

W75 Discus
================================================================
      75 WMA: R 31.56m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mellmann, Gudrun         W75 Germany                 23.77m
  2 Tumurbat, Tserendolgor   W78 Mongolia                21.30m
  3 Derrien, Carole          W78 Great Britain           18.40m
  4 Holmberg, Varpu          W75 Finland                 16.90m
  5 Banens, Janice           W75 Australia               16.13m

W80 Discus
================================================================
      80 WMA: R 24.42m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Joko, Hartini            W82 Indonesia               11.16m
  2 Dunsford, Barbara        W81 Great Britain            9.33m
  3 Rorek, Marietje Elizabet W84 Indonesia                8.26m

W85 Discus
================================================================
      85 WMA: R 19.49m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States           15.75m

M35 Discus
================================================================
         WMA: R 71.56m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kudej, Pavel             M38 Czech Republic          42.83m
  2 Mathur, Pardeep Kumar    M39 India                   42.11m
  3 Tomar, Parvesh           M37 India                   36.73m
  4 Miihkinen, Antti         M35 Finland                 36.63m
  5 Sodnomdarjaa, Ayushjav   M36 Mongolia                35.34m
  6 Chang, Yau-Yin           M39 Chinese Taipei          34.37m
  7 Sullivan, Michael        M36 United States           24.85m
  8 Park, Jongsung           M37 Korea                   13.38m
 -- Byun, Sangsub            M35 Korea                     FOUL

M40 Discus
================================================================
         WMA: R 70.28m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bottier, Gregory         M40 France                  43.63m
  2 Staunton, Matthew        M43 Australia               38.20m
  3 Kresalek, Jens           M42 Germany                 36.75m
  4 Huang, Chi-Feng          M44 Chinese Taipei          16.23m
  5 Im, Hyeongi              M44 Korea                   14.88m

M45 Discus
================================================================
         WMA: R 66.12m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Penaz, Pavel             M47 Czech Republic          44.73m
  2 Gijtenbeek, Harald       M46 Netherlands             30.23m
  3 Bot, Richard             M49 Netherlands             29.75m
  4 Burda, Jiri              M49 Czech Republic          27.55m
  5 Golding, Leeroy          M49 Great Britain           26.83m
  6 Park, Kyohyun            M47 Korea                   22.40m
  7 Bucherna, Nandor         M48 Hungary                 22.36m
  8 Glendower, David         M49 Great Britain           20.31m

M50 Discus
================================================================
         WMA: R 68.40m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kim, Yeongcheol          M50 Korea                   47.26m
  2 Brown, Kevin             M52 Great Britain           45.12m
  3 Lassmann, Timo           M51 Germany                 37.43m
  4 Funk, Burghardt          M53 Germany                 31.93m
  5 Jaaskelainen, Jorma      M54 Sweden                  25.03m
  6 Evshinkhuu, Narangerel   M54 Mongolia                24.29m
  7 Lee, Kwangho             M51 Korea                   16.45m
  8 Paik, Suyong             M54 Korea                   16.03m
 -- Timmermann, Leif         M50 Germany                   FOUL

M55 Discus
================================================================
         WMA: R 64.58m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Svilainis, Saulius       M58 Lithuania               42.86m
  2 Loicq, Andre             M55 France                  42.66m
  3 Yao, Yi-Han              M55 Chinese Taipei          36.00m
  4 Leiper, Allan            M56 Great Britain           34.92m
  5 Kruus, Peeter            M55 Estonia                 28.54m
  6 Sin, Sangcheol           M55 Korea                   15.24m

M60 Discus
================================================================
         WMA: R 66.36m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Zwolski, Edward          M60 Poland                  46.62m
  2 Yu, Chien-Min            M60 Chinese Taipei          45.70m
  3 Voigt, Jan               M62 Germany                 44.28m
  4 Prstec, Miro             M60 Slovenia                40.08m
  5 Romano, Aronne           M61 Italy                   38.47m
  6 Hayashi, Hideaki         M61 Japan                   35.74m
  7 Alain, Nicoli            M63 France                  34.80m
  8 Klimov, Sergey           M63 Kazakhstan              33.06m
  9 Watson, Richard          M64 United States           31.74m
 -- Kim, Sungtae             M62 Korea                     FOUL

M65 Discus
================================================================
         WMA: R 59.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gryc, Milo?              M67 Czech Republic          47.99m
  2 Talpsepp, Lembit         M66 Estonia                 42.13m
  3 Krankowski, Waclaw       M66 Poland                  41.44m
  4 Mussinghoff, Herbert     M67 Germany                 39.98m
  5 Piaczkowski, Andrzej     M66 Poland                  37.65m
  6 Banens, Robert           M68 Australia               37.56m

M70 Discus
================================================================
      70 WMA: R 55.27m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harvey, William          M71 United States           38.80m
  2 Hoeyer, Knud             M71 Denmark                 37.85m
  3 Jablonski, Jerzy         M71 Poland                  36.82m
  4 Bogusz, Zygmunt          M71 Poland                  35.85m
  5 Kaljumae, Rein           M72 Estonia                 33.19m
  6 Bookin-Weiner, Jerry     M70 United States           26.65m
  7 Kotula, David            M70 Canada                  25.37m
  8 Komuning, Jikut          M71 Malaysia                24.79m

M75 Discus
================================================================
      75 WMA: R 49.21m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Roszczak, Czeslaw        M75 Poland                  32.26m
  2 Ur?ic, Jo?ef             M77 Slovenia                29.66m
  3 Ollivier, Joel           M75 France                  29.62m
  4 Sloan, James             M75 Great Britain           28.20m
  5 Goertz, Reiner           M76 Germany                 28.00m
  6 Frackowiak, Feliks       M75 Poland                  23.74m

M85 Discus
================================================================
      85 WMA: R 33.10m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Saarinen, Leo            M87 Finland                 23.21m
  2 Feick, Ray               M85 United States           18.04m
  3 Kunze, Manfred           M85 Germany                 15.69m
  4 Yasuniwa, Fumio          M85 Japan                   10.19m

W35 Hammer
================================================================
      35 WMA: R 72.36m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Staunton, Shanell        W35 Australia               27.72m
  2 Krejci Vaclavkova, Zanet W37 Czech Republic          26.34m

W40 Hammer
================================================================
      40 WMA: R 57.08m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schardt, Bettina         W44 Germany                 42.04m
  2 Capkova, Jana            W42 Czech Republic          41.35m
  3 Bot-Vleerlaag, Yvette    W44 Netherlands             40.43m
  4 Sieklinska, Klaudia      W44 Poland                  36.93m
  5 Krebelj, Sabina          W40 Slovenia                34.56m

W45 Hammer
================================================================
      45 WMA: R 56.21m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mackie, Althea           W46 Australia               38.61m
  2 Lachat, Daniela          W46 Switzerland             34.18m
  3 Tapia, Alejandra         W48 Chile                   32.93m
  4 Ellis, Selina            W48 Australia               19.50m
  5 Rathee, Sunil            W47 India                   16.92m
  6 Lin, Huei-Jhen           W45 Chinese Taipei          12.65m

W50 Hammer
================================================================
      50 WMA: R 55.46m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mik, Gonny               W51 Netherlands             48.81m
  2 Grissmer, Sabine         W50 Germany                 41.78m
  3 Vos, Ingrid              W50 Belgium                 39.68m
  4 Weller, Ellen            W51 Germany                 38.51m
  5 Rosetska, Nataliia       W51 Ukraine                 29.20m
  6 Foster, Lorna            W53 Great Britain           27.33m

W55 Hammer
================================================================
      55 WMA: R 51.30m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Duss, Magy               W58 Switzerland             40.93m
  2 Geurkink, Katrina        W55 United States           32.80m
  3 Dunsford, Wendy          W56 Great Britain           30.12m
  4 Cubban, Ellena           W59 Australia               29.94m
  5 Wilkins, Mary            W56 United States           28.75m
  6 Cameron, Claire          W58 Great Britain           27.59m
  7 Gobl, Susanne            W55 Germany                 27.37m
  8 Russell, Brenda          W58 Great Britain           25.24m
  9 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                   21.19m
 10 Banzragch, Myagmarsuren  W57 Mongolia                20.74m
 11 Franco Munoz, Ana Espera W59 Colombia                13.11m

W60 Hammer
================================================================
      60 WMA: R 46.09m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor, Jill             W61 Australia               34.40m
  2 Cotes Freyte, Evelina Be W60 Colombia                32.67m
  3 Zozulia, Iryna           W62 Ukraine                 31.77m
  4 Neumann, Jutta           W61 Germany                 29.50m
  5 Nousiainen, Toini        W64 Finland                 26.00m
  6 Galsandorj, Narantsetseg W62 Mongolia                23.03m
  7 Ayush, Altantsetseg      W60 Mongolia                21.81m
  8 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico                  11.71m

W65 Hammer
================================================================
      65 WMA: R 44.38m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faldager, Inge           W69 Denmark                 36.51m
  2 Hannonen, Leena          W66 Finland                 22.30m
  3 Perkins, Wilma           W67 Australia               22.26m
  4 Deleiros, Anne           W68 New Zealand             22.08m

W70 Hammer
================================================================
      70 WMA: R 37.40m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas, Mary             W72 Australia               28.36m
  2 Sowa, Alicja             W73 Poland                  16.54m

W75 Hammer
================================================================
      75 WMA: R 39.64m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mellmann, Gudrun         W75 Germany                 37.80m
  2 Banens, Janice           W75 Australia               35.84m
  3 Krutob, Tiia             W75 Estonia                 25.43m
  4 Tumurbat, Tserendolgor   W78 Mongolia                24.98m
  5 Derrien, Carole          W78 Great Britain           21.25m
  6 Frackowiak, Ewa          W78 Poland                  20.70m

W80 Hammer
================================================================
      80 WMA: R 29.58m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dunsford, Barbara        W81 Great Britain           15.06m

W85 Hammer
================================================================
      85 WMA: R 26.80m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States           19.48m

M35 Hammer
================================================================
      35 WMA: R 83.62m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ichiki, Shin             M37 Japan                   49.96m
  2 Chang, Yau-Yin           M39 Chinese Taipei          35.33m

M40 Hammer
================================================================
      40 WMA: R 82.23m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Staunton, Matthew        M43 Australia               44.72m
  2 Bottier, Gregory         M40 France                  41.53m
  3 Rantanen, Tomi           M40 Finland                 41.25m
  4 Sato, Katsuji            M44 Japan                   39.41m
  5 Huang, Chi-Feng          M44 Chinese Taipei          16.79m
  6 Im, Hyeongi              M44 Korea                   11.78m

M45 Hammer
================================================================
         WMA: R 79.42m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Penaz, Pavel             M47 Czech Republic          50.02m
  2 Tonizzo, Stephane        M46 Luxembourg              45.92m
  3 Suchomel, Petr           M49 Czech Republic          44.92m
  4 Bot, Richard             M49 Netherlands             44.82m
  5 Gijtenbeek, Harald       M46 Netherlands             33.99m
  6 Glendower, David         M49 Great Britain           23.95m

M50 Hammer
================================================================
         WMA: R 71.71m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mohring, Rudiger         M52 Germany                 51.08m
  2 Heerlien, Onno           M53 Netherlands             44.79m
  3 Trzcinski, Franciszek    M54 Poland                  28.48m
  4 Jaaskelainen, Jorma      M54 Sweden                  26.94m

M55 Hammer
================================================================
         WMA: R 67.27m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gassenbauer, Gottfried   M58 Austria                 49.54m
  2 De Smedt, Eric           M55 France                  42.40m
  3 Hassid, Laurent          M55 France                  40.69m
  4 Gibson, Darren           M56 Great Britain           40.32m
  5 Kruus, Peeter            M55 Estonia                 31.28m
  6 Silveyra, Daniel Adrian  M55 Argentina               28.38m
  7 Lu, Yen-Chieh            M55 Chinese Taipei          16.29m
  8 Matsumoto, Shinichi      M57 Japan                   13.99m
 -- Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                     FOUL

M60 Hammer
================================================================
         WMA: R 63.32m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Zwolski, Edward          M60 Poland                  46.60m
  2 Cedrone, Bob             M62 United States           45.13m
  3 Voigt, Jan               M62 Germany                 42.22m
  4 Hayashi, Hideaki         M61 Japan                   39.75m
  5 Watson, Richard          M64 United States           38.00m
  6 Klimov, Sergey           M63 Kazakhstan              32.78m
  7 Kalantzis, Athanasios    M61 Greece                  30.46m
  8 Yang, Huan-Jung          M62 Chinese Taipei          29.20m

M65 Hammer
================================================================
         WMA: R 60.65m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Piaczkowski, Andrzej     M66 Poland                  44.82m
  2 Krankowski, Waclaw       M66 Poland                  42.06m
  3 Gryc, Milo?              M67 Czech Republic          38.88m
  4 Talpsepp, Lembit         M66 Estonia                 38.58m
  5 Banens, Robert           M68 Australia               32.80m
  6 Sandhu, Hardev           M68 Canada                  28.97m

M70 Hammer
================================================================
      70 WMA: R 59.04m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jablonski, Jerzy         M71 Poland                  49.87m
  2 Guyot, Gerard            M72 France                  46.38m
  3 Mathews, George          M73 United States           43.04m
  4 Cahners, Robert          M74 United States           41.62m
  5 Koukal, Jiri             M71 Slovak Republic         39.62m
  6 Bogusz, Zygmunt          M71 Poland                  37.86m
  7 Toyama, Osamu            M72 Japan                   29.69m
  8 Kunimoto, Eiichi         M70 Japan                   28.47m
 -- Hoeyer, Knud             M71 Denmark                   FOUL

M75 Hammer
================================================================
      75 WMA: R 51.51m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Palviainen, Esko         M75 Finland                 44.10m
  2 Yamada, Hiroshi          M75 Japan                   40.76m
  3 Valicek, Frantisek       M76 Czech Republic          34.89m
  4 Roszczak, Czeslaw        M75 Poland                  24.90m
  5 Nakamura, Tadanori       M77 Japan                   19.99m

M80 Hammer
================================================================
      80 WMA: R 49.53m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kargol, Antoni           M80 Poland                  37.92m

M85 Hammer
================================================================
      85 WMA: R 33.18m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Saarinen, Leo            M87 Finland                 25.07m
  2 Blair, James             M85 New Zealand             20.87m
  3 Feick, Ray               M85 United States           20.26m
  4 Kunze, Manfred           M85 Germany                 13.40m

W35 Javelin
================================================================
      35 WMA: R 68.34m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Takken, Margreet         W38 Netherlands             38.83m
  2 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                 35.55m
  3 Krejci Vaclavkova, Zanet W37 Czech Republic          32.17m
  4 Kwon, Soohyun            W38 Korea                   13.82m

W40 Javelin
================================================================
      40 WMA: R 61.23m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lee, Youngsun            W43 Korea                   40.86m
  2 Linina, Dace             W41 Latvia                  28.23m
  3 Sieklinska, Klaudia      W44 Poland                  24.63m
  4 Narayanasamy, Kumutha    W42 India                   21.45m
  5 Szykulska, Renata        W42 Poland                  19.49m

W45 Javelin
================================================================
         WMA: R 50.47m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Boza, Teresa             W46 Spain                   36.01m
  2 Ziemane, Ligita          W47 Latvia                  33.16m
  3 Jun, Young Sun           W46 Korea                   29.77m
  4 Hidalgo Fernandez, Maria W45 Spain                   23.38m
  5 Lin, Huei-Jhen           W45 Chinese Taipei          21.59m
  6 Rathee, Sunil            W47 India                   20.33m
  7 Gulati, Roshni           W48 India                   18.68m
  8 Ellis, Selina            W48 Australia               17.86m
  9 Kim, Ho Bun              W49 Korea                   11.08m
 10 Jung, Jinhee             W47 Korea                   11.05m
 11 Shim, Jiyoung            W45 Korea                    6.21m

W50 Javelin
================================================================
      50 WMA: R 47.14m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hirsch, Petra            W52 Germany                 34.40m
  2 Kojalovica, Ilona        W50 Latvia                  33.92m
  3 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                 31.31m
  5 Weller, Ellen            W51 Germany                 27.25m
  6 Pongin, Catherine        W53 France                  19.58m
  7 Leung, Yuen Man Mandy    W53 Hong Kong, China        12.02m

W55 Javelin
================================================================
      55 WMA: R 44.44m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                   20.15m
  2 Cubban, Ellena           W59 Australia               19.29m
  3 Geurkink, Katrina        W55 United States           18.22m
  4 Joung, Bokhee            W58 Korea                   17.19m

W60 Javelin
================================================================
      60 WMA: R 37.50m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lavandia, Erlinda        W64 Philippines             30.58m
  2 Mukai, Kyouko            W60 Japan                   27.04m
  3 Gombosuren, Altantsetseg W61 Mongolia                17.69m
  4 Ayush, Altantsetseg      W60 Mongolia                16.02m
  5 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico                   7.58m
  6 Je, Taenyeo              W64 Korea                    4.68m

W65 Javelin
================================================================
      65 WMA: R 32.03m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schmitt, Karin           W66 Germany                 22.42m
  2 Perkins, Wilma           W67 Australia               20.56m
  3 Jacob, Julia             W67 Indonesia               13.99m
  4 Woods, Claire            W69 Australia               12.97m
  5 Kim, Malsun              W67 Korea                    6.58m

W70 Javelin
================================================================
      70 WMA: R 27.78m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas, Mary             W72 Australia               21.29m
  2 Suparno, Juminah Wiryo   W72 Indonesia               16.25m
  3 Sowa, Alicja             W73 Poland                  15.91m

W75 Javelin
================================================================
      75 WMA: R 29.92m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tumurbat, Tserendolgor   W78 Mongolia                18.68m
  2 Banens, Janice           W75 Australia               17.93m
  3 Holmberg, Varpu          W75 Finland                 16.93m
  4 Harris, Frances          W75 Australia               15.83m

W80 Javelin
================================================================
      80 WMA: R 21.83m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Joko, Hartini            W82 Indonesia                9.50m

W85 Javelin
================================================================
      85 WMA: R 18.96m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States           12.69m

M35 Javelin
================================================================
         WMA: R 92.80m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shindou, Youhei          M35 Japan                   57.54m
  2 Tomar, Parvesh           M37 India                   49.73m
  3 Miihkinen, Antti         M35 Finland                 49.26m
  4 Lin, Zong-Kai            M35 Chinese Taipei          47.71m
  5 Jose Francisco, Gonzalez M37 Mexico                  41.40m
  6 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China        35.92m
  7 Ale Magar, Ram Krishna   M36 Nepal                   30.22m
  8 Yun, Hankoo              M35 Korea                   28.46m
  9 Do, Chulmin              M37 Korea                   23.30m
 10 Kim, Junyoung            M35 Korea                   14.76m
 11 Park, Junghyun           M38 Korea                   12.71m
 -- Kim, Junwoo              M37 Korea                     FOUL
 -- Lee, Sanghyo             M39 Korea                     FOUL

M40 Javelin
================================================================
         WMA: R 85.92m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kresalek, Jens           M42 Germany                 53.17m
  2 Paquee, Markus           M42 Germany                 52.11m
  3 Hogue, Andrew            M43 United States           42.64m
  4 Son, Kyoung Seok         M44 Korea                   33.21m
  5 Kim, Dohun               M42 Korea                   29.39m
  6 Im, Hyeongi              M44 Korea                   27.78m
  7 Kim, Byeonghyeok         M41 Korea                   27.74m
  8 Choi, Sang Gil           M41 Korea                   22.40m
  9 Choi, Changwon           M41 Korea                   17.79m
 -- Lee, Dong Su             M44 Korea                     FOUL

M45 Javelin
================================================================
         WMA: R 77.15m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Son, Sam Mok             M49 Korea                   44.81m
  2 Penaz, Pavel             M47 Czech Republic          43.89m
  3 Bucherna, Nandor         M48 Hungary                 33.13m
  4 Delgado Perez, Oscar Alb M46 Mexico                  27.72m
  5 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                  27.42m

M50 Javelin
================================================================
         WMA: R 76.16m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Petersson, Stefan        M50 United States           58.61m
  2 Timmermann, Leif         M50 Germany                 53.24m
  3 Kim, Soon yun            M52 Korea                   51.37m
  4 Trzcinski, Franciszek    M54 Poland                  41.64m
  5 Funk, Burghardt          M53 Germany                 30.98m
  6 Kim, Minsu               M51 Korea                   29.22m
  7 Jankowski, George        M54 Australia               26.47m
  8 Choi, Sang Jin           M53 Korea                   17.92m
  9 Kim, Seong Man           M50 Korea                   16.52m
 -- Kim, Byeonghu            M53 Korea                     FOUL
 -- Kim, Jong Gil            M52 Korea                     FOUL
 -- Kim, Yeoncheol           M51 Korea                     FOUL

M55 Javelin
================================================================
         WMA: R 66.11m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kula, Dainis             M57 Latvia                  56.26m
  2 Hurel, Stephane          M55 France                  47.34m
  3 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic          39.60m
  4 Silveyra, Daniel Adrian  M55 Argentina               33.74m
  5 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                   33.43m
  6 Park, KyoungHyo          M56 Korea                   26.98m
  7 Jeong, Wangki            M55 Korea                   22.87m
  8 Mariotti, Giovanni       M55 Italy                   15.19m
  9 Matsumoto, Shinichi      M57 Japan                    9.19m
 -- Do, Youjong              M55 Korea                     FOUL

M60 Javelin
================================================================
         WMA: R 62.47m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Paul, Reinhold           M60 Germany                 49.66m
  2 Ota, Seiji               M62 Japan                   46.00m
  3 Werthner, Georg          M60 Austria                 45.85m
  4 Zwolski, Edward          M60 Poland                  44.06m
  5 Yang, Huan-Jung          M62 Chinese Taipei          39.79m
  6 Nousiainen, Pertti       M63 Finland                 36.68m
  7 Watson, Richard          M64 United States           36.66m
  8 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                   33.81m
  9 Geis, Hildebrand         M63 Germany                 22.72m

M65 Javelin
================================================================
         WMA: R 58.58m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hearn, Edward            M67 United States           44.94m
  2 Talpsepp, Lembit         M66 Estonia                 42.74m
  3 Srb, Vladimir            M65 Czech Republic          42.38m
  4 Kortesluoma, Hannu       M65 Finland                 40.78m
  5 Baiturin, Moldabay       M66 Kazakhstan              40.69m
  6 Banens, Robert           M68 Australia               36.39m
  7 Mussinghoff, Herbert     M67 Germany                 34.74m

M70 Javelin
================================================================
      70 WMA: R 53.09m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Egeland, Olav            M72 Norway                  37.97m
  2 Toyama, Osamu            M72 Japan                   33.23m
  3 Rastas, Ismo             M70 Finland                 31.42m
  4 Sobotka, Ivan            M73 Czech Republic          28.61m

M75 Javelin
================================================================
      75 WMA: R 46.45m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tenhu, Jouni             M77 Finland                 41.22m
  2 Kroll, Edward            M76 Poland                  31.32m
  3 Roszczak, Czeslaw        M75 Poland                  27.21m
  4 Goertz, Reiner           M76 Germany                 26.53m
  5 Yamaguchi, Iwao          M78 Japan                   25.47m
  6 Yadav, Sukhbir Singh     M79 India                   18.13m
 -- Nakamura, Tadanori       M77 Japan                     FOUL
 -- Wood, Allan              M79 Australia                 FOUL

M80 Javelin
================================================================
      80 WMA: R 42.72m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                  32.35m
  2 Sluga, Marko             M81 Slovenia                25.86m

M85 Javelin
================================================================
      85 WMA: R 35.64m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Blair, James             M85 New Zealand             21.83m
  2 Feick, Ray               M85 United States           15.54m
  3 Kunze, Manfred           M85 Germany                 15.33m

W35 Weight
================================================================
      35 WMA: R 18.02m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Reuschenbach, Anne       W36 Germany                 10.94m
  2 Staunton, Shanell        W35 Australia               10.55m

W40 Weight
================================================================
      40 WMA: R 17.12m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schardt, Bettina         W44 Germany                 14.04m
  2 Yepimashka, Vera         W40 Belarus                 12.75m
  3 Capkova, Jana            W42 Czech Republic          12.29m
  4 Bot-Vleerlaag, Yvette    W44 Netherlands             11.87m
  5 Sieklinska, Klaudia      W44 Poland                  11.46m
  6 Krebelj, Sabina          W40 Slovenia                10.82m

W45 Weight
================================================================
      45 WMA: R 16.28m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mackie, Althea           W46 Australia               12.06m
  2 Lachat, Daniela          W46 Switzerland             10.88m
  3 Tapia, Alejandra         W48 Chile                   10.52m

W50 Weight
================================================================
      50 WMA: R 17.19m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mik, Gonny               W51 Netherlands             16.70m
  2 Vos, Ingrid              W50 Belgium                 12.78m
  3 Weller, Ellen            W51 Germany                 12.34m
  4 Grissmer, Sabine         W50 Germany                 11.28m
  5 Tapia, Soledad           W54 Chile                    8.86m

W55 Weight
================================================================
      55 WMA: R 15.22m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Duss, Magy               W58 Switzerland             13.18m
  2 Geurkink, Katrina        W55 United States           11.60m
  3 Wilkins, Mary            W56 United States           11.35m
  4 Cubban, Ellena           W59 Australia               10.03m
  5 Cameron, Claire          W58 Great Britain            9.63m
  6 Dunsford, Wendy          W56 Great Britain            9.05m
  7 Gobl, Susanne            W55 Germany                  9.01m
  8 Russell, Brenda          W58 Great Britain            7.64m

W60 Weight
================================================================
      60 WMA: R 16.70m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Karlstrom, Siv           W60 Finland                 14.54m
  2 Zozulia, Iryna           W62 Ukraine                 13.39m
  3 Taylor, Jill             W61 Australia               12.88m
  4 Schlosser, Barbara       W60 Germany                 12.37m
  5 Nousiainen, Toini        W64 Finland                 11.45m
  6 Neumann, Jutta           W61 Germany                 11.19m
  7 Dassie, Sue              W64 Great Britain           10.22m
  8 Ayush, Altantsetseg      W60 Mongolia                 8.95m

W65 Weight
================================================================
      65 WMA: R 16.91m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faldager, Inge           W69 Denmark                 14.21m
  2 Hannonen, Leena          W66 Finland                  8.59m
  3 Perkins, Wilma           W67 Australia                8.53m

W70 Weight
================================================================
      70 WMA: R 12.42m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas, Mary             W72 Australia               10.34m
  2 Sowa, Alicja             W73 Poland                   8.32m

W75 Weight
================================================================
      75 WMA: R 14.34m  24/03/2017  Gudrun Mellmann, Germany
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mellmann, Gudrun         W75 Germany                 14.34mR
  2 Banens, Janice           W75 Australia               11.92m
  3 Krutob, Tiia             W75 Estonia                 10.78m
  4 Tumurbat, Tserendolgor   W78 Mongolia                10.09m
  5 Derrien, Carole          W78 Great Britain            8.55m
  6 Frackowiak, Ewa          W78 Poland                   8.17m

W80 Weight
================================================================
      80 WMA: R 10.75m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dunsford, Barbara        W81 Great Britain            5.54m

W85 Weight
================================================================
      85 WMA: R 8.72m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Krug, Gloria             W85 United States            8.10m

M35 Weight
================================================================
      35 WMA: R 23.86m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ichiki, Shin             M37 Japan                   15.04m
  2 Mathur, Pardeep Kumar    M39 India                   10.64m
  3 Chang, Yau-Yin           M39 Chinese Taipei          10.48m
  4 Sodnomdarjaa, Ayushjav   M36 Mongolia                 8.73m

M40 Weight
================================================================
      40 WMA: R 22.52m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bottier, Gregory         M40 France                  14.29m
  2 Staunton, Matthew        M43 Australia               13.63m
  3 Rantanen, Tomi           M40 Finland                 12.08m
  4 Sato, Katsuji            M44 Japan                   10.48m

M45 Weight
================================================================
         WMA: R 19.58m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Penaz, Pavel             M47 Czech Republic          15.61m
  2 Suchomel, Petr           M49 Czech Republic          14.18m
  3 Tonizzo, Stephane        M46 Luxembourg              13.48m
  4 Bot, Richard             M49 Netherlands             13.16m
  5 Kubota, Kengo            M48 Japan                   11.57m
  6 Gijtenbeek, Harald       M46 Netherlands             11.46m
  7 Glendower, David         M49 Great Britain            8.22m
  8 Kim, Byungho             M46 Korea                    5.66m

M50 Weight
================================================================
      50 WMA: R 22.10m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Heerlien, Onno           M53 Netherlands             17.71m
  2 Inivale, Laini           M50 New Zealand             13.95m
  3 Kim, Yeongrae            M54 Korea                   13.05m
  4 Jaaskelainen, Jorma      M54 Sweden                   9.97m
  5 Dubec, Daniel            M53 France                   7.50m
 -- Trzcinski, Franciszek    M54 Poland                    FOUL

M55 Weight
================================================================
      55 WMA: R 19.79m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Svilainis, Saulius       M58 Lithuania               16.27m
  2 Hassid, Laurent          M55 France                  15.23m
  3 Loicq, Andre             M55 France                  14.30m
  4 Gibson, Darren           M56 Great Britain           13.47m
  5 Kruus, Peeter            M55 Estonia                 10.99m
  6 Silveyra, Daniel Adrian  M55 Argentina               10.64m
  7 Funabiki, Norimasa       M58 Japan                   10.06m
  8 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                    5.42m

M60 Weight
================================================================
         WMA: R 22.82m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Zwolski, Edward          M60 Poland                  17.63m
  2 Cedrone, Bob             M62 United States           17.32m
  3 Voigt, Jan               M62 Germany                 15.76m
  4 Locati, Lorenzo          M61 Italy                   14.85m
  5 Prstec, Miro             M60 Slovenia                14.64m
  6 Hayashi, Hideaki         M61 Japan                   12.81m
  7 Klimov, Sergey           M63 Kazakhstan              12.80m
  8 Watson, Richard          M64 United States           12.60m
 -- Kalantzis, Athanasios    M61 Greece                    FOUL

M65 Weight
================================================================
         WMA: R 19.33m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Piaczkowski, Andrzej     M66 Poland                  17.46m
  2 Gryc, Milo?              M67 Czech Republic          16.59m
  3 Krankowski, Waclaw       M66 Poland                  16.44m
  4 Banens, Robert           M68 Australia               12.15m
  5 Sandhu, Hardev           M68 Canada                  11.32m

M70 Weight
================================================================
      70 WMA: R 21.08m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Guyot, Gerard            M72 France                  18.80m
  2 Jablonski, Jerzy         M71 Poland                  18.10m
  3 Mathews, George          M73 United States           17.85m
  4 Cahners, Robert          M74 United States           17.35m
  5 Hoeyer, Knud             M71 Denmark                 15.71m
  6 Bogusz, Zygmunt          M71 Poland                  14.79m
  7 Koukal, Jiri             M71 Slovak Republic         14.78m
  8 Toyama, Osamu            M72 Japan                   12.61m
  9 Bookin-Weiner, Jerry     M70 United States           11.85m

M75 Weight
================================================================
      75 WMA: R 19.38m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Palviainen, Esko         M75 Finland                 18.00m
  2 Yamada, Hiroshi          M75 Japan                   17.23m
  3 Roszczak, Czeslaw        M75 Poland                  13.02m
  4 Valicek, Frantisek       M76 Czech Republic          12.01m
  5 Kroll, Edward            M76 Poland                  10.44m
  6 Nakamura, Tadanori       M77 Japan                    8.12m
 -- Glowacki, Marek          M76 Canada                    FOUL
 -- Skuse, Roy               M76 New Zealand               FOUL

M80 Weight
================================================================
      80 WMA: R 17.51m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kargol, Antoni           M80 Poland                  16.32m
  2 Sluga, Marko             M81 Slovenia                11.57m

M85 Weight
================================================================
      85 WMA: R 13.02m
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Saarinen, Leo            M87 Finland                 11.07m
  2 Feick, Ray               M85 United States            9.90m
  3 Blair, James             M85 New Zealand              8.91m
  4 Kunze, Manfred           M85 Germany                  5.90m

W35 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia              3:00.62     368

W40 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                  2:55.52     491
  2 Nakamura, Chie           W44 Japan                  2:57.39     472
  3 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                   3:13.71     322
  4 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China       3:47.29     100
  5 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China       3:49.03      92

W45 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                3:06.82     459
  2 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                  3:13.13     401
  3 Oe, Yuko                 W49 Japan                  3:14.59     388
  4 Royer nack, Lolita       W48 France                 3:18.43     356
  5 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China       3:24.21     309
  6 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China       4:22.51      17

W50 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                2:50.47     712
  2 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                  2:58.99     621
  3 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                  3:04.45     566
  4 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania              3:10.23     509
  5 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                3:17.49     443
  6 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China       3:59.06     148
  7 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China       4:12.24      86

W55 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                  2:57.99     723
  2 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                  3:24.94     464
  3 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China       3:58.13     219
  4 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China       4:17.75     116
 -- Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China           DNF

W60 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                 3:12.90     676
  2 Filer, Carole            W61 Great Britain          3:40.70     431
  3 Ruineau, Colette         W63 France                 3:47.00     383
  4 Tamada, Yumiko           W64 Japan                  4:37.99      93
  5 Grummert, Karin          W61 Germany                4:50.24      51

W70 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain          5:03.34     169

W75 800 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia              5:45.37R    143

Pentathlon: #5 M35 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jobard, Laurent          M38 France                 2:49.44     784
  2 Kim, Minsu               M35 Korea                  3:01.62     661
  3 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China       3:02.91     649
  4 Nicholls, Clint          M38 Great Britain          3:09.91     583
  5 Ozaki, Yudai             M38 Japan                  3:12.92     556
  6 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei         3:14.45     542
  7 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China       3:28.46     424
  8 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei         3:44.13     309
  9 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                  3:51.79     258
 10 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei         3:58.82     216

Pentathlon: #5 M40 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mito, Hiroshi            M40 Japan                  2:51.39     835
  2 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia              2:53.38     815
  3 Souza, Jeferson          M42 United States          2:57.52     773
  4 Yamada, Shinishi         M41 Japan                  3:01.88     730
  5 Doering, Ludwig          M44 Germany                3:02.98     719
  6 Portemer, Nils           M41 France                 3:21.34     551
  7 Jeon, Jaeik              M42 Korea                  3:23.32     534
  8 Maier, Bjoern            M43 Germany                3:35.54     436
  9 Sebera, Martin           M43 Czech Republic         3:36.23     430

Pentathlon: #5 M45 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skeete, Marcus           M49 Canada                 3:14.19     688
  2 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                 3:15.38     677
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic         3:24.64     596
  4 Wong, Mun Kong           M49 Singapore              3:25.31     590
  5 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                 3:29.60     554
  6 Mabon, Hunter            M48 Sweden                 3:40.03     471
  7 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China       3:47.00     419
  8 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                  3:47.59     415
  9 Shiomi, Jun              M49 Japan                  3:52.09     383
 10 Gril, Damjan             M49 Slovenia               4:19.41     215
 11 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                  4:53.53      69
 12 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China       5:16.62      14
 -- Faaij, Gerard            M46 Netherlands                DNF
 -- Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                     DNF

Pentathlon: #5 M50 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                  2:58.42     916
  2 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                3:01.01     890
  3 Rook, Andreas            M52 France                 3:18.51     726
  4 Parks, Terry             M52 United States          3:29.35     632
  5 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand            3:40.93     539
  6 Krauze, Jerzy            M53 Poland                 3:43.22     521
  7 Dubec, Daniel            M53 France                 3:48.48     481
  8 Nomura, Tadashi          M52 Japan                  4:00.39     397
  9 Jankowski, George        M54 Australia              4:06.38     357
 10 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China       4:08.61     343
 11 Hawke, Karl              M50 United States          4:49.44     130
 -- Bakx, Wan                M53 Netherlands                DNF

Pentathlon: #5 M55 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                  3:24.91     751
  2 Mayor, John              M58 Great Britain          3:29.80     709
  3 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                3:36.84     651
  4 Bedot, Lionel            M58 France                 3:37.43     646
  5 Musial, Wieslaw          M59 Poland                 3:37.78     643
  6 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania              3:47.13     570
  7 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                  3:54.62     514
  8 Wu, John                 M57 United States          3:55.95     504
  9 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic         4:03.24     453
 10 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                  4:09.51     411
 11 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia               4:09.82     409
 12 Santos, Marcelo          M55 Brazil                 4:26.81     304

Pentathlon: #5 M60 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                3:14.71     928
  2 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia               3:23.24     852
  3 Clautour, Louis          M62 France                 3:37.20     734
  4 Kasap, Hasan             M60 Turkey                 3:37.48     731
  5 Mero, Antti              M64 Finland                3:42.31     693
  6 Fienieg, John            M62 Australia              3:46.38     661
  7 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia               3:47.36     653
  8 Werthner, Georg          M60 Austria                3:48.55     644
  9 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                  4:09.23     494
 10 Roivainen, Olavi         M60 Finland                4:20.83     418
 11 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China       4:28.57     370
 12 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                  4:29.00     367
 13 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                4:46.19     272

Pentathlon: #5 M65 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lonsdale, William        M65 Great Britain          3:50.92     718
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                 3:52.19     708
  3 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                  3:53.99     695
  4 Grissmer, Klemens        M65 Germany                4:02.57     631

M70 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warem, Arne              M70 Norway                 3:48.52     846
  2 Maki, Vesa               M70 Finland                4:48.27     440
  3 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic        5:36.73     202

M75 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                4:44.30     594
  2 Keck, Heinz              M75 Germany                4:49.92     560
  3 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                  5:08.97     452
  4 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                 5:16.00     415

Pentathlon: #5 M80 1000 m Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                 4:51.94     727
  2 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                  5:10.37     619
  3 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                 5:20.02     565

W35 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia                10.20   3    742

W40 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                     9.58   2    978
  2 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                     11.83   2    583
  3 Nakamura, Chie           W44 Japan                    12.35   2    506
  4 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China         13.80   2    315
  5 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China         15.21   2    170

W45 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                  10.15     889
  2 Royer nack, Lolita       W48 France                   10.55     816
  3 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                    10.56     814
  4 Oe, Yuko                 W49 Japan                    11.83     602
  5 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China         12.59     490
  6 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China         26.34

W50 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                   9.92   2   1004
  2 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    11.43   1    738
  3 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                  11.97   1    653
  4 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                12.06   1    639
  5 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                    12.54   1    566
  6 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China         14.27   2    341
  7 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China         14.93   2    269

W55 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    10.60   1    956
  2 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China         13.11   2    560
  3 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         13.40   2    520
  4 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                    17.31   1    121
  5 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China         19.73   2      9

W60 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            10.26    1100
  2 Grummert, Karin          W61 Germany                  12.10     791
  3 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                   12.39     746
  4 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    13.49     589
  5 Ruineau, Colette         W63 France                   15.05     394

W70 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            14.56     629

W75 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                15.52     629

Pentathlon: #1 M35 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nicholls, Clint          M38 Great Britain             8.79   3    825
  2 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China          8.92   1    795
  3 Jobard, Laurent          M38 France                    9.50   2    671
  4 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China          9.52   3    666
  5 Sullivan, Michael        M36 United States             9.86   1    597
  6 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei           10.00   2    572
  7 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei           10.23   3    528
  8 Kim, Minsu               M35 Korea                    11.18   3    368
  9 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                    11.20   3    365
 10 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei           12.29   1    215
 11 Ozaki, Yudai             M38 Japan                    14.33   1     39

Pentathlon: #1 M40 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Souza, Jeferson          M42 United States             8.39   2    994
  2 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                 8.83   3    893
  3 Yamada, Shinishi         M41 Japan                     9.24   3    802
  4 Portemer, Nils           M41 France                    9.26   1    797
  5 Doering, Ludwig          M44 Germany                   9.35   1    777
  6 Mito, Hiroshi            M40 Japan                     9.50   1    746
  7 Maier, Bjoern            M43 Germany                   9.58   2    730
  8 Sebera, Martin           M43 Czech Republic            9.62   3    722
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                    10.95   2    473

Pentathlon: #1 M45 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                    8.83   1    972
  2 Faaij, Gerard            M46 Netherlands               9.49   3    827
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic            9.59   1    806
  4 Skeete, Marcus           M49 Canada                    9.84   2    757
  5 Mabon, Hunter            M48 Sweden                    9.89   2    746
  6 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                   10.17   3    692
  7 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                10.30   2    666
  8 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                    10.42   1    644
  9 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                    11.11   2    520
 10 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China         11.68   3    428
 11 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                   12.43   3    321
 12 Shiomi, Jun              M49 Japan                    12.50   3    312
 13 Gril, Damjan             M49 Slovenia                 12.90   2    260
 14 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China         12.98   1    251

Pentathlon: #1 M50 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bakx, Wan                M53 Netherlands               8.94   2    987
  2 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                   9.32   3    903
  3 Nomura, Tadashi          M52 Japan                     9.45   3    874
  4 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                     9.48   2    869
  5 Krauze, Jerzy            M53 Poland                    9.55   1    853
  6 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China         10.73   3    623
  7 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand              10.87   2    599
  8 Hawke, Karl              M50 United States            10.98   1    579
  9 Jankowski, George        M54 Australia                11.21   2    539
 10 Rook, Andreas            M52 France                   11.62   1    473
 11 Parks, Terry             M52 United States            12.18   1    389
 12 Dubec, Daniel            M53 France                   13.67   1    203

Pentathlon: #1 M55 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mayor, John              M58 Great Britain             9.50   1    949
  2 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                 9.50   2    949
  3 Wu, John                 M57 United States             9.86   1    874
  4 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   10.14   1    820
  5 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                    10.19   2    809
  6 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    10.58   2    735
  7 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           10.63   2    726
  8 Bedot, Lionel            M58 France                   11.97   2    497
  9 Santos, Marcelo          M55 Brazil                   12.04   2    486
 10 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia                 12.43   1    428
 11 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                  13.39   1    300
 -- Huarcaya, Luis           M57 Peru                       DNF   2
 -- Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                      DNF   1

Pentathlon: #1 M60 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                 10.10   2    884
  2 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China         10.19   2    867
  3 Kasap, Hasan             M60 Turkey                   10.23   1    858
  4 Werthner, Georg          M60 Austria                  10.27   1    851
  5 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 10.37   2    832
  6 Roivainen, Olavi         M60 Finland                  10.62   1    784
  7 Mero, Antti              M64 Finland                  11.13   2    690
  8 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  11.18   1    681
  9 Clautour, Louis          M62 France                   11.30   1    660
 10 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  11.31   2    658
 11 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                    11.97   2    551
 12 Fienieg, John            M62 Australia                12.04   2    539
 13 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                    12.30   1    498

Pentathlon: #1 M65 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                   9.64    1069
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                   10.56     886
  3 Lonsdale, William        M65 Great Britain            13.07     471
  4 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                    13.30     438

M70 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maki, Vesa               M70 Finland                  10.18    1017
  2 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic          10.32     989
  3 Warem, Arne              M70 Norway                   11.70     739

M75 60 m Hurdles Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                    11.58   2    862
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   12.76   2    668
  3 Keck, Heinz              M75 Germany                  13.06   2    623
  4 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                  13.55   2    554
  5 Wood, Allan              M79 Australia                24.72   2

Pentathlon: #1 M80 60 m Hurdles Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                   11.92     947
  2 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                   12.13     913
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    12.66     825

W35 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Foster, Melissa          W38 Australia                   NH

W40 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                    1.47m     759
  1 Nakamura, Chie           W44 Japan                    1.47m     759
  3 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                     1.38m     644
  4 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China         1.08m     302
  4 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China         1.08m     302

W45 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Royer nack, Lolita       W48 France                   1.50m     903
  2 Alisch, Urte             W49 Germany                  1.47m     855
  3 Oe, Yuko                 W49 Japan                    1.26m     577
  3 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                    1.26m     577
  5 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China         1.17m     460
  5 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China         1.17m     460

W50 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  1.39m     855
  2 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    1.30m     724
  2 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                  1.30m     724
  4 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                    1.27m     678
  4 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                1.27m     678
  6 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China         1.18m     555
  7 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China         1.06m     399

W55 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    1.39m     978
  2 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         1.21m     689
  3 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China         1.18m     655
  4 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China         1.00m     399
  4 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                    1.00m     399

W60 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            1.36m    1067
  1 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                   1.03m     523
  2 Grummert, Karin          W61 Germany                  1.09m     621
  3 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    1.03m     523
  3 Ruineau, Colette         W63 France                   1.03m     523

W70 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            1.03m     759

W75 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                0.94m     736

Pentathlon: #4 M35 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jobard, Laurent          M38 France                   1.92m     767
  1 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China         1.92m     767
  3 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei           1.89m     740
  4 Nicholls, Clint          M38 Great Britain            1.71m     585
  5 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei           1.59m     488
  6 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China         1.56m     464
  7 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei           1.50m     411
  7 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                    1.50m     411
  9 Kim, Minsu               M35 Korea                    1.35m     303
 10 Ozaki, Yudai             M38 Japan                    1.32m     283

Pentathlon: #4 M40 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Portemer, Nils           M41 France                   1.98m     868
  2 Doering, Ludwig          M44 Germany                  1.75m     653
  2 Souza, Jeferson          M42 United States            1.75m     653
  4 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                1.69m     602
  5 Sebera, Martin           M43 Czech Republic           1.63m     544
  6 Yamada, Shinishi         M41 Japan                    1.60m     520
  6 Mito, Hiroshi            M40 Japan                    1.60m     520
  8 Maier, Bjoern            M43 Germany                  1.45m     404
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                    1.36m     331

Pentathlon: #4 M45 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   1.69m     679
  2 Mabon, Hunter            M48 Sweden                   1.60m     593
  3 Veleba, Petr             M46 Czech Republic           1.57m     569
  3 Skeete, Marcus           M49 Canada                   1.57m     569
  5 Faaij, Gerard            M46 Netherlands              1.54m     536
  5 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                   1.54m     536
  5 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                    1.54m     536
  8 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China         1.51m     512
  9 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                1.39m     411
  9 Shiomi, Jun              M49 Japan                    1.39m     411
 11 Gril, Damjan             M49 Slovenia                 1.36m     381
 12 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                   1.33m     360
 -- Iwano, Tsukasa           M47 Japan                       NH
 -- Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China            NH

Pentathlon: #4 M50 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nomura, Tadashi          M52 Japan                    1.75m     831
  2 Parks, Terry             M52 United States            1.66m     731
  3 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                  1.63m     705
  4 Hawke, Karl              M50 United States            1.60m     670
  5 Bakx, Wan                M53 Netherlands              1.57m     644
  5 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    1.57m     644
  7 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand              1.48m     552
  8 Krauze, Jerzy            M53 Poland                   1.45m     528
  9 Rook, Andreas            M52 France                   1.42m     496
 10 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China         1.33m     419
 11 Dubec, Daniel            M53 France                   1.21m     317
 12 Jankowski, George        M54 Australia                1.18m     297

Pentathlon: #4 M55 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                    1.63m     803
  2 Mayor, John              M58 Great Britain            1.57m     731
  3 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   1.54m     705
  4 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    1.51m     670
  5 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                1.48m     636
  5 Bedot, Lionel            M58 France                   1.48m     636
  7 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           1.39m     544
  8 Wu, John                 M57 United States            1.36m     520
  9 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                  1.30m     457
  9 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia                 1.30m     457
  9 Santos, Marcelo          M55 Brazil                   1.30m     457
 12 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                    1.15m     324

Pentathlon: #4 M60 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  1.54m     803
  1 Kasap, Hasan             M60 Turkey                   1.54m     803
  3 Roivainen, Olavi         M60 Finland                  1.51m     767
  4 Werthner, Georg          M60 Austria                  1.45m     696
  4 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 1.45m     696
  4 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                 1.45m     696
  7 Clautour, Louis          M62 France                   1.39m     636
  8 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                    1.36m     602
  8 Fienieg, John            M62 Australia                1.36m     602
  8 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  1.36m     602
 11 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                    1.33m     569
 11 Mero, Antti              M64 Finland                  1.33m     569
 -- Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China            NH

Pentathlon: #4 M65 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                  1.56m     953
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                   1.53m     915
  3 Lonsdale, William        M65 Great Britain            1.41m     758
  4 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                    1.11m     411

M70 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maki, Vesa               M70 Finland                  1.36m     813
  2 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic          1.30m     731
  3 Warem, Arne              M70 Norway                   1.27m     696

M75 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   1.30m     868
  2 Keck, Heinz              M75 Germany                  1.18m     696
  2 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                    1.18m     696
  2 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                  1.18m     696

Pentathlon: #4 M80 High Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                   1.24m     925
  2 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    1.21m     878
  3 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                   1.18m     831

W35 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia                5.33m     726

W40 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                    5.14m     759
  2 Nakamura, Chie           W44 Japan                    4.79m     645
  3 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                     3.87m     376
  4 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China         3.72m     336
  5 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China         2.89m     142

W45 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                  4.87m     768
  2 Royer nack, Lolita       W48 France                   4.32m     581
  3 Oe, Yuko                 W49 Japan                    3.98m     474
  4 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                    3.78m     416
  5 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China         2.95m     194
  6 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China         1.30m

W50 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                  4.12m     603
  2 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    3.95m     546
  3 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                  3.82m     500
  4 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                3.79m     492
  5 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                    3.68m     456
  6 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China         3.52m     406
  7 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China         3.13m     290

W55 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    4.45m     837
  2 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         3.43m     451
  3 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China         2.97m     303
  4 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                    2.76m     239
  5 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China         2.75m     237

W60 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            4.42m     962
  1 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                   3.19m     451
  2 Grummert, Karin          W61 Germany                  3.21m     459
  3 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    2.98m     376
  4 Ruineau, Colette         W63 France                   2.66m     270

W70 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            2.73m     459

W75 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                2.11m     294

Pentathlon: #2 M35 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jobard, Laurent          M38 France                   6.46m     734
  2 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China         6.24m     682
  3 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei           5.91m     606
  4 Nicholls, Clint          M38 Great Britain            5.87m     597
  5 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei           5.15m     443
  6 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China         5.06m     425
  7 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei           4.88m     388
  8 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                    4.82m     377
  9 Kim, Minsu               M35 Korea                    4.74m     361
 10 Ozaki, Yudai             M38 Japan                    4.23m     266

Pentathlon: #2 M40 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souza, Jeferson          M42 United States            6.23m     764
  2 Doering, Ludwig          M44 Germany                  6.08m     725
  3 Portemer, Nils           M41 France                   6.06m     720
  4 Mito, Hiroshi            M40 Japan                    6.04m     716
  5 Yamada, Shinishi         M41 Japan                    5.89m     677
  6 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                5.88m     675
  7 Sebera, Martin           M43 Czech Republic           5.64m     617
  8 Maier, Bjoern            M43 Germany                  5.14m     502
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                    4.11m     285

Pentathlon: #2 M45 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                   6.53m     945
  2 Mabon, Hunter            M48 Sweden                   5.53m     670
  3 Faaij, Gerard            M46 Netherlands              5.37m     630
  4 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                   5.30m     613
  5 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                    5.24m     597
  6 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                    5.20m     587
  7 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China         5.07m     554
  8 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                5.06m     552
  9 Gril, Damjan             M49 Slovenia                 4.81m     492
 10 Veleba, Petr             M46 Czech Republic           4.76m     479
 11 Skeete, Marcus           M49 Canada                   4.50m     419
 12 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                   4.14m     341
 13 Shiomi, Jun              M49 Japan                    3.96m     303
 14 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China         3.55m     222

Pentathlon: #2 M50 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                  5.90m     871
  2 Nomura, Tadashi          M52 Japan                    5.71m     816
  3 Bakx, Wan                M53 Netherlands              5.65m     799
  4 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    5.64m     795
  5 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand              5.01m     619
  6 Hawke, Karl              M50 United States            4.97m     608
  7 Krauze, Jerzy            M53 Poland                   4.94m     600
  8 Parks, Terry             M52 United States            4.70m     537
  9 Rook, Andreas            M52 France                   4.40m     461
 10 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China         4.13m     396
 11 Jankowski, George        M54 Australia                4.05m     377
 12 Dubec, Daniel            M53 France                   3.31m     215

Pentathlon: #2 M55 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mayor, John              M58 Great Britain            5.17m     762
  2 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   5.14m     753
  3 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                    5.13m     750
  4 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                5.05m     725
  5 Wu, John                 M57 United States            4.70m     621
  6 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           4.59m     591
  7 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    4.42m     542
  8 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia                 4.37m     529
  9 Santos, Marcelo          M55 Brazil                   4.24m     494
 10 Bedot, Lionel            M58 France                   4.20m     483
 11 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                  4.00m     429
 12 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                    3.56m     321

Pentathlon: #2 M60 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China         4.93m     799
  2 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  4.72m     729
  3 Werthner, Georg          M60 Austria                  4.70m     723
  4 Kasap, Hasan             M60 Turkey                   4.61m     693
  5 Roivainen, Olavi         M60 Finland                  4.52m     666
  6 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 4.44m     641
  7 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  4.33m     606
  8 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                 4.30m     597
  9 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                    4.20m     567
 10 Fienieg, John            M62 Australia                4.19m     563
 11 Mero, Antti              M64 Finland                  4.16m     554
 12 Clautour, Louis          M62 France                   4.12m     544
 13 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                    3.69m     419

Pentathlon: #2 M65 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                  5.48m    1143
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                   4.65m     828
  3 Lonsdale, William        M65 Great Britain            4.27m     693
  4 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                    3.37m     404

M70 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maki, Vesa               M70 Finland                  4.86m    1063
  2 Warem, Arne              M70 Norway                   4.29m     830
  3 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic          4.05m     736

M75 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                    4.00m     862
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   3.66m     718
  3 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                  3.61m     697
  4 Keck, Heinz              M75 Germany                  3.56m     677
  5 Wood, Allan              M79 Australia                2.62m     330

Pentathlon: #2 M80 Long Jump Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                   3.63m     864
  2 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                   3.45m     778
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    3.02m     587

W35 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia                8.42m     446

W40 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                    8.17m     468
  2 Nakamura, Chie           W44 Japan                    7.31m     406
  3 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                     6.58m     354
  4 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China         5.81m     299
  5 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China         5.30m     264

W45 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                  9.28m     600
  2 Royer nack, Lolita       W48 France                   9.05m     582
  3 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                    7.18m     436
  4 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China         7.09m     429
  5 Oe, Yuko                 W49 Japan                    6.65m     395
  6 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China         6.09m     352

W50 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                 10.57m     749
  2 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                8.55m     580
  3 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                    8.45m     572
  4 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                  8.23m     554
  5 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China         6.77m     434
  6 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                    6.65m     424
  7 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China         5.41m     324

W55 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                    9.50m     729
  2 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China         7.53m     550
  3 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China         7.05m     507
  4 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                    6.98m     501
  5 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China         5.65m     383

W60 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain            6.89m     552
  2 Grummert, Karin          W61 Germany                  6.77m     540
  3 Ruineau, Colette         W63 France                   6.74m     537
  4 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                   6.66m     529
  5 Tamada, Yumiko           W64 Japan                    5.26m     392

W70 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain            6.59m     676

W75 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                6.03m     598

Pentathlon: #3 M35 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China        10.27m     525
  2 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei          10.06m     512
  3 Jobard, Laurent          M38 France                   9.56m     480
  4 Nicholls, Clint          M38 Great Britain            9.39m     469
  5 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei           9.14m     454
  6 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China         8.54m     417
  6 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                    8.54m     417
  8 Kim, Minsu               M35 Korea                    7.36m     344
  9 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei           6.75m     307
 10 Ozaki, Yudai             M38 Japan                    5.29m     219

Pentathlon: #3 M40 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souza, Jeferson          M42 United States           12.62m     731
  2 Portemer, Nils           M41 France                  10.96m     619
  3 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia               10.37m     579
  4 Sebera, Martin           M43 Czech Republic           9.87m     545
  5 Doering, Ludwig          M44 Germany                  9.82m     542
  6 Yamada, Shinishi         M41 Japan                    9.07m     492
  7 Maier, Bjoern            M43 Germany                  8.94m     483
  8 Mito, Hiroshi            M40 Japan                    7.24m     370
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                    7.02m     355

Pentathlon: #3 M45 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                  11.62m     727
  2 Mabon, Hunter            M48 Sweden                  10.85m     670
  3 Faaij, Gerard            M46 Netherlands              9.27m     554
  4 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                   8.94m     530
  5 Veleba, Petr             M46 Czech Republic           8.37m     489
  6 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                    7.92m     457
  7 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                    7.25m     408
  8 Gril, Damjan             M49 Slovenia                 6.97m     389
  9 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                   6.89m     383
 10 Shiomi, Jun              M49 Japan                    6.87m     381
 11 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China         6.65m     366
 12 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                6.39m     347
 13 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China         6.32m     342
 14 Skeete, Marcus           M49 Canada                   6.12m     328

Pentathlon: #3 M50 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                 13.13m     813
  2 Krauze, Jerzy            M53 Poland                  10.75m     643
  3 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand             10.32m     612
  4 Bakx, Wan                M53 Netherlands              9.87m     580
  5 Parks, Terry             M52 United States            9.41m     547
  6 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                    9.02m     520
  7 Nomura, Tadashi          M52 Japan                    8.73m     499
  8 Hawke, Karl              M50 United States            8.35m     472
  9 Rook, Andreas            M52 France                   8.27m     467
 10 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China         7.80m     434
 11 Jankowski, George        M54 Australia                7.38m     405
 12 Dubec, Daniel            M53 France                   7.32m     400

Pentathlon: #3 M55 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania               11.27m     747
  2 Wu, John                 M57 United States           10.02m     651
  3 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                    9.82m     635
  4 Mayor, John              M58 Great Britain            9.56m     615
  5 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                    9.24m     591
  6 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic           8.94m     567
  7 Musial, Wieslaw          M59 Poland                   8.87m     562
  8 Bedot, Lionel            M58 France                   8.52m     535
  9 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia                 8.50m     534
 10 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                  7.98m     493
 11 Santos, Marcelo          M55 Brazil                   6.91m     412
 12 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                    6.36m     371

Pentathlon: #3 M60 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roivainen, Olavi         M60 Finland                 11.64m     760
  2 Werthner, Georg          M60 Austria                 11.18m     725
  3 Kasap, Hasan             M60 Turkey                  10.02m     637
  4 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                  9.44m     593
  5 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                 9.27m     580
  6 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                  9.16m     572
  7 Mero, Antti              M64 Finland                  9.03m     562
  8 Fienieg, John            M62 Australia                8.55m     526
  9 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China         8.45m     518
 10 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                    8.36m     512
 11 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                    7.74m     465
 12 Clautour, Louis          M62 France                   7.72m     463
 13 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                 7.60m     454

Pentathlon: #3 M65 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                 11.64m     841
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                   9.33m     648
  3 Lonsdale, William        M65 Great Britain            8.15m     551
  4 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                    6.82m     442

M70 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warem, Arne              M70 Norway                   9.37m     606
  2 Maki, Vesa               M70 Finland                  8.71m     555
 -- Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic           FOUL

M75 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Keck, Heinz              M75 Germany                  9.79m     709
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                   9.12m     653
  3 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                  7.95m     553
  4 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                    7.53m     518
  5 Wood, Allan              M79 Australia                5.65m     360

Pentathlon: #3 M80 Shot Put Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                  11.43m     925
  2 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                  10.20m     811
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                    8.97m     698

W35 Pentathlon
================================================================
      35 WMA: R  4347
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Foster, Melissa          W38 Australia                 2282

W40 Pentathlon
================================================================
      40 WMA: R  4440
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Matsuura, Kumi           W41 Japan                     3455
  2 Nakamura, Chie           W44 Japan                     2788
  3 Alvarez Vela, Patricia   W44 Peru                      2279
  4 Yeung, Chun Chun Jane    W43 Hong Kong, China          1344
  5 Yeung, Yan Yan Annette   W41 Hong Kong, China           978

W45 Pentathlon
================================================================
      45 WMA: R  4588
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alisch, Urte             W49 Germany                   3571
  2 Royer nack, Lolita       W48 France                    3238
  3 Kajihara, Kumiko         W45 Japan                     2644
  4 Oe, Yuko                 W49 Japan                     2436
  5 Lam, Sau Ling            W48 Hong Kong, China          1805
  6 Chan, Ling Kuen          W48 Hong Kong, China           906

W50 Pentathlon
================================================================
      50 WMA: R  4758
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Finegan, Geraldine       W51 Ireland                   3923
  2 Hightower McHarris, Cour W51 Spain                     3146
  3 Zaniauskiene, Lina       W54 Lithuania                 2898
  4 Tarnocai, Eva            W53 Hungary                   2874
  5 Acena De Mesa, Maria Del W50 Spain                     2745
  6 Lok, Suet Yee            W54 Hong Kong, China          1822
  7 Yuen, Kit Yee            W53 Hong Kong, China          1430

W55 Pentathlon
================================================================
      55 WMA: R  4502
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Escribano Checa, Maria R W58 Spain                     4223
  2 Lai, Yin Mei             W58 Hong Kong, China          2283
  3 Wan, Yin Yee Panny       W56 Hong Kong, China          2120
  4 Rodriguez del Rio, Ma de W59 Spain                     1724
  5 Wong, Mei Ying Therry    W58 Hong Kong, China          1195

W60 Pentathlon
================================================================
      60 WMA: R  4568
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Filer, Carole            W61 Great Britain             4112
  2 Karnebäck, Ulla          W63 Sweden                    2925
  3 Grummert, Karin          W61 Germany                   2462
  4 Ruineau, Colette         W63 France                    2107
  5 Tamada, Yumiko           W64 Japan                     1973

W70 Pentathlon
================================================================
      70 WMA: R  4676
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oakes, Patricia          W70 Great Britain             2692

W75 Pentathlon
================================================================
      75 WMA: R  4494
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harris, Frances          W75 Australia                 2400

M35 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4108
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jobard, Laurent          M38 France                    3436
  2 Ng, Chit Wing            M36 Hong Kong, China          3418
  3 Nicholls, Clint          M38 Great Britain             3059
  4 Chen, Kuan-Ming          M35 Chinese Taipei            2681
  5 Wong, Sui Wai            M38 Hong Kong, China          2396
  6 Su, Po-Chin              M37 Chinese Taipei            2231
  7 Kim, Minsu               M35 Korea                     2037
  8 Nakabayashi, Masanori    M36 Japan                     1828
  9 Cai, Zong-Yan            M37 Chinese Taipei            1819
 10 Ozaki, Yudai             M38 Japan                     1363

M40 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4387
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Souza, Jeferson          M42 United States             3915
  2 Gibbons, Geoffrey        M40 Australia                 3564
  3 Portemer, Nils           M41 France                    3555
  4 Doering, Ludwig          M44 Germany                   3416
  5 Yamada, Shinishi         M41 Japan                     3221
  6 Mito, Hiroshi            M40 Japan                     3187
  7 Sebera, Martin           M43 Czech Republic            2858
  8 Maier, Bjoern            M43 Germany                   2555
  9 Jeon, Jaeik              M42 Korea                     1978

M45 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4113
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sunneborn, Mattias       M46 Sweden                    3323
  2 Mabon, Hunter            M48 Sweden                    3150
  3 Demassez-Du Castel, Chri M45 France                    3048
  4 Veleba, Petr             M46 Czech Republic            2939
  5 Skeete, Marcus           M49 Canada                    2761
  6 Wong, Mun Kong           M49 Singapore                 2566
  7 Faaij, Gerard            M46 Netherlands               2547
  8 Yoneda, Yasuyuki         M49 Japan                     2515
  9 Kwong, Wing Biu          M49 Hong Kong, China          2255
 10 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                    1959
 11 Shiomi, Jun              M49 Japan                     1790
 12 Gril, Damjan             M49 Slovenia                  1737
 13 Iwano, Tsukasa           M47 Japan                     1718
 14 Lee, Ka Fai              M46 Hong Kong, China           853

M50 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4390
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schiefermayer, Christoph M50 Austria                   4182
  2 Ikeno, Masahiro          M52 Japan                     3744
  3 Nomura, Tadashi          M52 Japan                     3417
  4 Krauze, Jerzy            M53 Poland                    3145
  5 Bakx, Wan                M53 Netherlands               3010
  6 Te Whaiti, Stephen       M53 New Zealand               2921
  7 Parks, Terry             M52 United States             2836
  8 Rook, Andreas            M52 France                    2623
  9 Hawke, Karl              M50 United States             2459
 10 Lam, Wai Kin             M52 Hong Kong, China          2215
 11 Jankowski, George        M54 Australia                 1975
 12 Dubec, Daniel            M53 France                    1616

M55 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4291
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mayor, John              M58 Great Britain             3766
  2 Spagnoli, Giorgio        M55 Italy                     3748
  3 Zaniauskas, Vytautas     M56 Lithuania                 3627
  4 Musial, Wieslaw          M59 Poland                    3483
  5 Wu, John                 M57 United States             3170
  6 Kuzmichev, Valeriy       M56 Spain                     3052
  7 Janouch, Jiri            M57 Czech Republic            2881
  8 Bedot, Lionel            M58 France                    2797
  9 Chung, Yun Kiong         M56 Malaysia                  2357
 10 Vahapuopus, Timo         M57 Finland                   2330
 11 Santos, Marcelo          M55 Brazil                    2153
 12 Bertuzzo, Flavio         M58 Italy                     1427

M60 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4409
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kasap, Hasan             M60 Turkey                    3722
  2 Werthner, Georg          M60 Austria                   3639
  3 Mauko, Zdravko           M60 Slovenia                  3601
  4 Kreemke, Wolfgang        M61 Germany                   3512
  5 Roivainen, Olavi         M60 Finland                   3395
  6 Jumaat, Aliudin          M62 Malaysia                  3284
  7 Mero, Antti              M64 Finland                   3068
  8 Clautour, Louis          M62 France                    3037
  9 Herrmann, Volkmar        M61 Germany                   2932
 10 Fienieg, John            M62 Australia                 2891
 11 Nomi, Toshihiko          M64 Japan                     2640
 12 Siu, Yau-Ming Max        M64 Hong Kong, China          2554
 13 Sugimura, Shigemasa      M60 Japan                     2404

M65 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4637  24/03/2017  Klemens Grissmer, Germany
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grissmer, Klemens        M65 Germany                   4637R
  2 Cela, Valdis             M69 Latvia                    3985
  3 Lonsdale, William        M65 Great Britain             3191
  4 Yoshimoto, Kazuhiro      M66 Japan                     2390

M70 Pentathlon
================================================================
      70 WMA: R  4568
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Maki, Vesa               M70 Finland                   3888
  2 Warem, Arne              M70 Norway                    3717
  3 Beliansky, Milan         M72 Slovak Republic           2658

M75 Pentathlon
================================================================
      75 WMA: R  4239
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kuraoka, Kunio           M78 Japan                     3390
  2 Mankovskis, Janis        M77 Latvia                    3322
  3 Keck, Heinz              M75 Germany                   3265
  4 Faichak, Ivan            M77 Ukraine                   3094

M80 Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4471
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Skramstad, Knut Henrik   M80 Norway                    4180
  2 Solvberg, Kjartan        M80 Norway                    4106
  3 Ishikawa, Nobuo          M81 Japan                     3607

W40 3000 m Walk
================================================================
      40 WMA: R 12:33.10
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cabrera Ysas, Olga       W43 Spain                 14:53.73
  2 Randall, Susan           W42 United States         15:08.19
  3 Borovickova, Lenka       W44 Czech Republic        16:28.44
  4 Guitron Rodríguez, María W43 Mexico                17:39.36
 -- Son, Hyun Lye            W41 Korea                       DQ   rule 230.7

W45 3000 m Walk
================================================================
      45 WMA: R 13:08.40
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alcaire Ernst, Myriam Cl W48 Spain                 17:17.37
  2 Acuna, Jenny             W47 Venezuela             17:44.84
  3 Rogale, Aija             W48 Latvia                18:32.59
  4 Fu, Chun Ying            W48 Hong Kong, China      21:02.87
  5 Cheung, Mei Yi           W49 Hong Kong, China      21:36.85
 -- Rathee, Sunil            W47 India                       DQ   rule 230.7
 -- Kajihara, Kumiko         W45 Japan                       DQ   rule 230.7

W50 3000 m Walk
================================================================
      50 WMA: R 14:18.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Noell Guardiola, Angels  W54 Spain                 17:18.49
  2 Weekes, Anne             W54 Australia             17:32.63
  3 Pongin, Catherine        W53 France                18:35.03
  4 Gormley, Anne            W53 Ireland               19:49.34
  5 Seah, Serene             W52 Singapore             20:42.52
  6 Patel Utkar, Kowsula Kau W52 Singapore             21:39.83
  7 Tse, Siu Yin             W54 Hong Kong, China      22:08.16
 -- Baek, Jiyoung            W52 Korea                       DQ   Rule 230.7

W55 3000 m Walk
================================================================
      55 WMA: R 14:51.24
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Garcia Frontons, Carmen  W56 Spain                 16:48.82
  2 Lopez Almorox, Maria Azu W59 Spain                 19:54.25
  3 Ramalingam, Komathi      W55 Singapore             19:56.80
  4 Scheepers, Celeste       W57 South Africa          20:15.63   awarded 2nd place
  5 Wan, Po Ngan Esther      W59 Hong Kong, China      26:21.81
 -- Kaushik, Indu            W59 India                       DQ   Rule 230.7

W60 3000 m Walk
================================================================
         WMA: R 15:39.97
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Marcenco, Natalia        W62 Italy                 17:34.24
  2 Knoetze, Magaretha M     W61 South Africa          18:15.23
  3 Alvarez Ordas, Aurora    W64 Spain                 19:31.28
  4 Adan, Pilar              W64 Spain                 21:13.24
  5 Chow, Oi Ha              W63 Hong Kong, China      23:01.46
  6 Wong, Shui Fong          W61 Hong Kong, China      23:39.91
  7 Campos Bernal, Esperanza W60 Mexico                25:17.13
 -- Gutierrez Villalpand, Ma W62 Mexico                      DQ   Rule 230.7
 -- Ma, Yuk Kum              W60 Hong Kong, China            DQ   Rule 230.7

W65 3000 m Walk
================================================================
      65 WMA: R 16:57.96  19/03/2017  Heather Carr, Australia
      65 WMA: R 16:57.96  19/03/2017  Heather Carr, Australia
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Carr, Heather            W67 Australia             16:57.96R
  2 Briz, Maria Josefa       W65 Spain                 17:57.63
  3 Anxionnat, Claudine      W65 France                19:01.83
  4 Rodriguez Gonzalez, Glor W69 Mexico                22:19.88

W70 3000 m Walk
================================================================
      70 WMA: R 18:26.50
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wilson, Jacqueline       W71 New Zealand           18:36.47
  2 Frable, Kathleen         W71 United States         19:02.02
  3 Klink, Ursula            W72 Germany               20:51.08
  4 de Coppet, Brigita       W70 Latvia                23:08.89
  5 Monroy Siles, Lilia      W70 Mexico                28:53.65

W75 3000 m Walk
================================================================
      75 WMA: R 20:50.01
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Purcell, Joan            W75 Australia             22:05.70
  2 Schickert, Lynne         W75 Australia             23:47.71
  3 Ah Kang, Sylvie          W77 Mauritius             29:13.80

W90 3000 m Walk
================================================================
      90 WMA: R 28:37.92  19/03/2017  Elena Pagu, Romania
      90 WMA: R 28:37.92  19/03/2017  Elena Pagu, Romania
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pagu, Elena              W90 Romania               28:37.92R

M35 3000 m Walk
================================================================
      35 WMA: R 11:08.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Castro Mateo, Víctor Man M36 Spain                 12:48.72
  2 Scafuro, Francesco       M39 Italy                 13:11.82
  3 Sapunov, Igor            M38 Italy                 14:09.61
  4 Ozaki, Yudai             M38 Japan                 15:38.08
 -- Sugimoto, Akihiro        M35 Japan                       DQ   rule 230.7a

M40 3000 m Walk
================================================================
      40 WMA: R 11:40.75
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Piñera Alvarez, Rubén    M41 Spain                 12:41.56
  2 Sanchez Carmona, Alonso  M42 Mexico                13:14.91
  3 Swaieh, Meftah           M44 France                13:38.70
  4 Gianmauro, Pirino        M44 Italy                 13:43.09
  5 Croci, Ernesto           M43 Italy                 14:19.58
  6 Rodriguez Jimenez, Jose  M41 Spain                 14:29.84
  7 Lapins, Ivars            M42 Latvia                14:36.82
  8 Cross, Greg              M43 New Zealand           15:15.68
  9 Goobinnaan, Suresh Kumar M44 Malaysia              16:45.79
 10 Hatanaka, Toshinori      M40 Japan                 17:35.28
 -- Vats, Mukesh             M43 India                      DNF
 -- Lee, Jinhyung            M40 Korea                       DQ   rule 230.7a
 -- Shin, Sangwoo            M43 Korea                       DQ   rule 230.7a

M45 3000 m Walk
================================================================
         WMA: R 12:14.77
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ivzans, Normunds         M45 Latvia                13:57.06
  2 Svensson, Christer       M47 Sweden                14:04.27
  3 Caliskan, Hakan          M48 Turkey                14:39.93
  4 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                15:47.58
  5 Sanchez Guindo, Faustino M46 Spain                 17:02.42
  6 Chiu, Chien-Chih         M45 Chinese Taipei        21:56.73
 -- Noh, Gumin               M45 Korea                       DQ   rule 230.7a
 -- Lee, Hojun               M47 Korea                       DQ   rule 230.7a
 -- Kim, Junghwan            M47 Korea                       DQ   rule 230.7a
 -- Lee, Soohyung            M47 Korea                       DQ   rule 230.7a

M50 3000 m Walk
================================================================
         WMA: R 12:34.90
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Periañez García, Miguel  M54 Spain                 13:43.75
  2 Arena, Walter Salvatore  M52 Italy                 14:12.68
  3 Gauze, Francis           M54 France                14:19.10
  4 Xu, Jianping             M51 Canada                14:19.61
  5 Breide, Madars           M52 Latvia                14:53.38
  6 Stacey, Alan             M53 Australia             16:52.57
  7 R, Subramaniam           M53 Singapore             18:37.54
  8 Subramanian, Rajanthran  M53 Singapore             19:17.49
 -- Lee, Kangshik            M54 Korea                      DNF
 -- Kim, Hagsu               M54 Korea                       DQ   rule 230.7a

M55 3000 m Walk
================================================================
         WMA: R 13:09.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 De los Angeles Escal, Gu M56 Mexico                13:40.53
  2 Gutierrez Brenes, Sergio M55 Costa Rica            13:55.02
  3 Murphy, Patrick          M56 Ireland               14:49.19
  4 Abadias Palacin, Luis    M57 Spain                 14:59.67
  5 Kwita, Zbigniew          M57 Poland                15:26.68
  6 Malecki, Waldemar        M59 Poland                15:31.21
  7 Evans, Simon             M56 Australia             15:33.87
  8 Reifinger, Markus        M56 Austria               15:58.83
  9 Liu, Hak Ming            M57 Hong Kong, China      17:36.50
 -- Vilarrasa Castillo, Andr M56 Spain                       DQ   rule 230.7a
 -- Park, Dongshin           M57 Korea                       DQ   rule 230.7a

M60 3000 m Walk
================================================================
      60 WMA: R 13:37.96
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Luniewski, Miroslaw      M60 Poland                15:43.66
  2 Ruzzier, Fabio           M64 Slovenia              16:03.37
  3 Laflamme, Denis          M63 Canada                16:09.57
  4 Harasinski, Ryszard      M60 Poland                17:29.59
  5 McPherson, Scott         M60 United States         19:28.80
  6 Cheung, Kam Cheung       M63 Hong Kong, China      20:02.60
  7 Yeh, Ming-Chao           M61 Chinese Taipei        21:03.66
  8 Segui, Santiago          M63 Spain                 22:42.00
 -- Sebastian, Tani Clace    M62 Malaysia                    DQ   rule 230.7a
 -- Sharav, Batsukh          M63 Mongolia                    DQ   rule 230.7a

M65 3000 m Walk
================================================================
      65 WMA: R 14:17.97  20/03/2017  Jose Luis Lopez Camarena, Mexico
      65 WMA: R 14:17.97  20/03/2017  Jose Luis Lopez Camarena, Mexico
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lopez Camarena, Jose Lui M67 Mexico                14:17.97R
  2 Richards, Ian            M68 Great Britain         15:00.69
  3 Seidel, Boguslaw         M68 Poland                16:07.45
  4 Boszko, Peter            M67 Great Britain         16:29.55
  5 Adam, Petr               M66 Czech Republic        17:22.64
  6 Michell, Roger           M69 Great Britain         17:43.39
  7 Delayre, Bernard         M69 France                18:07.95
  8 Flamant, Claude          M67 France                18:23.71
  9 Lee, Chanku              M67 Korea                 18:33.38
 10 Siegele, Johann          M68 Austria               18:39.64

M70 3000 m Walk
================================================================
      70 WMA: R 15:39.27
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jamieson, Andrew         M70 Australia             16:24.18
  2 Mcmullin, John           M71 Ireland               17:20.54
  3 Frable, Norman           M71 United States         17:26.50
  4 Thomas, Kok              M71 Malaysia              18:05.24
  5 Purves, Bill             M73 Hong Kong, China      19:30.28
  6 Bjoersvik, Arvid         M73 Norway                19:36.73
  7 Lillefosse, Arthur       M72 Norway                21:15.18
  8 Yordanov, Yordan         M71 Bulgaria              25:17.56

M75 3000 m Walk
================================================================
      75 WMA: R 16:29.62
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gonsiorovsky, Zdenek     M75 Czech Republic        20:55.49
  2 de Coppet, Alexis        M78 Switzerland           21:49.58
 -- Manandhar, Bishwa Ratna  M75 Nepal                       DQ   rule 230.7a
 -- Aipiyev, Kani            M79 Kazakhstan                  DQ   rule 230.7a

M80 3000 m Walk
================================================================
      80 WMA: R 17:41.40
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jordana, Alexis          M80 France                19:18.79
  2 Panaseiko, Mykola        M82 Ukraine               20:50.72

M85 3000 m Walk
================================================================
      85 WMA: R 21:16.29
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pushkin, Ivan            M87 Ukraine               21:52.53

W40 10000 m Walk
================================================================
      40 WMA: R 45:25.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cabrera Ysas, Olga       W43 Spain                 51:49.00
  2 Randall, Susan           W42 United States         52:09.00
  3 Borovickova, Lenka       W44 Czech Republic        58:05.00
  4 Guitron Rodríguez, María W43 Mexico              1:03:28.00
  5 Lafargue, Isabelle       W44 France              1:05:18.00
  6 Huang, Li-Ling           W44 Chinese Taipei      1:07:15.00
  7 Chan, Yee Hung           W41 Hong Kong, China    1:10:42.00
 -- Kim, Young Ju            W43 Korea                       DQ

W45 10000 m Walk
================================================================
      45 WMA: R 46:36.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alcaire Ernst, Myriam Cl W48 Spain                 59:36.00
  2 Acuna, Jenny             W47 Venezuela           1:01:57.00
  3 Rogale, Aija             W48 Latvia              1:03:54.00
  4 Fu, Chun Ying            W48 Hong Kong, China    1:12:39.00
  5 Cheung, Mei Yi           W49 Hong Kong, China    1:13:58.00

W50 10000 m Walk
================================================================
      50 WMA: R 48:28.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Weekes, Anne             W54 Australia           1:00:11.00
  2 Noell Guardiola, Angels  W54 Spain               1:01:21.00
  3 Pongin, Catherine        W53 France              1:06:16.00
  4 Gormley, Anne            W53 Ireland             1:09:46.00
  5 Ng, Chui Yi              W52 Hong Kong, China    1:11:42.00
  6 Seah, Serene             W52 Singapore           1:12:10.00
  7 Patel Utkar, Kowsula Kau W52 Singapore           1:12:42.00
  8 Tse, Siu Yin             W54 Hong Kong, China    1:13:56.00

W55 10000 m Walk
================================================================
      55 WMA: R 49:15.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Garcia Frontons, Carmen  W56 Spain                 59:19.00
  2 Kwan, Siu Yin            W59 Hong Kong, China    1:00:21.00
  3 Scheepers, Celeste       W57 South Africa        1:06:38.00
  4 Fung, Siu Mei            W58 Hong Kong, China    1:10:51.00
  5 Ramalingam, Komathi      W55 Singapore           1:11:01.00
  6 Lee, Min Yee Michelle    W55 Hong Kong, China    1:16:59.00
  7 Wan, Po Ngan Esther      W59 Hong Kong, China    1:31:06.00
 -- Jang, Mi Suk             W56 Korea                       DQ

W60 10000 m Walk
================================================================
      60 WMA: R 53:57.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Marcenco, Natalia        W62 Italy               1:00:55.00
  2 Knoetze, Magaretha M     W61 South Africa        1:02:48.00
  3 Alvarez Ordas, Aurora    W64 Spain               1:04:48.00
  4 Adan, Pilar              W64 Spain               1:11:32.00
  5 Wong, Shui Fong          W61 Hong Kong, China    1:17:21.00
  6 Chow, Oi Ha              W63 Hong Kong, China    1:18:24.00
  7 Campos Bernal, Esperanza W60 Mexico              1:27:29.00
  8 Garcia Morales, Ma De Je W61 Mexico              1:39:15.00

W65 10000 m Walk
================================================================
      65 WMA: R 55:32.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Carr, Heather            W67 Australia             59:39.00
  2 Briz, Maria Josefa       W65 Spain               1:02:15.00
  3 Anxionnat, Claudine      W65 France              1:06:08.00
  4 Lau, Fung Ling           W68 Hong Kong, China    1:13:59.00
  5 Rodriguez Gonzalez, Glor W69 Mexico              1:15:44.00
  6 Kwok, Yuk Yin            W67 Hong Kong, China    1:21:40.00

W70 10000 m Walk
================================================================
      70 WMA: R 1:00:18.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wilson, Jacqueline       W71 New Zealand         1:02:52.00
  2 Frable, Kathleen         W71 United States       1:06:38.00
  3 Klink, Ursula            W72 Germany             1:08:41.00
  4 de Coppet, Brigita       W70 Latvia              1:18:44.00

W75 10000 m Walk
================================================================
      75 WMA: R 1:07:46.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Purcell, Joan            W75 Australia           1:15:16.00
  2 Herrendoerfer, Ursula    W76 Germany             1:15:43.00
  3 Schickert, Lynne         W75 Australia           1:20:59.00

M35 10000 m Walk
================================================================
      35 WMA: R 38:39.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sugimoto, Akihiro        M35 Japan                 46:18.00
  2 Castro Mateo, Víctor Man M36 Spain                 46:57.00
  3 Scafuro, Francesco       M39 Italy                 48:14.00
  4 Sapunov, Igor            M38 Italy                 49:15.00
  5 De Lello, Gennaro        M38 Italy                 54:41.00
 -- Ha, Sejin                M38 Korea                       DQ
 -- Bognar, Csaba            M36 Hungary                     DQ
 -- Kim, Doyun               M37 Korea                       DQ

M40 10000 m Walk
================================================================
      40 WMA: R 40:08.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Piñera Alvarez, Rubén    M41 Spain                 46:36.00
  2 Sanchez Carmona, Alonso  M42 Mexico                47:15.00
  3 Swaieh, Meftah           M44 France                48:12.00
  4 Gianmauro, Pirino        M44 Italy                 50:03.00
  5 Croci, Ernesto           M43 Italy                 50:24.00
  6 Rodriguez Jimenez, Jose  M41 Spain                 51:07.00
  7 Lapins, Ivars            M42 Latvia                51:33.00
  8 Shigematsu, Kiyotaka     M40 Japan                 52:19.00
  9 Cross, Greg              M43 New Zealand           54:28.00
 10 Goobinnaan, Suresh Kumar M44 Malaysia              56:37.00
 11 Fu, Chi Wing Jason       M42 Hong Kong, China    1:02:06.00
 -- Lee, Dong Su             M44 Korea                       DQ
 -- Kim, Kwanghee            M41 Korea                       DQ

M45 10000 m Walk
================================================================
      45 WMA: R 42:18.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ivzans, Normunds         M45 Latvia                45:20.00
  2 Svensson, Christer       M47 Sweden                48:09.00
  3 Caliskan, Hakan          M48 Turkey                51:44.00
  4 Da Costa, Jerry Edson    M47 Brazil                54:41.00
  5 Kropik, Franz            M49 Austria               57:45.00
  6 Sanchez Guindo, Faustino M46 Spain                 59:16.00
  7 Lee, Taehee              M46 Korea               1:11:25.00
 -- Kim, Ohyoung             M48 Korea                       DQ

M50 10000 m Walk
================================================================
         WMA: R 42:20.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Periañez García, Miguel  M54 Spain                 46:51.00
  2 Arena, Walter Salvatore  M52 Italy                 47:26.00
  3 Xu, Jianping             M51 Canada                49:31.00
  4 Gauze, Francis           M54 France                52:38.00
  5 Yoshida, Seiichi         M50 Japan               1:02:57.00
  6 R, Subramaniam           M53 Singapore           1:09:32.00
  7 Subramanian, Rajanthran  M53 Singapore           1:11:09.00
  8 Tardi, Emmanuel          M50 France              1:14:02.00
  9 Kim, Yongkwang           M53 Korea               1:15:19.00
 10 Kwon, Daechoul           M50 Korea               1:21:26.00
 11 Lee, Youngseak           M51 Korea               1:21:42.00
 -- Park, Soonkwan           M53 Korea                      DNF
 -- Kim, Illkown             M54 Korea                      DNF
 -- Lee, Changseok           M54 Korea                      DNF
 -- Bae, Jaehark             M53 Korea                      DNF
 -- Lee, Sangdae             M53 Korea                      DNF
 -- Park, Soohwan            M54 Korea                       DQ
 -- Jung, Wongi              M53 Korea                       DQ
 -- Yu, Kyungseon            M51 Korea                       DQ
 -- Lee, Donggi              M53 Korea                       DQ
 -- Kim, Hagsu               M54 Korea                       DQ

M55 10000 m Walk
================================================================
      55 WMA: R 46:32.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gutierrez Brenes, Sergio M55 Costa Rica            48:31.00
  2 De los Angeles Escal, Gu M56 Mexico                49:12.00
  3 Murphy, Patrick          M56 Ireland               52:18.00
  4 Abadias Palacin, Luis    M57 Spain                 53:16.00
  5 Evans, Simon             M56 Australia             54:13.00
  6 Kwita, Zbigniew          M57 Poland                56:39.00
  6 Malecki, Waldemar        M59 Poland                56:39.00
  8 Vilarrasa Castillo, Andr M56 Spain                 57:12.00
  9 Liu, Hak Ming            M57 Hong Kong, China    1:03:52.00
 10 Lau, Leong Wa            M55 Hong Kong, China    1:06:05.00
 -- Park, Kyubok             M56 Korea                      DNF
 -- Park, Heungsoo           M59 Korea                      DNF
 -- Roh, Choohyeon           M56 Korea                      DNF
 -- Kim, Kapjin              M57 Korea                      DNF
 -- Lee, Ilmu                M57 Korea                       DQ
 -- Yang, Yongduk            M56 Korea                       DQ
 -- Sin, Sangcheol           M55 Korea                       DQ
 -- Oh, Daehoung             M56 Korea                       DQ
 -- Kim, Changjo             M57 Korea                       DQ

M60 10000 m Walk
================================================================
      60 WMA: R 46:23.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Luniewski, Miroslaw      M60 Poland                53:38.00
  2 Laflamme, Denis          M63 Canada                55:54.00
  3 Ruzzier, Fabio           M64 Slovenia              56:31.00
  4 Harasinski, Ryszard      M60 Poland                59:41.00
  5 McPherson, Scott         M60 United States       1:06:30.00
  6 Cheung, Kam Cheung       M63 Hong Kong, China    1:09:27.00
  7 Yeh, Ming-Chao           M61 Chinese Taipei      1:13:05.00
  8 Segui, Santiago          M63 Spain               1:20:03.00

M65 10000 m Walk
================================================================
      65 WMA: R 48:39.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lopez Camarena, Jose Lui M67 Mexico                50:21.00
  2 Richards, Ian            M68 Great Britain         52:13.00
  3 Boszko, Peter            M67 Great Britain         57:10.00
  4 Michell, Roger           M69 Great Britain         59:27.00
  5 Adam, Petr               M66 Czech Republic      1:00:22.00
  6 Delayre, Bernard         M69 France              1:02:36.00
  7 Siegele, Johann          M68 Austria             1:04:08.00
  8 Flamant, Claude          M67 France              1:04:36.00

M70 10000 m Walk
================================================================
      70 WMA: R 53:17.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jamieson, Andrew         M70 Australia             55:14.00
  2 Mcmullin, John           M71 Ireland               59:17.00
  3 Frable, Norman           M71 United States       1:01:28.00
  4 Bjoersvik, Arvid         M73 Norway              1:06:25.00
  5 Lillefosse, Arthur       M72 Norway              1:11:04.00
  6 Purves, Bill             M73 Hong Kong, China    1:12:29.00
  7 Hummer, Joseph           M70 Luxembourg          1:18:19.00
  8 Arumugam, Kannan         M70 Singapore           1:22:27.00

M75 10000 m Walk
================================================================
      75 WMA: R 55:01.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yonezawa, Kiyohiko       M77 Japan               1:09:00.00
  2 de Coppet, Alexis        M78 Switzerland         1:14:38.00
 -- Gonsiorovsky, Zdenek     M75 Czech Republic              DQ

M80 10000 m Walk
================================================================
      80 WMA: R 1:01:26.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jordana, Alexis          M80 France              1:06:58.00
  2 Panaseiko, Mykola        M82 Ukraine             1:11:58.00
 -- Tsang, Cho Fuk           M81 Hong Kong, China            DQ

M85 10000 m Walk
================================================================
      85 WMA: R 1:13:52.00
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pushkin, Ivan            M87 Ukraine             1:16:00.00